technológie, nemôže žiť bez Boha a obracať sa chrbtom k chudobným a hladujúcim. Je hanba, že v "dobe bezuzdného konzumného spôsobu života" zostávajú mnohí ľudia hluchí k "srdce
"Má Spasiteľ ešte stále nejakú hodnotu a význam pre mužov a ženy tretieho tisícročia? Potrebuje ešte Spasiteľa ľudstvo, ktoré dosiahlo Mesiac a Mars a je pripravené dobyť vesmír; ľudstvo, ktoré nepozná hranice v úsilí o odhaľovanie tajomstiev prírody a ktorému sa podarilo rozlúštiť úžasné kódy ľudského genómu?" uviedol Benedikt, ktorý sa k veriacim prihovoril v 62 jazykoch, vrátane slovenčiny. "Je Spasiteľ ešte stále potrebný ľudstvu, ktoré vynašlo interaktívnu komunikáciu, ktoré manévruje vo virtuálnom oceáne internetu a vďaka pokročilým moderným komunikačným technológiám už urobilo zo Zeme náš veľký spoločný dom, našu globálnu dedinu?" Pápež konštatoval, že hoci sa človek 21. storočia zdá byť pánom svojho osudu, "potrebuje spasiteľa možno ešte o to viac, vzhľadom na to, že veľká časť ľudstva stále žije v utrpení. Niektorí ľudia zostávajú zotročení, vykorisťovaní a zbavení dôstojnosti; ďalší sú obeťami rasovej a náboženskej nenávisti, ku ktorej sa pridáva netolerancia, politické zásahy a fyzický či morálny nátlak," povedal.
Spomenul aj ľudí, ktorí vidia svojich blížnych - a predovšetkým deti - "dokaličených zbraňami, terorizmom a všetkými možnými druhmi násilia, a to v dobe, keď každý hovorí o pokroku, solidarite a mieri pre všetkých".
Pápež tiež poukázal na kontroverzný prípad Piergiorgia Welbyho, paralyzovaného Taliana, ktorému cirkev odmietla katolícky pohreb po tom, ako si zvolil eutanáziu. Welby, ktorý bol nevyliečiteľne chorý a trpel degeneratívnou chorobou svalovou dystrofiou, bol pripútaný na lôžko, nedokázal sám dýchať, jesť ani rozprávať. Dlho viedol kampaň za právo zomrieť, o čom napísal aj knihu s názvom Nechajte ma zomrieť (Let Me Die). "Čo si máme myslieť o tých, ktorí si zvolia smrť vo viere, že si cenia život?" povedal pápež.
Benediktovo posolstvo Urbi et Orbi vysielali rozhlasové a televízne stanice vo viac než 100 krajinách a prvýkrát ho bolo možné sledovať naživo aj prostredníctvom internetu na oficiálnej webovej stránke Vatikánu.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.