spoločenského života. Ocenení si prevzali najvyššie štátne vyznamenania v Sieni Ústavy SR na Bratislavskom hrade. Hlava štátu v príhovore vyzdvihla prínos laureátov pre celú spoločnosť.
Nositeľom Pribinovho kríža I. triedy sa stali in memoriam priekopník slovenskej kardiochirurgie Vladimír Haviar, ďalej architekt Dušan Jurkovič a dirigent a hudobný skladateľ Ľudovít Rajter. Prezident udelil Pribinov kríž I. triedy
aj historikovi Jozefovi Jablonickému; tanečníkovi, choreografovi
a dlhoročnému umeleckému šéfovi Lúčnice Štefanovi Nosáľovi; archeológovi Alexandrovi Ruttkayovi; za zásluhy o hospodársky rozvoj v oblasti vodného hospodárstva Františkovi Šteinovi; hercovi a režisérovi Martinovi Ťapákovi.
Pribinovým krížom II. triedy Gašparovič vyznamenal herca Andreja Mojžiša a vysokoškolského pedagóga v oblasti lesníctva Eugena Rónaya.
Pribinov kríž III. triedy dostali Anna Prociková za zásluhy v oblasti encyklopedickej tvorby a zakladateľ moderného slovenského archívnictva a regionálnych dejín Jozef Šimončič.
Kríž Milana Rastislava Štefánika I. triedy in memoriam udelil prezident Alfrédovi Wetzlerovi za záchranu veľkého počtu ľudských životov a za účasť v protinacistickom odboji s nasadením vlastného života. Ako prvý spoločne s Rudolfom Vrbom, ktorého včera prezident in memoriam vyznamenal Radom Bieleho dvojkríža I. triedy, po úteku z Osvienčimu informovali svet o hrôzach koncentračných táborov a podieľali sa na objasňovaní holokaustu.
Na návrh vlády prezident udelil Kríž Milana Rastislava Štefánika III. triedy príslušníkom Policajného zboru SR Petrovi Bahníkovi a Vítovi Mikuláškovi, ktorí
v júli zachránili topiaceho sa muža. Pribinov kríž I. triedy udelil in memoriam dlhoročnému sólistovi Slovenského národného divadla a libretistovi Štefanovi Hozovi. Pribinov kríž I. triedy udelil aj literárnemu vedcovi Stanislavovi Šmatlákovi.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.