dobrodružstva sa bude snažiť obhájiť rakúska KTM, ktorá do boja s viac ako ôsmimi tisíckami kilometrov vyšle hneď tri továrenské tímy (Repsol KTM, Gauloies KTM a Red Bull KTM) s osmičkou jazdcov sedlajúcich stroje KTM 690 Rally, ktorí zároveň patria medzi najväčších favoritov na celkové víťazstvo (Despres, Esteve, Casteu, Verhoeven, Coma, Sala, Viladoms a Blais). Zabudnúť však nemožno ani na niekoľko pretekárov v polosúkromných tímoch.
Na štarte Dakaru nebude núdza ani o slovenských, českých, či výborných poľských jazdcov. Naši Katriňák s Jakešom doplnia dvojicu Maďarov Kátaia a Désiho, a Rumuna Gyenesa v Mol Dakar tíme, z českých pretekárov nemožno zabudnúť na skúseného, už sedemnásobného účastníka Dakaru Iva Kaštana sedlajúceho tentokrát motocykel značky Suzuki.
To však z českého zastúpenia v motocyklovej kategórii nie je zďaleka všetko. Na štart sa postaví aj Pavel Kubíček a Dušan Randýsek ako tímoví kolegovia Kaštana v tíme KM Racing. Stroje Yamaha osedlá ďalšia dvojica jazdcov hájacich české farby - Martin Macek a David Pabiška. Suma sumárum na štarte Dakaru 2007 sa predstaví hneď pätica českých motocyklistov a tiež úspešný quodista Josef Macháček.
Na záver spomeňme aj dvojicu skúsených poľských účastníkov - Czachora a Dabrowkého.
...
Dakar Rally 2007 štartuje v netradične neskorom termíne - až 6. januára. Jednotlivé tímy sa však na miesto štartu, ktoré bude opäť v portugalskom Lisabone, začnú schádzať už na Nový rok, aby stihli administratívne a technické preberania.
Niekoľko úvodných etáp účastníkov tradične prevedie po Európe - z Portugalska do Španielska a až následná niekoľkohodinová plavba loďou tímy privedie do Maroka. Až tu začína pravý Dakar.
K najzaujímavejším etapám bude dozaista patriť Tan Tan - Zouérat vedúca cez marocko - mauretánsku hranicu posiatu mínami. Kvôli dlhým prejazdom bude tento deň pre pretekárov vôbec najdlhším (817 km). Následne konvoj súťažiacich absolvuje ďalšie náročné kilometre v nasledujúcej etape, po ktorej prichádza deň vytúženého voľna. Hneď po ňom nasleduje etapa s vôbec najdlhším meraným testom, ktorý svojou dĺžkou viac ako 600 kilometrov dokonale preverí jazdcov i techniku.
Podľa organizátorov sa chlieb bude lámať 15. januára, kedy je naplánovaná etapa dlhá takmer 500 kilometrov. Na pretekárov čaká ozajstná výzva, keďže tu nebude povolená pomoc asistenčných vozidiel a tento úsek bol naposledy v programe Dakaru ešte v roku 1989.
Rally Dakar končí 21. januára záverečnou 93 kilometrov dlhou etapou "Grand Prix Lac Rose" na brehu Atlantického oceánu. Verme, že do cieľa súťaže bez väčších problémov dorazí aj duo slovenských reprezentantov.
(fg)
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.