Moller-Maersk Group. Loď dostala názov Emma Maersk, a to po zosnulej manželke dánskeho lodného magnáta Maersk McKinney Mollera, ktorý je vlastníkom lodeníc. Stavba lode bola dokončená s dvojmesačným oneskorením, spôsobeným požiarom. Na svoju prvú plavbu sa loď Emma Maersk vydala 8. septembra, pričom vyplávala z Aarhusu a postupne navštívila prístavy Gothenburg, Bremerhaven, Rotterdam, Algeciras. Potom preplávala cez Suezský prieplav a v Singapúre zakotvila 1. októbra. Konečným cieľom prvej plavby lode bol japonský prístav Yokohama, do ktorého Emma Maersk vplávala 10. októbra.
Nová kontajnerová loď Emma Maersk má skutočne impozantné rozmery. Jej celková dĺžka je 397 metrov, najväčšia šírka trupu je 56,4 m, výška lode je 30 metrov. Ponor lode je okolo 15,5 metra. Kotva lode má hmotnosť 29 ton. Na pohon lode slúži 14-valcový vznetový motor typu 14RT-flex96c, ktorý, ktorý je výrobkom fínskej firmy Wärtsilä. Maximálny výkon tohto motora je 80 080 kW. Päť pomocných motorov firmy Caterpillar má dokopy výkon 30 000 kW. Loď sa môže plaviť rýchlosťou okolo 27 uzlov, čo je 50 km/h. Hnacia vrtuľa má hmotnosť 135 ton a zhotovila ju nemecká firma Mecklenburger Metallguss GmbH. Posádku lode tvorí len 13 námorníkov.
O efektívnosti dopravy nákladov loďami svedčí nasledovné porovnanie: loď Emma Maersk prepláve 66 kilometrov pri vynaložení energie 1 kWh na jednu tonu prepravovaného nákladu, zatiaľ čo nákladné lietadlo jumbo (Boeing 747) preletí so rovnakým množstvom energie na tonu nákladu len pol kilometra. Trup lode pod čiarou ponoru je natretý špeciálnym silikónovým náterom, ktorý znižuje odpor a tým aj spotrebu paliva. K zníženiu spotreby palia až o 10 % prispieva aj systém rekuperácie odpadového tepla. V odbornej tlači sa veľa diskutovalo o nosnosti novej lode. Spoločnosť Maersk uvádza, že na loď možno naložiť 11 000 štandardných 20-stopových (približne šesťmetrových) kontajnerov. Podľa neoficiálnych informácií však možno na loď naložiť až 14 500 kontajnerov. Tento rozdiel vznikol tým, že spoločnosť Maersk uvádza maximálny počet plne naložených kontajnerov (jeden má nosnosť 14 ton), ktoré možno na loď naložiť bez toho, aby sa prekročila jej celková prípustná nosnosť, zatiaľ čo iné spoločnosti uvádzajú najvyšší možný počet kontajnerov, ktoré vôbec možno na loď umiestniť (všetky však nemôžu byť plne naložené).
V dobe, keď sa začalo so stavbou lode Emma Maersk, malo ísť o najväčšiu kontajnerovú loď na svete. Najväčšou loďou na svete bol v tej dobe supertanker Knock Nevis, ktorý mal dĺžku 458 metrov a ktorý mohol prepravovať až 650 000 kubických metrov ropy. Tento supertanker bol však medzičasom vyradený z prevádzky a tak prišla Emma Maersk takpovediac bez vlastnej zásluhy aj k titulu najväčšej lode na svete.
Autor: rm
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.