rokov. "Turkmenbaši Veľký zomrel," oznámila turkménska štátna televízia, ktorá ukazovala jeho portrét v čiernom ráme. Moderátor zároveň čítal zoznam úspechov a zásluh, ktoré Nijazov počas svojej politickej kariéry dosiahol. Vláda zároveň oznámila, že Turkménsko bude pokračovať v politike zosnulého vodcu. Krajinu bude po smrti Nijazova dočasne viesť vicepremiér Gurbangullij Berdymuchammedov. Vláda krajiny po ohlásení smrti jej lídra prikázala zrušenie všetkých verejných novoročných osláv.
Zahraniční lídri včera vyzvali oficiálnych turkménskych predstaviteľov na
zabezpečenie stability v krajine po smrti ich autoritárskeho prezidenta. Jeho pohreb sa má konať v nedeľu v rodnom meste Kipčak, kde dal postaviť najväčšiu mešitu v Strednej Ázii nesúcu názov Duch Turkmenbašiho, ktorá stála údajne 100 miliónov amerických dolárov.
Európska únia vyzvala na politickú zmenu v súlade s medzinárodnými štandardmi. "Predsedníctvo vyzýva turkménskych predstaviteľov, aby urobili všetko preto, aby nástupníctvo po prezidentovi Nijazovovi prebehlo v súlade s medzinárodnými štandardmi," uviedlo fínske predsedníctvo EÚ vo svojom krátkom stanovisku. Nemecko, ktoré od 1. januára prevezme vedenie v únii, vyzvalo politických lídrov, aby konali "zodpovedne". Nemecký minister zahraničia Frank-Walter Steinmeier povedal, že EÚ bude pozorne sledovať vývoj v krajine, ktorá má strategickú polohu. "Rusko a Európa majú silný záujem na stabilite Strednej Ázie a aby nebola nestabilná ako jej južní susedia," povedal Steinmeier novinárom počas návštevy Moskvy. Po rozhovoroch so svojím ruským kolegom Sergejom Lavrovom Steinmeier uviedol, že politickí lídri musia konať v záujme celého regiónu. Turecko, ktoré má blízke etnické a politické vzťahy s krajinami strednej Ázie, podčiarklo potrebu udržania stability. "Sme veľmi smutní. Celý turecký svet je veľmi
smutný," povedal šéf tureckej diplomacie Abdullah Gül novinárom v Ankare. Pakistanská vláda citovala prezidenta Parvíza Mušarráfa, ktorý povedal, že Turkménsko prišlo o veľkého lídra.
Podľa pozorovateľov hrozí Turkménsku neistá budúcnosť, keďže jednoznačný nástupca neexistuje a tradičné klanové štruktúry boli potlačené. "Vládny systém v tomto štáte nepredpokladá vybratie nástupcu z politických elít ani z obyčajných ľudí. Očakávam určitý druh chaosu a politického boja, pretože (Nijazov) nezanechal nijakého nástupcu," povedal Eduard Poletajev z časopisu World in Asia.
Turkménska exilová opozícia sa pripravuje na návrat do vlasti. Uviedla to ruská tlačová agentúra RIA Novosti, ktorá citovala lídra opozície. "Určite tam odletíme v priebehu dvoch alebo troch dní," povedal Nurmuchamed Chanamov, šéf exilovej Republikánskej strany. "Sformovať sa musí opozičná koaličná vláda," povedal Chanamov a dodal, že tri hlavné opozičné strany sa v zahraničí pripravujú na zjednotenie, a preto v krajine nevznikne anarchia a konflikt.
Nijazov, ktorý sa nechal oslavovať ako turkmenbaši, otec všetkých Turkménov, bol šéfom Komunistickej strany od roku 1985. Parlament mu po páde Sovietskeho zväzu pridelil neobmedzené právomoci, v roku 1999 ho poslanci vyhlásili za doživotného prezidenta. Nijazov nepripustil v krajine žiadnu inú politickú stranu ako jeho Demokratickú stranu (bývalá Komunistická strana). Počas svojej vlády vytvoril silný kult osobnosti. Pomenoval po sebe mestá a letiská, mesiace v roku nesú mená jeho príbuzných. Krajina oplýva prezidentovými sochami v nadživotnej veľkosti a jeho slová boli pre štátny aparát rozkazom. Jeho literárne diela patria k povinnému vzdelaniu občanov dokonca aj na skúškach pri získavaní vodičských preukazov. Turkmenbaši zakázal zahraničnú hudbu a na verejných podujatiach, svadbách a v televízii mohla hrať iba hudba domácej produkcie. V roku 2004 vydal napríklad dekrét, ktorým mladým Turkménom zakázal nosiť dlhé vlasy alebo fúzy. Duchovným zakázal študovať v zahraničí, aby sa cudzí vplyv nedostal do náboženstva. Jeho knihu Ruchnama, ktorú napísal ako morálneho sprievodcu pre národ, doručili minulý rok do kazašského Bajkonuru, odkiaľ mala so vesmíru putovať s dvoma japonskými satelitmi. Turkmenbaši v ostatných rokoch investoval aj do okázalých projektov. Výsledkom je umelé jazero v púšti Karakum, cyprusový les na zmenu púštnej klímy, lyžiarske stredisko, ako aj 40 metrov vysoká pyramída.
Autor: tnt
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.