Korzár logo Korzár
Nedeľa, 1. november, 2020 | Meniny má Denis, DenisaKrížovkyKrížovky

Usilovná a zodpovedná práca nám prináša zaslúžené úspechy

Poprad - Určite mnohí z nás postrehli, že za posledné necelé dva roky sa vývoj futbalu v našom meste pohol výrazne dopredu. Na tejto lichotivej

skutočnosti sa neustále podieľajú nielen realizačný tím a sponzori, ale samozrejme aj veľmi skúsení tréneri v jednotlivých kategóriách počnúc prípravkami a končiac seniormi. Pri celkovom rozvoji klubu si však treba uvedomiť, že k tomu, aby mohol čo najrýchlejšie napredovať je potrebná pevná mládežnícka základňa a zodpovedná výchova mladých futbalistov. K trénerom, ktorý sa veľkou mierou so svojimi zverencami zaslúžil na zviditeľnení mládežníckeho futbalu patrí Ján Guziar (na snímke). V našom rozhovore sme sa obhliadli za účinkovaním v jesennej časti mužstva starších dorastencov, ktoré už dlhšiu dobu vedie.

Ako nováčik máte za sebou prvú polovicu účinkovania v II. najvyššej slovenskej súťaži. Môžete vyjadriť s jej priebehom maximálnu spokojnosť?

" Po postupe z treťoligovej súťaže, o ktorom sme prakticky rozhodli v jarnej časti, kedy sme ho mali už pevne vo svojich rukách náš tím v priebehu letnej prestávky opustilo viacero vekovo starších hráčov základnej 11-ky, za ktorých sme však včas našli vhodnú náhradu. Počas prvej polovice súťaže sme dávali príležitosť ďalším vekovo mladším jedincom, čo prichádzajú do úvahy aj na ďalší rok účinkovania v II. lige. Do nej sme ako nováčik nešli s akýmisi veľkými obavami, pretože sme si boli plne vedomí toho, že hráči v tejto pre nich neznámej lige majú výbornú príležitosť ďalej výkonnostne napredovať. Futbalový rast každého hráča je pre nás prvoradým cieľom, aby sa naďalej herne zdokonaľovali a napredovali. Snahou každého mladého futbalistu je podľa mňa byť stále lepším a dosahovať ďalšie osobné úspechy hlavne v seniorskom futbale, kde má najväčšie možnosti na svoju osobnú realizáciu."

Pred začiatkom sezóny aj napriek tomu, že ste sa stali nováčikom súťaže a uvedomovali si jej náročnosť nešli ste do nej s prílišnými obavami?

" V súčasnom období máme v klube vytvorené vynikajúce podmienky na trénovanie a tým pádom výrazne rastie aj chuť pracovať pri futbale. Vzhľadom na túto priaznivú skutočnosť získavajú aj hráči väčšiu motiváciu pre ich napredovanie. Tak ako som už naznačil, keďže z mužstva, ktoré si vybojovalo postup viacero hráčov odišlo uvoľnilo sa dostatok priestoru miest pre ich nástupcov, ktorí však hrávali podstatne menej, no nezabudli sme ani na o čosi mladšie talenty. Na samotnú súťaž sme sa všetci nielen hráči, ale aj tréneri a realizačný tím veľmi tešili a išli sme do nej s optimizmom a entuziazmom. Myslím si, že sme vôbec neostali nič dĺžni našej povesti, pretože sa snažíme neustále predvádzať atraktívny futbal v neustálom pohybe pre oko diváka. Podotýkam, že aj samotní hráči sa pevne chopili svojej príležitosti, ktorá sa im naskytla preveriť si svoje herné skúsenosti a sily s kolektívmi z vyššej súťaže."

Účasť medzi elitnejšími kolektívmi dokáže so sebou priniesť aj vynaloženie väčšieho množstva síl, pre čo najlepšie výsledky. Nakoľko sa to darilo doposiaľ vašim zverencom?

