Z vianočných sviatkov nerobte zbytočnú drámu
Vianočné sviatky sú nielen symbolom rodinnej pohody a štedrého večera, ale aj náročným domácim maratónom. Zhon za darčekmi v preplnených obchodoch, gruntovanie, vypekanie a namiesto pôžitku sa sviatky stávajú utrpením. Ako sviatky prežiť čo najpríjemnejšie a bez ujmy na zdraví, sme sa porozprávali so psychologičkou PhDr. Gabrielou Lukáčovou.
Pravidlom číslo jedna je snažiť sa vianočnému stresu predísť. Ako? Rôznymi spôsobmi. Okrem zadelenia prác medzi všetkých rodinných príslušníkov aj zmenou pohľadu na Vianoce ako také. "Ľudia sa pred Vianocami úplne zbytočne stresujú," tvrdí PhDr. Lukáčová. "Hlavne tým, že všetko chcú mať vypulírované, vyčistené, napečené. Jedna pacientka mi rozprávala, ako ešte v marci vyťahujú z mrazáku vianočné koláče. Niektorí ľudia to s pečením zbytočne preháňajú."
Je potrebné naučiť sa rozmýšľať inak. Prepnúť v hlave pohľad na vec a za dôležité začať považovať užívanie si predvianočnej atmosféry. "Treba sa vybrať s rodinou na rôzne vianočné akcie v meste. Na trhy, alebo vianočný koncert, či do divadla. Mnohé ženy hovoria, že na to nemajú čas, ale myslím si, že aj rodina by ocenila, keby mala doma pod stromčekom usmievavú veselú mamičku a nie uštvanú osobu." Veľmi dobré je dodržiavať drobné rodinné predvianočné tradície. Keď ich rodina nemá, tak si treba zaviesť. Napríklad spoločnú výrobu saloniek.
Podľa názoru psychologičky to netreba preháňať ani s darčekmi. "Je dobré sa obdarovať aj počas roka. Z Vianoc netreba robiť nejakú drámu..." Žiaľ, ľudia sa dnes priveľmi naháňajú za matériou? "To je daň doby. Tovaru je veľa, média nám ponúkajú všelijaké darčeky, akcie a neviem čo ešte. Okrem toho, niekedy je jednoduchšie ísť a nakúpiť fúru darčekov, ako venovať ten čas rodine." Výber darčekov závisí aj od peňaženky, dôležité však je, aby sa ľudia v darčekoch nepretekali.
Vianoce sú rodinnými sviatkami. Osamelí ľudia môžu preto v týchto dňoch trpieť samotou i depresiou viac ako inokedy. "Aj keď sú Vianoce pekné sviatky, netreba ich mystifikovať a glorifikovať. Treba si uvedomiť, že sú sami aj po iné dni a je im dobre. Človek si môže urobiť pohodu, aj keď je sám so sebou. A keď už veľmi chce byť niekde s niekým, tak nech si urobí program. Môže napríklad navštíviť nejaké deti v detskom domove, alebo variť kapustnicu bezdomovcom..."
Je zaužívané, že deti chodia na štedrú večeru k rodičom. "Deti nechcú, aby boli ich rodičia cez Vianoce sami. Ale neuvedomujú si, že aj ich to môže trošku otravovať, pretože je to unavujúce a veľakrát to pre nich znamená finančnú záťaž." Preto odporúča, aby sa rodina vopred dohodla, ako chce sviatky stráviť. "Všetkým párom, aj mladým, bezdetným, by som odporučila, aby si štedrú večeru spravili sami. Vtedy nezvykajú zbytočné zvady o tom, u ktorých rodičov budú. A potom nech sa stretnú na sánkovačke, lyžovačke, alebo pri káve."
Vianočné sviatky sú dňami pokaja a ničnerobenia. Ľudia, ktorí sa po iné dni vidia len ráno a večer, sú zrazu niekoľko dní spolu doma. "Z toho môže vznikať napätie, na ktoré by sa malo tiež vopred myslieť," upozorňuje PhD. Lukáčová. Preto by si ľudia mali pripraviť aj na tieto dni program, aby si jednoducho povedané, od nudy neliezli na nervy.
boa
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.