Rozsudok však nie je právoplatný, prokurátorka sa odvolala a definitívne rozhodne krajský súd. Černák je preto stále vo väzení pre vraždy Mariána Karcela a Imricha Oláha.
Súd potvrdil to, na čo denník SME upozornil ešte v októbri - orgány činné v trestnom konaní možno zabudli na zásadu špeciality. Keďže bol Černák vydaný do výkonu trestu z Českej republiky, akékoľvek jeho ďalšie stíhanie mohlo byť vedené iba so súhlasom našich susedov. Policajti a ani prokurátor však o takýto súhlas nepožiadali.
V októbri obidve zložky tvrdili, že zásada špeciality sa v tomto prípade neuplatňuje, české ministerstvo spravodlivosti však už vtedy varovalo, že sa naše orgány mýlia.
O súhlas bolo možné požiadať aj dodatočne, hneď, ako sa zistilo, že tento súhlas nemáme. Ani policajti, ani prokuratúra tak však dodnes neurobili. O možnom prepustení Černáka z väzby pritom už v októbri na Úrade vlády hovorili premiér Robert Fico, policajný prezident Ján Packa, viceprezident Michal Kopčík, minister vnútra Robert Kaliňák a zástupcovia prokuratúry.
"Polícia o súhlas Českú republiku nežiadala a ani žiadať nebude, je to vec prokuratúry," povedal včera policajný hovorca Martin Korch. Prokuratúra to mala urobiť aj podľa ministerstva spravodlivosti.
Generálny prokurátor Dobroslav Trnka včera zrušil svoju dovolenku a zvolal poradu. Samotná prokuratúra si stále myslí, že tu zásada špeciality neplatí. "Mikuláš Černák bol vydaný iba na výkon zvyšku trestu odňatia slobody. Zásadu špeciality by bolo potrebné dodržať v tom prípade, ak by bol vydaný na trestné stíhanie," povedala hovorkyňa prokuratúry Jana Tökölyová. "Sme presvedčení, že iný výklad by znamenal absolútny zásah do trestnej jurisdikcie Slovenskej republiky, a teda by určitým spôsobom narušil jej suverenitu."
Prokuratúra zatiaľ podľa Tökölyovej nemá presné informácie o dôvodoch rozhodnutia súdu, prekvapilo ju však, že tento istý súd najprv rozhodol, že zásada špeciality neplatí a o dva mesiace "prijal diametrálne odlišné stanovisko". Okresný súd to urobil po tom, čo mu po prvom rozhodnutí krajský súd povedal, aby sa zásadou špeciality znovu zaoberal.
Minister vnútra Robert Kaliňák ešte v októbri povedal, že ak sa potvrdí, že na zásadu sa zabudlo a ukáže sa chyba vyšetrovateľov, "budem konať". Napadnúť to totiž mohlo aj polícii.
"Pre nás je dôležité až právoplatné rozhodnutie súdu, od neho sa budú odvíjať naše ďalšie kroky," povedal hovorca ministerstva Erik Tomáš.
Česká republika vydala Černáka na Slovensko koncom roka 2002, aby si odsedel trest za vydieranie. Medzitým ho však naši policajti obvinili z viacerých vrážd. Podľa súdu to však nemohli urobiť bez súhlasu Českej republiky. Policajti sa pred rozhodnutím súdu spoliehali práve na to, ako argumentuje Generálna prokuratúra, že je iné, ak súd vydá niekoho na trestné stíhanie a iné ak na výkon trestu. České ministerstvo spravodlivosti tvrdí, že súhlas sme potrebovali.
Polícia sa spoliehala aj na to, že ak by súd Černáka z väzby definitívne prepustil, hneď ho zadrží a obviní z novej vraždy. Podľa zákona by tak vyšetrovatelia mohli urobiť až 15 dní po tom, čo sa dobrovoľne zdržiava na území Slovenska alebo ho opustí a znovu sa vráti.
Černákov obhajca Ľubomír Samuel na včerajšom pojednávaní žiadal, aby súd okrem prepustenia z väzby aj zastavil trestné stíhanie. Prepustiť z väzby žiadal aj Černákovho švagra Jozefa M., toho však súd nepustil. "Toto bol typický prípad pre zastavenie tretného stíhania, nie pre odmietnutie obžaloby," povedal Samuel.
Černákovi by viac vyhovovalo zastavenie stíhania, pretože všetky doterajšie úkony polície od roku 2003, výpovede svedkov, by boli nezákonné.
Samuel tvrdí, že Černák je pred prípadným pojednávaním v dobrej situácii, dokonca v lepšej ako v kauze vraždy pred súdom v Prešove. Prešovský okresný súd koncom októbra Černáka oslobodil pre nedostatok dôkazov.
Sudca okresného súdu teraz musí napísať rozhodnutie o prepustení Černáka, na ktoré nemá časový limit. Doručí rozhodnutie Krajskému súdu v Banskej Bystrici, prokuratúre a obhajcom. Automatická podateľňa pridelí prípad konkrétnemu senátu. Senát sa s prípadom oboznámi, vytýči neverejné pojednávanie a rozhodne. Súd musí rozhodnúť do piatich dní od doručenia. Podľa odhadov sudcov súd rozhodne až po Novom roku.
Okrem Mikuláša Černáka a jeho švagra je stíhaný aj Černákov bývalý advokát Daniel M.
Autor: dv&mž
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.