národného majetku (FNM). Bavil sa s nimi o mimosúdnom vyrovnaní pre zrušenie privatizácie kúpeľov. V roku 1995 kúpele získal, v roku 1999 mu ich však fond odobral.
"Hovoril som s fondom, ale zatiaľ nejaké aktuálne výsledky - také, ktoré by som povedal, že sú dohodnuté, neexistujú," povedal Soboňa a priznal, že o téme hovoril aj s politikmi vládnej koalície. S kým presne, neprezradil. Od fondu by mohol dostať peniaze, ale aj časť akcií.
"FNM zatiaľ žiadne rozhodnutie neurobil, je však prístupný k rokovaniu s každým subjektom, s ktorým je v súdnom spore. Často takto možno ukončiť dlhoročné spory, ktoré vedie," povedala hovorkyňa FNM Tatjana Lesajová. Upozornila, že Kúpele Sliač sú momentálne vo vážnej ekonomickej situácii a utrpeli aj dlhoročným súdnym sporom s Corvasom, keďže do nich nebolo možné investovať.
Výsledok rokovaní podľa nej závisí od ponuky v rámci prípadného mimosúdneho vyrovnania a aj od názoru právnikov fondu, ktorí budú posudzovať šance pri pokračovaní súdneho sporu.
Koaliční politici sa nechceli k možnému návratu Soboňu do kúpeľov alebo ich orgánov veľmi vyjadrovať. Na FNM a v straníckych centrálach sa totiž chystajú nominácie, keďže by sa v kúpeľoch v dvojtretinovom vlastníctve štátu mala v blízkom čase meniť väčšina predstavenstva aj dozornej rady. Podľa našich informácií by kúpele podľa dohody v koalícii mali pripadnúť SNS.
"Na to má samozrejme právo, každý sa bude snažiť si svoje veci obhajovať - či sú spravodlivé, alebo menej spravodlivé," myslí si o Soboňovom vyjednávaní podpredseda Smeru Dušan Čaplovič.
"Zatiaľ sme o tom, ktoré osoby by sa tam mali dostať, nerokovali," povedala ústredná tajomníčka HZDS Zdenka Kramplová. O Soboňovom vyjednávaní s FNM nevedela.
"Otázka je, ako má vyzerať spravodlivý mimosúdny zmier. Pokiaľ v rámci kúpnej zmluvy, ktorá bola uzatvorená na tieto kúpele, bola zaplatená akurát prvá splátka a potom už ani koruna?" pýta sa Ľudovít Kaník - šéf FNM z obdobia, keď zrušil zmluvu so Soboňom.
Podpredseda SDKÚ Ivan Mikloš považuje prípadné vyrovnanie sa so Soboňom za pokračovanie návratu Mečiarových privatizérov.
Kúpele Sliač a Kováčová sprivatizovala v roku 1995 firma Corvas vtedajšieho ministra zdravotníctva V. Soboňu. Za 151 miliónov korún vtedy dostala 51 percent akcií. Vtedajšia opozícia označila takúto sumu za smiešne malú a po nástupe Dzurindovej vlády FNM od zmluvy odstúpil pre neplnenie jej podmienok. Soboňa FNM zažaloval.
Soboňa prehral spor o kúpele v roku 2003, po odvolaní sa na Najvyšší súd, ktorý pred rokom rozhodol, že Corvas nebude vymazaný z obchodného registra, sa prípad zrejme opäť obnoví. FNM medzičasom podiel v Kováčovej predal do súkromných rúk. Kauza je posledným nedoriešeným súdnym sporom s privatizérmi z Mečiarovej éry. Väčšina vlastníkov totiž už svoje majetky predala.
Autor: knm
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.