trest. Stovky Iračanov sa hlásia ako dobrovoľníci, aby mohli asistovať pri poprave bývalého diktátora. Záujemcovia pochádzajú zo všetkých náboženských a etnických skupín, uviedol v stredu poradca irackého premiéra Bassam al
Strana bývalého irackého prezidenta Baas pohrozila v stredu pomstou za uskutočnenie popravy Saddáma a varovala, že zaútočí na americké ciele po celom svete. "Naša strana varuje pred dôsledkami popravy pána prezidenta a jeho spolupracovníkov. Baas je rozhodnutá pomstiť sa všetkými spôsobmi a kdekoľvek a škodiť Amerike a jej záujmom, ak tento zločin spácha," uvádza sa vo vyhlásení strany s tým, že zodpovednosť za osud Saddáma leží na americkej administratíve, ktorá v Iraku rozhoduje.
Samotný Saddám v liste národu zverejnenom v stredu uviedol, že sa obetuje a pôjde na šibenicu. Zároveň vyzval Iračanov, aby sa zjednotili proti nepriateľom. "Obetujem sa. Ak je to prianie Boha, postaví ma medzi ozajstných mužov a martýrov," napísal Saddám vo väzenskej cele ešte pred rozhodnutím odvolacieho súdu. S Iračanmi sa bývalý prezident rozlúčil slovami: "Nech žije Irak. Nech žije Palestína. Nech žije džihád a mudžahedíni. Boh je veľký!" Vyhlásenie bolo zverejnené na webovej stránke strany, ktorú rozpustili po zvrhnutí Saddáma v roku 2003. Stránku prevádzkujú z Jemenu, kam sa uchýlilo mnoho prívržencov strany.
Iracký minister spravodlivosti Haším al-Šiblí uviedol, že vykonanie trestu za zločiny proti ľudskosti má ešte v dekréte potvrdiť generálnemu riaditeľstvu väzníc prezident Džalál Talabání. Ako povedal, "výnos, ktorý schválil odvolací súd, bude doručený na prezidentský úrad, ktorý má poslať dekrét na generálne riaditeľstvo väzníc za účelom uskutočnenia trestu smrti." Samotné rozhodnutie odvolacieho súdu je však konečné a nevyžaduje si schválenie prezidenta, uviedol v stredu hovorca hlavy štátu Hivá Osman.
Znamená to, že Saddám už nemá žiadne právne prostriedky, aby sa vyhol
vykonaniu rozsudku. Rozsudok privítali šiitskí politici, podľa ktorých bude
viesť k demoralizácii stúpencov bývalého diktátora a poklesu sunnitského povstaleckého hnutia. Šiitský poslanec Bahá al-Arádží z bloku radikálneho duchovného Muktadu al-Sadra vyzval, aby Saddáma obesili ešte tento týždeň ako "dar Iračanom k sviatku Íd." Práve štvordňový sviatok Íd al-Adhá by mohol byť dôvodom odkladu popravy. Presný dátum sviatku obetovania, ktorý nasleduje po každoročnej púti hadždž do Mekky, sa v regiónoch líši, pričom tento rok jeho začiatok pripadne na alebo okolo 30. decembra.
Saddám stál na čele krajiny od roku 1979 do marca 2003, keď bol po invázii Iraku zvrhnutý. Po zajatí o deväť mesiacov neskôr ho postavili pred Iracký najvyšší súd v Bagdade. Organizácia Human Rights Watch však vyzvala irackú vládu, aby Saddáma nepopravili, pričom iné medzinárodné skupiny pre ľudské práva označili súd, ktorý ho súdil za zločiny proti ľudskosti, za plný chýb. Nemecko zas v stredu vyjadrilo uspokojenie s tým, že proces so Saddámom Husajnom prebiehal v súlade s irackým právnym poriadkom. Biely dom verdikt privítal a uviedol, že znamená "míľnik v úsilí irackého ľudu nahradiť vládu tyranie vládou zákona."
Rozhodnutie odvolacieho súdu zaväzuje irackú vládu, aby do tridsiatich dní popravila Saddáma, jeho nevlastného brata Barzána al-Tikrítího a bývalého sudcu revolučného súdu Awáda Ahmeda al-Bandara. Odsúdili ich za podiel na vyvraždení 148 šiitských obyvateľov dediny Dudžaíl z roku 1982, ktoré malo byť odvetou za pokus o atentát na Saddáma. "Od zajtra môže byť rozsudok vykonaný kedykoľvek," povedal novinárom v utorok pred budovou súdu hlavný sudca Aríf Šahín.
Autor: Bagdad (SITA)
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.