Zjavenie na strome, vyoraný teplý chlieb, zázračná voda, ale aj záhadná vražda Kavečianskeho starostu
Ocitli sme sa v novom roku, od ktorého očakávame niečo nové, lepši. Podaktorí nezabudnú poznamenať, aký je svet skazený a ľudia zlí, že voľakedy to tak nebolo a musel by sa stať zázrak, ktorý by to zmenil. Zázraky sa diali odjakživa, či im verili, alebo nie, to nebolo podstatné, ľudia podľahli davovej psychóze. Nie je pravda, že neboli nešťastia, prepadnutia, vraždy. Pravdaže minulosť so súčasnosťou sa nemôže porovnávať, to ani nechceme. Chceme vám iba niektoré udalosti priblížiť, takmer spred 90 rokov.
Zjavenie na strome
Zemplín bol za prvej Československej republiky ako šíra rovina chudobným na stromy a okrem toho na peniaze. Nebolo ich ako zarobiť. Azda preto sa v Dlhom Kĺčovom zjavila Panna Mária na strome. Zjavila sa Anne Šafovej, postaršej žene, o ktorej sa hovorilo, že nemá všetkých päť pohromade. Správy o zjavení sa rýchlosťou blesku rozšírili po celom Zemplíne. Do obce zázraku začali chodiť najprv z okolitých dedín a postupne narastal počet pútnikov na niekoľko tisíc. Pamätníci, dnes deväťdesiatnici, z Ložína i Bánoviec nad Ondavou sa o zjavení vyjadrujú úsmevne a nepochybne, že "hlúpi naleteli šalenej, ktorá vedela, čo robí". Hoci aj cirkev sa k zázraku správala zdržanlivo a úradníci presviedčali ľudí, že je to výmysel, nič nepomáhalo. Annu Šafovú nazývali svätou ženou a keď táto ľuďom ukázala Teréziu Savkovú, ktorá údajne 8 rokov nemohla chodiť a Panna Mária ju uzdravila, to ešte viac ľudí utvrdilo v presvedčení, že ide naozaj o zázrak. Savková sa ubytovala u Šafovej a každému rozprávala podrobnosti zázraku a ukazovala, ako vie chodiť. Šafová si dala obnoviť a rozšíriť svoju starú chatrč, aby sa do nej vošli dary, peniaze i hostia - pútnici. Obstarala si dlhú bakuľu, chodila s ňou ako apoštol po dedine a udeľovala okoloidúcim požehnanie. Tí pred ňou padali na zem po oboch stranách cesty. Panna Mária učinila ďalší zázrak, keď pri dome Anny Šafovej začal vyvierať prameň. Samozrejme, so zázračnou vodou, ktorú hneď vtesnali do studne. Do tretice sa stal ďalší zázrak. Jeden roľník, ktorého meno sa nespomína, vyoral zo zeme peceň chleba, a to taký horúci, ako keby ho rovno z pece vytiahli. Rozlomil ho a div divúc - bol v ňom dlhý papier, popísaný modlitbami, ktoré boli určené pre obyvateľov zázračnej obce i pre pútnikov. Na mieste zjavenia, na strome zažiarili dve zlaté holubice, svietiace ako žiarovky. Pri domci svätej ženy boli dve pokladničky na milodary - jedna pre Annu, druhá na kostol. Na ten vyzbierali až 300 tisíc a mal byť sopločný pre grécko i rímskokatolíkov. O zjaveniach, ktoré prestali s príchodom zimy, sa zmenila aj tlač a východoslovenská verejnosť za toto "poblúdenie ľudu" dávala vinu tamojšiemu gréckokatolíckemu kňazovi Hegedüšovi, ktorý sa v tejto veci exponoval, rozširujúc správy o zázrakoch. Po roku, v r. 1924 sa opäť zázrak zopakoval, ale zostal takmer bez odozvy.
Nešťastie v nemocnici, samovražda v hoteli
V novej štátnej nemocnici vybudovanej na terajšej Rastislavovej ulici (nemocnica L. Pasteura) v Košiciach zaviedli ústredné kúrenie. Bola to jediná moderná nemocnica na východnom Slovensku, navyše v nej nemuseli kúriť v kachliach. Hneď v prvom roku prevádzky parného vykurovania prasklo koleno potrubia a tlak pary usmrtil Jozefa Janíka z Krompách, ktorý tam bol kuričom. Našťastie jeho pomocník, mladý chlapec z Košíc, bol tesne pred nešťastím odvolaný. Príčinou havárie bola chyba materiálu.
