meny. Kurz sa o pol jedenástej dostal na ďalšie historické maximum 34,045 koruny za euro a táto úroveň podľa NBS už nezodpovedá vývoju ekonomiky. Po jej zásahu sa koruna oslabila približne na 34,70.
NBS predávala slovenské koruny za eurá lacnejšie, čím domácu menu oslabovala. Koľko na intervenciu minula, včera nezverejnila. Analytici slovenských komerčných bánk hovoria, že nakúpila asi 500 miliónov eur. "Je to však ťažké odhadnúť presne," povedal díler Slovenskej sporiteľne Juraj Zabadal.
Rýchle posilňovanie koruny prekáža najmä exportérom, ktorým sa znižujú príjmy v korunách, keď za každé zarobené euro dostanú doma menej korún. Koruny však potrebujú napríklad na mzdy pre zamestnancov. Silná koruna naopak vyhovuje dovozcom, ktorí tovar nakupujú za eurá a predávajú ho za koruny.
Silnejúca koruna znižuje príjmy aj tisícom ľudí zo Slovenska, ktorí pracujú v zahraničí a zarábajú eurá či doláre. Od vlaňajšieho decembra prišli preto v prepočte takmer o štyri koruny na každom zarobenom eure, skoro o päť na britskej libre a viac než o päť korún na americkom dolári. Za hranicami pracuje podľa odhadov viac ako 200-tisíc našincov.
Autor: ik/ČTK
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.