" Po tejto stránke si osobne myslím, že moji zverenci prišli v pomerne krátkom čase nato, že táto súťaž bude o niečom inom ako III. liga, v ktorej hrali. V zápasoch sme išli aj vtedy na doraz a jednoznačne sme postúpili po výsledkoch, v ktorých boli príliš vysoké rozdiely v skóre vo viacerých zápasoch. Hráčom sme sa snažili vštepiť, aby poctivý výkon odvádzali po celých 90 minút, čo sa im postupne aj darilo. Sami sa však presvedčili, že druhá liga bola pre nich veľkým prekvapením, pretože zápasy sa v nej odohrávajú vo väčšom tempe a nasadení než na aké boli zvyknutí. Vo viacerých dueloch ich najmä v druhých polčasoch súperi preverili po kondičnej stránke. Po vynaloženom maximálnom výkone a celkovej únave organizmu v záveroch zápasov sme museli potom veľmi často bojovať o priaznivý výsledok. Napriek tomu naše momentálne postavenie v tabuľke na peknom štvrtom mieste so skóre 40:30 nám dáva jasne za pravdu, že chlapcom sa oplatilo siahnuť až na dno svojich možností. Vyplývalo to taktiež aj z toho, že disponovali sme s pomerne úzkym kádrom, pričom hráči boli pomerne dosť vyťažení a hlavne v úvode sezóny boli málo striedaní. Táto enormná celková záťaž chlapcov bola odozvou na neustále hranie v majstrovských dueloch."

Postrehli sme, že ste patrili medzi jedno z mužstiev z takmer najlepšou ofenzívou. V čom sa podľa Vás tento priaznivý fakt skrýva?

" Ofenzívna činnosť mužstva je prakticky mojím osobným krédom. Ide o spôsob hry, kde mužstvo nemôže taktizovať v obranných pozíciách a vyčkávať, čo dokáže vytvoriť súper. Je to vlastne herný štýl, kedy sa kolektív snaží svojmu protivníkovi vnútiť svoju hru a takticky sa dokonale presadiť proti nemu. Z tohto dôvodu sme preto vsadili na ofenzívnu stránku a hru v neustálom pohybe. Samozrejme, že hráčom bolo odmenou hlavne to, že sa dokázali výrazne strelecky presadiť a zaznamenali 40 gólov. O gól viac vsietili už len kolektívy z kvalitných mládežníckych liahní a to bývalého prvoligového mužstva z Trebišova, ktorý v tomto roku vypadol do tejto súťaže a Prešova B, ktorý má mládež naďalej na veľmi dobrej úrovni. Pri tejto príležitosti mi nedá nespomenúť, že na strelenie týchto gólov sme museli spotrebovať až nevídané množstvo gólových príležitostí. Dovolím si preto tvrdiť, že i keď útočná produktivita bola na vysokej úrovni realizácia bola omnoho slabšia. Celkovo sme si vytvorili ešte 20 jedinečných šancí, ktoré sme ale nedokázali dotiahnuť do úspešného konca. Aj napriek tomu som toho názoru, že chlapci sa čo najväčšou mierou pričinili o to, aby im to vychádzalo častejšie. Teší ma, že vďaka tomu sa po jeseni stal najlepším strelcom II. dorasteneckej súťaže Maroš Grunvalský. Táto odmena je veľkou nielen pre samotného hráča, ale aj pre celý tím, čo sa týka ofenzívnej stránky."

Máte pred sebou zimnú prípravu. Na čo sa v nej predovšetkým zameriate?

" Ako som už naznačil v úvode na hráčov najviac tlačíme, aby sa usilovali odvádzať čo najlepšie výkony a ich dennodenná práca bola stále o niečo kvalitnejšia pre ďalšie napredovanie k seniorskému futbalu. Preto v nastávajúcej zimnej príprave bude našou prvoradou úlohou dostať hráčov na ešte vyššiu výkonnostnú úroveň po kondičnej, pohybovej a silovej stránke. Nesmieme však zabudnúť ani na hernú činnosť a to realizáciu rôznych typov systémov a kombinácií, čo pokladáme azda za najdôležitejšie. Terajší mládežníci sa nachádzajú totiž v stave, kedy by v staršom doraste mali využívať dostatok taktického myslenia v samotnej hre a usilovať sa popri všetkých iných prioritách udržať herný štýl mužstva. Tiež je potrebné, aby sa každý hráč dokázal zasunúť v určitých pozíciách, pretože by sa mu mohlo stať, že by v mužskom futbale, kde sa hrá veľa takticky ostal prekvapený. Vzhľadom nato, že po jesennej časti sa nachádzame v popredí tabuľky nás príprava predurčuje k tomu, aby sme neustúpili z cesty, ktorou sme sa vydali. Bude nutné doplniť aj mužstvo o hráčov, ktorí sa plne nevenovali futbalu a hrávali menej. Znamená to, že ich bude treba presvedčiť k tomuto športu, ktorý by sa pre nich stal jedným z popredných činností vo svojom osobnom živote a dokázali mu následne odovzdať toľko, čo požaduje. Nesmierne dôležitým faktorom je aj vytvorenie čo najlepšej klímy v mužstve, ktorá je zárukou pevných vzťahov medzi spoluhráčmi a zároveň aj motiváciou pre každého hráča."

