Bondra medzi elitou - na konte má 500 gólov v NHL

Sportnet|27. dec 2006 o 00:00

New York (TASR+SITA) - Slovenský hokejista Peter Bondra (na snímke) sa v noci na sobotu dostal do elitnej spoločnosti strelcov 500 gólov v NHL. V

záverečnej tretine zápasu jeho Chicaga s Torontom vsietil skúsený kanonier v presilovke víťazný gól duelu a stal sa šiestym Európanom a 37. hráčom histórie profiligy s päťstovkou na konte. Po Stanovi Mikitovi je Bondra len druhým hokejistom so slovenským pôvodom, ktorému sa podarilo dosiahnuť prestížnu métu, potreboval na to rovných 1050 vystúpení v šestnástich sezónach. Počas vylúčenia Bena Ondrusa sa strelec zlatého slovenského gólu z majstrovstiev sveta vo švédskom Göteborgu dostal pred bránkoviskom hostí k odrazenému puku po strele Jasona Cullimora a pohotovou dorážkou prekonal Jeana-Sebastiena Aubina v bránke Maple Leafs. "Ani som to poriadne nevnímal, keď som skóroval, došlo mi to až po chvíli," radoval sa po záverečnom klaksóne 38-ročný ostrostrelec. "Cítil som sa, ako keby to bol môj vôbec prvý gól, spomenul som si naň... Nevedel som, ako to čo možno najlepšie osláviť. Mal by som preto skákať alebo byť nejako zvlášť vzrušený, hovoril som si. Je to krásne, najmä keď vďaka vášmu zásahu mužstvo vyhrá. Rýchle a nečakané, tak by sa to dalo povedať. Chalani hovorili o tom čísle 500 už dva či tri zápasy, veľmi mi to priali, no mňa to príliš nezaujímalo, snažil som sa na to nemyslieť," okomentoval dosiahnutie vysneného míľnika na prahu vianočných sviatkov dojatý Bondra. Potešený z historického okamihu a Bondrovho vstupu do "klubu päťstovkárov" bol tiež kouč Blackhawks Denis Savard: "Je to výnimočný počin. Siahal po ňom už pár nocí a preháňal sa po ľade ako zamlada. Fanúšikovia boli skvelí, tak pekne to Petrovi spríjemnili. Bolo to celkom spontánne, taká prirodzená radosť." Z Chicaga sa stáva monopol slovenských päťstovkárov, lebo v drese jastrabov rovnaký míľnik oslávila aj jeho legenda šesťdesiatych a sedemdesiatych rokov Stan Mikita, ktorý v NHL nastrieľal až 541 gólov.

Dva góly a poltucet asistencií si dali pod vianočný stromček slovenskí hokejisti v noci na Štedrý deň. Do prvej, sviatočnej dvojdňovej pauzy si štatút najlepšieho kanoniera súťaže zobral Marián Hossa, aj keď si ho napokon delí s Rusom Alexandrom Ovečkinom. Vďaka dvom asistenciám proti New Jersey sa slovenský líder Atlanty na 3. mieste kanadského bodovania priblížil na tri body k druhému Jaromírovi Jágrovi.

Atlanta zdolala New Jersey i zásluhou dvoch umných asistencií svojho najproduktívnejšieho muža a najlepšieho strelca ligovej scény Mariána Hossu a triumfovala tak tretíkrát za sebou. Ottawskí senátori aj vďaka asistencii slovenského obrancu Andreja Meszároša prevalcovali Philadelphiu a na jej ľade nadelili Flyers šesťgólovú príučku. V dramatickom súboji Bostonu s Montrealom sa do streleckej listiny zapísali na domácej strane obaja slovenskí obrancovia Zdeno Chára i Milan Jurčina. Skúsenejší z podtatranskej dvojice otvoril v 9. minúte skóre duelu a jeho mladší kolega vsietil takmer v polovici posledného dejstva víťazný gól stretnutia. Hladkou "štvorvýslužkou" vyprevadili z New Yorku domáci ostrovania svojich snaživých vyzývateľov z Columbusu. Na výhre Islanders, ktorí bezpečne ubránili až deväť početných nevýhod, sa jednou prihrávkou podieľal i Miroslav Šatan. Jediný vzruch v meraní síl medzi Minnesotou a Detroitom spôsobila tretia tretina, kde padli štyri góly a rozuzlenie muselo priniesť až päťminútové nastavenie. Z extrenčianskeho dua v zostave Wild sa bodovo presadil iba Pavol Demitra, ktorý pripravil dôležitý vyrovnávajúci gól v 57. minúte z hokejky Marka Parrisha. Phoenix prekvapujúco zdolal aktuálne najlepší tím súťaže Anaheim, keď o osude súboja rozhodli kojoti v priebehu trinástich sekúnd na rozmedzí 15. a 16. minúty poslednej časti. Prsty v úvodnom a zároveň i rozhodujúcom zásahu zápasu v podaní Mikea Comrieho mal Ladislav Nagy.