Áut bolo pred 75 rokmi ako šafránu, čo možno povedať aj o autohaváriách. Dosť častou príčinou bol požiar auta. Šofér Peter Hudský, zamestnaný u obchodníka Schwartza v Michalovciach išiel do Košíc na novom osobnom aute Laurin & Klement. Na Prešovskej ceste pri Košiciach mu vypovedalo službu a napriek dôkladnej prehliadke a pokusom uviesť auto do pohybu musel šofér rezignovať. Po zatvorení krytu motora vyšľahol plameň, zachvátil kolesá aj karosériu. Oheň neuhasili ani tí, čo prišli na pomoc, takže z auta zostala škvarka. majiteľ Laurinky bol našťastie poistený na 70 tisíc korún.
Nešťastie sa stalo v Prešove, v hoteli Berger. Ako je uvedené v policajnom raporte, chyžné pri dopoludňajšom upratovaní našli obeseného hosťa. Bol to učiteľ Jaroslav Šafárik z Mukačeva, ktorý sa ubytoval v hoteli už so samovražedným úmyslom. Svedčil o tom list, v ktorom vysvetľoval, že je duševne chorý a nemôže sa venovať svojej práci tak, ako by chcel. Pred cestou do Prešova, ku ktorému mal úctu preto, lebo bol kolískou vzdelanosti spisovateľov a miestom pôsobenia J. A. Komenského, vyplatil dlžoby v Mukačeve. V hoteli nechal peniaze za izbu aj na prevoz do Plzne, kde mal rodičov.
Lúpežné vraždy
V tom čase, keď sa Šafárik z Mukačeva pripravil o život, v Mukačeve vypukol škandál. Jeho aktérmi bol manželský trojuholník - veľkoobchodník Farbenblum s milenkou, známou herečkou a manželka, ktorú opustil. Ona oznámila polícii manžela v súvislosti s machináciami pri konkurznom pokračovaní, do ktorých mala byť zapletená aj jeho milenka. Preto ich aj oboch zatvorili, milenku však prepustili. Manželka udala Farbenbluma preto, lebo údajne chcel jej majetok darovať milenke.
Takzvané výpalné bolo aj na východoslovenskom vidieku. Nie síce v dnešnej forme, ale v takej, aká zodpovedala obdobiu. V Zemplínskej župe už niekoľko rokov pôsobila lupičská banka okrádajúca ľudí na cestách, v noci po dedinách a vo dne v obchodoch. Od obchodníkov požadovala určitú sumu a kto nezaplatil peniazmi, zaplatil životom. Tak zavraždili aj 80-ročného obchodníka Rosenfelda zo Slovenského nového Mesta. Vodca banditov ušiel, ale chytili jeho dvoch pomocníkov Jána Povliščáka a Jána Huštáka. Na košickej sedrii svedčilo proti nim 40 svedkov.
Zabili Kavečianskeho starostu
Lúpežné vraždy sa mnohokrát udiali počas cesty na jarmoky a dobytčie trhy, keď mali ľudia pri sebe viac peňazí. Jedna taká sa stala medzi Kavečanmi a Kostoľanmi na lesnej ceste. Po nej išla štvorica Kavečancov ešte za tmy nad ránom na vlak do Sabinova kúpiť dobytok: starosta Pavol Martončík, Jozef Tabačko a Karol Štofko so ženou Veronikou, ktorá niesla lampáš, aby videli na cestu. Odrazu zaznel výstrel. Štofková zahasila lampáš a dala sa do behu, za ňou jj manžel a Tabačko. Starosta Martončík nie, lebo ho zasiahla guľka. Vrah ho okradol - už mŕtveho - o 3500 korún, musel dobre poznať všetkých a vedieť, kam a kedy idú. Vražda vyvolala veľký rozruch vo verejnosti apo vrahovi vyhlásili celoštátne pátranie. Či našli vraha, to sme sa nedozvedeli.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.