MUDr. Juraj Kovaľ radí, ako neskončiť na Štedrý deň u lekára
Chlebová kôrka kostičku neodstrániAko hodovať na štedrovečerných rybacích pochúťkach bez ujmy na zdraví a čo robiť v prípade, keď nás ostré
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
Chlebová kôrka kostičku neodstráni
Ako hodovať na štedrovečerných rybacích pochúťkach bez ujmy na zdraví a čo robiť v prípade, keď nás ostré kostičky začnú v hrdle omíňať, nám poradil prednosta Kliniky otorynolaryngológie, chirurgie hlavy a krku FN. L. Pasteura a LF UPJŠ, profesor MUDr. Juraj Kovaľ CSc.
Takmer každá ryba "ohrozuje" konzumentov množstvom väčších i takmer neviditeľných kostičiek, ktoré sú dostatočne ostré na to, aby sa zapichli do krku. "Z rybích kostičiek však človek nemusí mať žiadnu obavu, lebo väčšinou nie sú nebezpečné. Pokiaľ sa prehltnú so sústom jedla, zídu dole. Ak sa zapichnú, tak väčšinou v hltacích orgánoch, do podnebnej mandle a v jej okolí, alebo do koreňa jazyka," vraví prednosta.
V prípade uviaznutia kostičky v hrdle je prvou pomocou cesta na pohotovosť. Netreba skúšať vyberať si kostičku svojpomocne. Aj pomáhať si tradičným receptom, jedením chlebovej kôrky, je podľa prednostu neúčinné. "Ak je kostička zapichnutá, tak je zapichnutá dobre a kôrka chleba, alebo iné neodborné manipulácie ju neostránia." Napriek nepríjemných pocitom, ktoré kostička vyvoláva, netreba sa obávať zadusenia. V každom prípade však patrí do rúk odborníkom, ktorí ju pomocou špeciálnych inštrumentárií vytiahnu. Nikdy netreba čakať na to, že o niekoľko dní možno sama vypadne... "Ak sa neostráni, môže spôsobiť zápal tkaniva, ktorý už ohrozuje pacienta. Zápal môže hrtan zužovať natoľko, že pacient sa môže dusiť." Odstránenie kostičky z hrdla je otázkou sekundy alebo niekoľkých minút. Len v niektorých prípadoch, napríklad keď je kostička zapichnutá na nejakom citlivom mieste (koreň jazyka), sa používa miestne znecitlivenie.
Malým deťom by sa ryby vôbec nemali dávať na tanier a keď už, tak dôkladne očistené od kostičiek. Okrem ľudí pod vplyvom alkoholu, sú naohrozenejšími pacientami starší ľudia. "Často nemajú dobré zuby, ťažko sa im žuje a preto majú tendenciu hltať aj nedobre rozmelnené sústo."
Prevencia "vianočných úrazov" je jednoduchá. Nejesť pažravo a hltavo. Každé sústo dôkladne poprevracať na tanieri i v ústach, aby sa kostičky nedostali do hrdla. Nepiť priveľa alkoholu, lebo ten vyvoláva "vlčí hlad" a znižuje opatrnosť. Napriek tomu, že sú to určite chronicky známe veci, ľudí je na pohotovosti v čase Štedrej večere a počas sviatkov vždy dosť. Najviac prípadov tvoria pacienti s rybacími kostičkami v hrdle, ale nájdu sa aj takí, ktorí sa dusia inými, omnoho zákernejšími kosťami. "Sviatky sú o nadmernom jedení a pití, preto v tomto čase mávame veľa pacientov, ohrozovaných slepačími či hovädzími kosťami. Veľakrát uviaznu v pažeráku a musíme ich odstrániť inštrumentárne endoskopickou cestou. Neraz v celkovej anestézii."
Prednosta MUDr. Kovaľ upozorňuje, že kostičky uviaznuté v hrdle, nie sú jediným typicky vianočným zdravotným problémom. Labužnícke chúťky a gurmánske sviatočné orgie sa každoročne podpisujú na nových žlčníkových záchvatoch a rôznych iných poruchách trávenia. Takže, všetko s mierou...
boa
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.