Výsledky - sobota: CHICAGO TORONTO 3:1 (0:1, 1:0, 2:0), góly: 32. Smolinski (Archipov, Keith), 46. BONDRA (Cullimore, Holmqvist), 58. Seabrook 16. Pohl (Kaberle, Sundin). CAROLINA NY ISLANDERS 5:1 (2:0, 2:0, 1:1), 4. Brind¤Amour (Stillman, Whitney), 13. Williams (Whitney, Brind¤Amour), 22. Cole (Stillman, Staal), 27. Belanger (Brind¤Amour, Wesley), 42. Walker (Stillman) 49. Simon (Blake, Jašin).DETROIT MINNESOTA 3:1 (1:1, 2:0, 0:0), 4. Zetterberg (Kronvall, Holmström), 30. Cleary (Franzén), 39. Lidström (Draper, Schneider) 15. Veilleux (Bouchard, Škoula). COLUMBUS VANCOUVER 3:2 (2:0, 0:1, 1:1), 7. Johnson (Carter, Žerdev), 12. Carter (Svitov, Hainsey), 55. Nash (Fiodorov, Hainsey) 23. Bieksa (Näslund, H. Sedin), 59. D. Sedin (Öhlund, H. Sedin). WASHINGTON NEW JERSEY 1:4 (0:0, 1:2, 0:2), 29. Clark (Zubrus, Siomin) 26. Zajac (Parise, Brylin), 39. Eliáš (Lukowich, Rafalski), 45. Gionta (Gomez, Eliáš), 50. Parise (Brylin, Martin).

Nedeľa: ATLANTA NEW JERSEY 5:2 (2:2, 1:0, 2:0), 7. McCarthy (Kovaľčuk, Metropolit), 20. Holík (Vigier, Hävelid), 27. Hnidy (Metropolit, Hävelid), 49. Kozlov (HOSSA, Krog), 60. Kovaľčuk (HOSSA) 3. Parise (Martin), 13. Parise (Rupp, Martin). BOSTON MONTREAL 4:2 (2:1, 0:1, 2:0), 9. CHÁRA (Alberts, Savard), 13. Sturm (Bergeron), 47. JURČINA (Savard, Murray), 48. Čistov (Boyes) 17. Komisarek (Johnson), 33. Ryder (Koivu, Huet). PHILADELPHIA OTTAWA 3:6 (2:1, 1:2, 0:3), 13. Eager (RUŽIČKA, Potulny), 18. Carter (Calder, Umberger), 39. Calder (Kapanen, Žitnik) 7. Corvo (Alfredsson, Redden), 33. Phillips (Heatley, Volčenkov), 35. Hamel, 49. Alfredsson (Heatley), 53. Schaefer (MESZÁROŠ, Preissing), 60. Alfredsson (Fisher, Volčenkov). NY ISLANDERS COLUMBUS 4:0 (1:0, 1:0, 2:0), 3. Blake (Jašin), 27. Hunter (Hilbert, Martínek), 42. Sillinger (Hill, Jašin), 50. Kozlov (ŠATAN, Martínek). MINNESOTA DETROIT 3:2 po predĺžení (0:0, 0:0, 2:2 1:0), 44. Koivu (Dupuis), 57. Parrish (Carney, DEMITRA), 61. Bouchard (Walz) 51. Holmström (Zetterberg, Lidström), 57. Draper (Franzén, Maltby). PHOENIX ANAHEIM 2:0 (0:0, 0:0, 2:0), 55. Doan (Comrie, NAGY), 56. Sjöström (Ballard, Nolan). NASHVILLE LOS ANGELES 7:0 (2:0, 4:0, 1:0), 6. Arnott (Sullivan, Dumont), 15. Kariya (Radulov, Legwand), 25. Legwand (trestné strieľanie), 30. Arnott (Dumont, Radulov), 36. Dumont (Sullivan, Židlický), 40. Dumont (Kariya, Sullivan), 46. Legwand (Timonen, Radulov). TAMPA BAY NY RANGERS 4:3 (0:2, 0:1, 4:0), 42. Boyle (Richards, Holmqvist), 43. Boyle (Alexejev, Richards), 46. Lecavalier (Boyle, Craig), 52. Boyle 17. Straka (Shanahan, Rozsíval), 20. Betts, 29. Ward (Straka, Nylander). COLORADO CHICAGO 3:2 (2:2, 1:0, 0:0), 4. Sakic (Klee), 11. Wolski, 25. Wolski (Sakic, Brunette) 3. Vrbata (Ruutu, Salmeläinen), 12. Sharp (Archipov, Keith). DALLAS EDMONTON 3:2 (1:0, 2:2, 0:0), 11. Klemm (Lindros, Barnaby), 27. Lehtinen (Jokinen, Robidas), 28. Boucher (Lindros, Klemm) 34. Bergeron (Horcoff, Sýkora), 40. Lupul (Pisani, Horcoff). SAN JOSE CALGARY 4:1 (0:1, 2:0, 2:0), 27. Goc (Brown, Smith), 31. Michálek (Carle, Thornton), 44. Smith (Brown), 60. Hannan 18. Lombardi (Ference, Huselius). ST. LOUIS BUFFALO 3:2 po predĺžení (1:0, 0:2, 1:0, - 1:0), 6. Johnson (Bäckman, Hinote), 50. Guerin (McClement, Bäckman), 62. Guerin (Weight) 22. Hecht (Briere, Pominville), 37. Pominville (Briere). FLORIDA CAROLINA 2:3 po predĺžení (2:1, 0:1, 0:0 0:1), 1. Jokinen (Horton, Bouwmeester), 6. Roberts (Jokinen, Horton) 11. Whitney (Brind¤Amour, Commodore), 37. Williams (Whitney), 62. Cole (Walker, Stillman). TORONTO WASHINGTON 2:3 (0:0, 0:3, 2:0), 44. Sundin (trestné strieľanie), 44. Sundin (O¤Neill) 33. Ovečkin (Siomin, Kölzig), 34. Siomin (Zubrus, Laich), 39. Zubrus (Ovečkin, Clymer).

Peter Budaj (Colorado)16900:383837690,82,53

Brankári:(Počet odohratých zápasov, odchytané minúty, inkasované góly, počet úspešných zákrokov, percentuálna úspešnosť, priemer inkasovaných gólov na zápas)

2. Edmonton351815298:9538

3. Minnesota351815298:95 38