Ako prezrádza tabuľka po jesennej časti zaiste ste veľmi príjemným prekvapením, pričom v odvete môžete výrazne zamiešať karty v boji o postup. Myslíte, že sa vám to dokonale podarí k všeobecnej spokojnosti?

" Pri tejto príležitosti mi prakticky nedá nespomenúť ešte viacero duelov, v ktorých sme sa určitými taktickými chybami a nedisciplinovanosťou v pripravili o dôležité body, ktoré nám v konečnom účtovaní môžu veľmi chýbať. Treba navyše pripomenúť, že niekoľko hráčov základnej zostavy pravidelne hráva aj sálový futbal, pričom nie vždy dokážu na ihrisku v majstrovských zápasoch odovzdať maximum v prospech dorasteneckého futbalu. Treba povedať, že tým pádom neraz išli do rizika, pretože po odohraní duelov v hale nastúpiť na druhý deň na majstrovské stretnutie spôsobilo určitú únavu a nekoncentrovanosť. Mrzí nás najmä zápas v Radvani, kedy sme vlastne u posledného mužstva tabuľky nedokázali streliť gól a popasovať sa o lepší výsledok. Navyše sme neraz hrali v oklieštenej zostave a pri úzkom kádri pre zranenia troch hráčov nám niekoľko duelov ušlo. Na druhej strane sa však mužstvo dokázalo aj vzoprieť a niekoľko zdanlivo stratených a náročných meraní síl dotiahli do úspešného konca. Z tohto dôsledku toto umiestnenie so stratou 5-ich bodov na vedúci Trebišov nás motivuje k tomu, aby sme sa v jarnej časti usilovali urobiť všetko pre potrápenie najlepších mužstiev súťaže. Pri dobrej súhre určitých okolností by sme sa predsa len radi pokúsili zabojovať o postup. Nebolo by taktiež na škodu veci, keby nielen hráči, ale aj celý realizačný tím začal pracovať, čo najúčinnejšie pre dosiahnutie najvyšších cieľov. Dôležité je, aby nám hráči nespohodlneli, ale naopak svojimi výsledkami, predvedenou hrou a dostatočne kvalitnou zimnou prípravou dostali pod tlak nielen činovníkov klubu, ale v odvetnej časti dobrými štartom aj skúsené mužstvá, aby im sťažili cestu v hre o postup."

Aj keď sa záujem v klube a v meste pohol výraznou mierou smerom dopredu plánovaná výstavba umelého trávnika, ktorý je hlavne kvôli klimatickým podmienkam v zime v našom okolí nevyhnutný sa zastavila. Myslíte si, že to môže mať dopad na priebeh zimnej prípravy?

" Som presvedčený, že v určitých veciach je náš optimizmus niekedy až prehnaný. Na opačnej strane však osobne beriem život tak ako sa vyvíja. Z tohto dôvodu ma niektoré skutočnosti absolútne neprekvapujú, pričom sa snažím neustále pracovať a hráčov presvedčiť, že čo najúspešnejšie výsledky sa dajú dosiahnuť aj v takých podmienkach, aké máme vytvorené. Vôbec ma opätovný pretrvávajúci problém s hracou plochou v zimných mesiacoch neprekvapuje, preto sme už teraz dostatočne pripravení zladiť prípravu v rámci našich možností. Treba však pripomenúť, že na celkovom chode mládežníckeho futbalu sa veľkou mierou podieľa pán Šlosár, ktorý sa nám všemožne snaží vychádzať v ústrety. Z tohto pohľadu si myslím, že zimná príprava bude kvalitná bez rušivých bočných vplyvov a verím, že problémy s hracou plochou dokážeme eliminovať a nebude to poznať na našich výkonoch a výsledkoch v jarnej časti."

