krajinách.
Šéf Slovenskej asociácie cestovných kancelárií Robert Kohlmann hovorí, že výrazne lepší predaj zájazdov do exotiky nemá nič spoločné s tým, že je zlé počasie na lyžovačku. Klientov, ktorí idú k moru, je stále oproti tým, čo chcú lyžovať, minimum. "Percentuálne sa to dá vyjadriť v jednotkách percent," hovorí.
Podobné skúsenosti majú v Česku, ale české médiá tvrdia, že ľudia zamenili hory za pláže. Odhadujú, že stotisíc Čechov strávi zimnú dovolenku v teple pri mori. "Vinou nedostatku snehu už tisíce zrušili svoje zájazdy do českých aj zahraničných hôr. Mnoho z nich sa na poslednú chvíľu rozhodlo vymeniť šport v horách práve za relaxáciu pri mori," píšu včerajšie Lidové noviny. MF Dnes píše, že ľudia kúpili o tridsať percent zájazdov do hôr menej ako vlani.
Tatry alebo more
Počet Slovákov dovolenkujúcich v zime pri mori sa tento rok dá odhadnúť na štyritisíc. Kohlmann hovorí, že k moru idú ľudia, ktorí majú peniaze, aby sa v zime vyhriali. "Teraz ich je viac aj preto, že sú prázdniny, môžu ísť do tepla s deťmi. Niektorí preto, že chcú stráviť exotického Silvestra. Určite to nie sú ľudia, ktorí zrušia dovolenku v Tatrách a namiesto toho idú k Červenému moru. Ak takí ľudia sú, tak ich je minimum."
To isté tvrdí aj cestovná kancelária Satur, ktorá mala problémy s naplánovanými decembrovými jednodňovými zájazdami za lyžovačkou do Rakúska, lebo nebol sneh, ale január, február aj prázdniny na horách zatiaľ predáva štandardne. Zvýšil sa jej aj počet pobytov pri mori v zimnom období.
V teple sú ľudia opatrnejší
Tomáš Hasala, konateľ cestovnej kancelárie Limba, ktorá má najväčšiu ponuku ubytovania na Slovensku, zatiaľ nezaregistroval hromadné storno pobytov zimných dovoleniek. Na Silvestra predali ešte viac pobytov ako vlani. "Ďalšie termíny sa predávali slabšie už predtým, takže storná sú aj primerane k tomu menšie," hovorí.
V decembri sa slabšie predávali januárové, februárové pobyty, čo je podľa neho vzhľadom na počasie logické. "Keď je v decembri plus desať, má to psychologický vplyv na ľudí, menej kupujú neskoršie zimné zájazdy, ale o počasí vo februári a marci to nehovorí nič. V novembri bol predaj zimných pobytov vynikajúci, ale v teplom decembri boli ľudia opatrnejší," hovorí Hasala. Podľa neho stačí, ak na začiatku januára napadne sneh a za prvé dva januárové týždne predajú väčšinu zimy a jarných prázdnin.
Za storno sa platí
Stornovať zimnú dovolenku tiež nie je jednoduché, klient nedostane naspäť všetky peniaze, ktoré zaplatil. Hasalovi sa nezdá, že by ľudia pobyt stornovali a ešte si zaplatili trikrát drahšiu dovolenku pri mori.
"Nevylučujem, že sa predaj na hory prepadol v Čechách o tridsať percent, teoreticky to je možné aj na Slovensku, ale toto číslo nemá výpovednú hodnotu. To ako keby sa v marci hovorilo, ako sa prepadol predaj leta. Sumáre o predaji zimy sa budú dať robiť až v marci," hovorí.
Nepríjemné by podľa neho bolo, keby sa nelyžovalo celú zimu. Mnohé strediská, ktoré žijú len z lyžovania, majú nulové tržby a oslabilo by to ich budúce investície.
Autor: rf
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.