Milana Andrášika odsúdeného za vraždu medičky Ľudmily Cervanovej previezli včera z väznice v Leopoldove do Nemocnice pre obvinených a odsúdených v
TASR
Tlačová agentúra
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
Trenčíne. Informoval nás Andrášikov advokát Martin Kanás, ktorý je podľa vlastných slov znepokojenými transportmi svojho klienta. Andrášik vo väzení drží už 16. deň hladovku. Advokát povedal, že nevie presne, aký je jeho zdravotný stav a v piatok ho chce v Trenčíne navštíviť.
Vo väzenskej nemocnici TASR odmietli potvrdiť alebo vyvrátiť, či Andrášika včera hospitalizovali. Pokiaľ je v nemocnici pacient, ktorý drží protestnú hladovku, denne ho sleduje služobný lekár. Pacientovi zabezpečia psychiatrické a fyzikálno-somatické vyšetrenie, presné zistenie telesnej hmotnosti, laboratórne vyšetrenia a umiestnia ho v lôžkovej časti nemocnice. "V žiadnom prípade sa ten človek nenechá zomrieť a keď je v stave bezvedomia a je bezprostredne ohrozený jeho život, vtedy sa prikročí k infúziám a umelej výžive," povedal nám zdroj z prostredia nemocnice, ktorý nechcel byť menovaný.
Keď sa stav pacienta stabilizuje, opäť môže vyhlásiť hladovku. Andrášika (1951) právoplatne odsúdil Najvyšší súd SR na 15 rokov väzenia. Do výkonu trestu sa prihlásil sám 19. decembra po tom, ako polícia začala po ňom pátrať na základe príkazu súdu. Okamžite začal hladovku na protest, že Najvyšší súd neakceptoval doručenú správu o jeho zdravotnom stave, ktorý mu údajne neumožňuje výkon trestu. "Máme pripravené dovolanie, ktoré doručíme na prvostupňový Krajský súd v Bratislave. Chceli sme tak urobiť v týchto dňoch, no stále čakáme na písomné doručenie rozsudku z NS SR a jeho zdôvodnenie. V dovolaní chceme reagovať práve na tieto relevantné veci," povedal Kanás.
Milan Andrášik je jedným zo šestice Nitranov, odsúdených Najvyšším súdom SR na dlhoročné tresty väzenia za vraždu Cervanovej v roku 1976. Najvyšší súd SR zvýšil rozsudky pre vrahov medičky 4. decembra. Namiesto 13 rokov v tretej nápravno-výchovnej skupine dostali Miloš Kocúr a Milan Andrášik po 15 rokov väzenia. Najvyšší súd zvýšil trest aj pre Stanislava Dúbravického (1954) z desať na 12 rokov väzenia. Súd potvrdil rozsudok pre Františka Čermana (1950), ktorý dostal 11-ročný trest odňatia slobody. Šesť rokov dostal Pavol Bedač (1954) a tri Juraj Lachman (1953).
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.