Najčítanejšie na Korzár

Inzercia - Tlačové správy

 1. Poznáte najbohatšie firmy sveta? Podiel v nich majú aj Slováci
 2. Pracujete? Vaše odvody zachraňujú podvýživené zdravotníctvo
 3. 1,6 milióna stavených na Trumpa! Kto bude mať pravdu?
 4. Koronakríza: Pomoc našej banky počas pandémie ocenili vo svete
 5. Magazín SME Ženy už v predaji
 6. Nové Porsche Panamera spája nespojiteľné
 7. Tradičná plodina zo Slovenska mizne. Čo sa deje so zemiakmi?
 8. Pandémia urýchlila štart online duálneho vzdelávania
 9. UNIQA preberá dôchodkové fondy AXA, pre klientov sa nič nemení
 10. Aplikácia na likvidáciu škody. Bez obhliadky a bez faktúry.
 1. Nechajte zamestnancov vybrať si služobné auto, oplatí sa vám to
 2. Moringa a Ginkgo - pomocníci z prírody
 3. Pracujete? Vaše odvody zachraňujú podvýživené zdravotníctvo
 4. 1,6 milióna stavených na Trumpa! Kto bude mať pravdu?
 5. O prenájom auta majú čoraz väčší záujem aj malé firmy. Ušetria
 6. Koronakríza: Pomoc našej banky počas pandémie ocenili vo svete
 7. Magazín SME Ženy už v predaji
 8. SPS ukončí rok miliónovými investíciami
 9. Dokážu benzínové fukáre odolať výzve akumulátorových?
 10. Trh s elektromobilmi stagnuje. Kríza by mu mohla pomôcť
 1. Novodobý slovenský Baťa. Zamestnancom stavia domy 38 732
 2. Aplikáciu tohto Slováka používajú v 150 krajinách. Ako začínal? 26 772
 3. Pohoda v domácnosti sa odvíja od jednej veci. Neuveríte, od akej 19 652
 4. Príjem vs. dôchodok. Realita, na ktorú sa treba pripraviť 16 859
 5. Tradičná plodina zo Slovenska mizne. Čo sa deje so zemiakmi? 15 598
 6. Pracujete v IT? Táto slovenská firma neustále prijíma ľudí 14 213
 7. ARÓNIA a RAKYTNÍK - podporí tvoju imunitu v boji s vírusmi 12 565
 8. O levočský „nanozázrak“ sa zaujíma európsky trh 11 349
 9. Toto sú povolania budúcnosti. Niektoré prekvapili 11 089
 10. Poznáte najbohatšie firmy sveta? Podiel v nich majú aj Slováci 11 083
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Koronavírus na východe Slovenska: V nedeľu pokračuje plošné testovanie (minúta po minúte)

Plošné testovanie Slovenska na ochorenie Covid-19 prebieha druhý deň.

Pri plošnom testovaní sa využívajú antigénové testy.

Namiesto futbalového zápasu odbery z nosa. Tak to vyzeralo v Malom Šariši

V Sabinove sa črtá problém, vo Veľkom Šariši sú pokojní.

Plošné testovanie v Malom Šariši išlo podľa plánu.
Pred letiskom v Abu Dhabí. Lenka vycestovala do Spojených arabských emirátov pred rokom. Verí, že koronakríza jej dovolí opäť naplno lietať.
Rozhovor

Dizajnérka: Retro považujú ľudia za moderné alebo súčasné. Nie je to správne

Márii Bujňákovej učaroval najviac škandinávsky štýl.

Mária Bujňáková, dizajnérka a doktorandka na Katedre umení Technickej univerzity v Košiciach
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Naď očakáva, že počas víkendu otestujú aspoň tri milióny ľudí

Najväčšie problémy spôsobovali drive through odberové miesta.

celoplošné testovanie na Covid-19.
Autorská strana Beaty Balogovej

Ako neprísť o Dušičky počas korony

Covid zasahuje aj do nášho vzťahu s mŕtvymi.

Ilustračné foto.
Internista v nemeckom meste Chemnitz a člen skupiny Lovci šarlatáni, ktorá sa usiluje vyvracať mýty a bludy v medicíne, Roland Oravský.
Premiér Matovič hovorí o prvých výsledkoch testovania.

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Video Desktop