senátorov, z toho osem demokratov, jeden republikán a jeden nezávislý. Snemovňa reprezentantov má 55 nových členov, ktorí sú okrem 13 všetci demokratmi. "Dnešok sa zapíše do histórie. Dnes začneme meniť smerovanie našej krajiny," vyhlásila nastupujúca predsedníčka Snemovne reprezentantov Nancy Pelosiová, ktorá sa stane prvou ženou na tomto poste.
Demokrati získali väčšinu v oboch komorách amerického Kongresu vo voľbách 7. novembra. Zatiaľ čo porazení republikáni hovoria "o nesprávnom smere", demokrati svoju agendu stavajú "na novom smere pre Ameriku". Hoci demokrati i republikáni sľúbili, že sa pokúsia o konštruktívnu spoluprácu, hlavné očakávané spory sú však už pravdepodobne vyprofilované. Demokrati sa budú snažiť zmeniť najmä vojnovú stratégiu prezidenta Georgea W. Busha v Iraku a prekonať jeho legislatívne obmedzenia výskumu embryonálnych kmeňových buniek. Víťazi volieb chcú tiež zmenšiť rastúci rozdiel medzi bohatými a chudobnými v Amerike. Bush sa už v stredu pokúsil smerom k novému, 110. Kongresu, nasadiť pozitívny tón, zmienil sa o vyváženom rozpočte, volal po konsenze v otázke Iraku.
Nastupujúca predsedníčka Snemovne reprezentantov amerického Kongresu Nancy Pelosiová je v dejinách USA prvou ženou, ktorá dosiahla túto politickú métu. Matka piatich detí sa do Kongresu dostala už v roku 1987, kedy reprezentovala kalifornský 9. obvod, vrátane prosperujúceho San Francisca. Výrazne ľavicovo orientovaná šéfka demokratov Pelosiová (66) má na konte právničky mnohé legislatívne víťazstvá. Vždy bojovala za americké rodiny, je lídrom v zápase o rast možností vzdelávania, podporovala robotníkov, zaujímala sa o zdravotnú starostlivosť, vrátane zdravia žien. Patrí k zástancom investícií do výskumu v zdravotníctve, postarala sa o zdvojnásobnenie rozpočtu pre Národný inštitút zdravia, spoluvytvárala národnú sieť na zisťovanie súvislostí medzi znečisťovaním a chronickými chorobami.
Pelosiová pracovala tiež na programoch pre ľudí chorých na AIDS, legislatívne pomáhala neziskovým organizáciám a presadzovala zintenzívnenie výskumu vakcíny proti HIV. Má však aj skúsenosti z iného druhu práce, desať rokov pôsobila v Snemovni reprezentantov v stálom výbore pre spravodajské služby a prispievala k tomu, aby politici a vojenskí velitelia mali k dispozícii všetko potrebné na vedenie diplomatických iniciatív, vojenských a bojových nasadení. Na stretnutiach s predstaviteľmi spravodajských zložiek nabádala na to, aby sa venovala väčšia pozornosť hrozbám medzinárodnej bezpečnosti, najmä čo sa týka zbraní hromadného ničenia a globálneho terorizmu.
Po teroristických útokoch z 11. septembra viedla v Kongrese posudzovanie činnosti tajných služieb a tvorila legislatívu na vznik nezávislej národnej komisie. Má vyhranený názor na vojnu v Iraku, ktorú považuje za chybu. Pelosiová je dlho známa ako obhajkyňa ľudských práv vo svete, zasadzovala sa za zlepšenie ľudských práv v Číne a v Tibete, v USA patrí k environmentálnym bojovníčkam.
Tradíciu demokratických politických zápasov dostala do vienka už doma, jej otec Thomas D'Alesandro bol 12 rokov primátorom Baltimoru, päť volebných období reprezentoval mesto v Kongrese, brat bol tiež primátorom Baltimoru. Manžel Paul Pelosi pochádza zo San Francisca, okrem piatich detí majú šesť vnúčat. Nancy Pelosiová právnické vzdelanie získala vo Washingtone, je rímskou katolíčkou. Cieľavedomá právnička samu seba považuje "za veľmi silnú osobnosť", ale nie "drsnú".
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.