sťažovateľov pritom žiadalo za porušenie svojich práv viac ako 730 miliónov korún. Informoval o tom poradca ÚS pre styk s médiami Štefan Németh. Spresnil, že v porovnaní s vlaňajškom, keď ÚS priznal ako náhradu nemajetkovej ujmy za porušenie základných práv sťažovateľom necelých 20 miliónov, ide o mierny nárast. Ukazuje sa však, že sťažovatelia a ich právni zástupcovia zreálnili požiadavky na výšku zadosťučinenia, ktorá v roku 2005 predstavovala spolu necelé tri miliardy Sk.
V tomto roku bola najvyššou priznanou sumou náhrada nemajetkovej ujmy pre matku zavraždenej piešťanskej medičky Ľudmily Cervanovej. Za 30-ročné súdne prieťahy v tejto kauze ÚS priznal Margaréte Cervanovej ako poškodenej dosiaľ najvyššiu sumu v histórii ústavného súdu, a to 650-tisíc korún. Senát ÚS bral pritom do úvahy fakt, že v roku 2003 dostali za súdne prieťahy siedmi obvinení muži z vraždy jej dcéry spolu 2 300 000 korún, čo predstavovalo po 300-tisíc Sk pre šiestich a 500-tisíc Sk pre siedmeho obžalovaného, ktorý bol pre psychicky podlomené zdravie vylúčený na samostatné konanie.
Podľa Németha bude ÚS normálne pracovať až do skončenia funkčného obdobia šiestich zo súčasných desiatich ústavných sudcov, ktoré uplynie 21. januára 2007. Keďže už dnes je jasné, že noví sudcovia dovtedy nebudú zvolení, od nasledujúceho dňa bude podľa schváleného rozvrhu práce na ústavnom súde vytvorený iba jediný štvorčlenný senát. Predsedať mu bude Ľubomír Dobrík a členmi budú Ján Auxt, Juraj Horvát a Ján Luby. Títo ústavní sudcovia ostávajú pôsobiť na ÚS, pretože sa funkcie ujali až v roku 2002, resp. 2004, a to na 12-ročné funkčné obdobie. Z toho vyplýva, že ÚS sa až do zvolenia nových sudcov bude môcť venovať iba senátnym prípadom, pretože na výkon kompetencií pléna ich počet nepostačuje.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.