koaličnom kabinete ODS, KDU-ČSL a Strany zelených oproti doterajšej jednofarebnej vláde ODS osem nových tvárí.
Vláda by mala mať 18 členov, z toho polovicu kresiel obsadí ODS, päť kresťanskí demokrati a štyri zelení. Dvaja staronoví ministri Topolánkovej vlády sa v novom kabinete predstavia v novom svetle. Doterajší šéf českej diplomacie Alexander Vondra bude vicepremiérom pre európske záležitosti a Petr Gandalovič sa z ministerstva pre miestny rozvoj presunie na ministerstvo poľnohospodárstva. V novej úlohe bude aj bývalý minister zahraničných vecí Cyril Svoboda, ktorý ako minister bez kresla povedie vládnu legislatívnu radu.
ODS bude aj naďalej patriť rezort vnútra, kde zostáva Ivan Langer, ministerstvo spravodlivosti s Jiřím Pospíšilom, rezort dopravy s Alešom Řebíčkom, ministerstvo priemyslu s Martinom Římanom, ako aj ministerstvo zdravotníctva s Tomášom Julínkom a rezort práce a sociálnych vecí s Petrom Nečasom na jeho čele. Topolánek sa na úkor koaličných partnerov vzdal nielen polovice kresiel vo vláde, ale aj troch dôležitých postov: ministrom zahraničných vecí má byť senátor Karel Schwarzenberg navrhnutý Stranou zelených, ministrom financií Miroslav Kalousek z KDU-ČSL a šéf kresťanských demokratov Jiří Čunek bude ministrom pre miestny rozvoj. České ministerstvo obrany po prvý raz v histórii povedie žena Vlasta Parkanová, o ktorej sa však na tento post uvažovalo už aj v minulosti. Vo vláde budú aj ďalšie tri ženy. Filmovú dokumentaristku Hanu Třeštíkovú nominovala KDU-ČSL na post ministerky kultúry a ďalšie dve ženy navrhla do vlády Strana zelených Džamila Stehlíková bude ministerkou bez kresla a Dana Kuchtová povedie školstvo.
Práve Kuchtová, ktorá v minulosti viedla ekologické protiatómové hnutie Jihočeské matky, sa včera postarala o prekvapenie, keď vyhlásila, že Strana zelených bude vo vláde presadzovať vypnutie temelínskej elektrárne. Zelení budú vo vláde disponovať iba 4 hlasmi z 18, ale keby tému Temelín chceli preniesť aj na pôdu 200-člennej Poslaneckej snemovne, mali by oporu iba v 6 vlastných poslancoch. Táto neproporcionalita rozdelenia ministerských kresiel, spolu so stratou niektorých ministerstiev, bola jadrom tvrdej kritiky, ktorej musel Topolánek v ODS čeliť. Kým zo 100 koaličných hlasov má ODS až 81, vo vláde jej pripadne iba polovica kresiel.
Otázkou je, aké dlhé obdobie bude mať pred sebou druhá Topolánkova vláda. Podľa ústavy sa musí hlasovanie poslancov o dôvere vláde uskutočniť do mesiaca od menovania kabinetu. Topolánek v tejto súvislosti v uplynulých dňoch naznačil, že až mesiac čakať nebude. Vláda nemá vopred dohodnutú podporu, kluby KSČM a ČSSD opakovane avizovali, že hlas vláde nedajú. Podporu nemá Topolánek ani u prezidenta Václava Klausa, ktorý s menovaním jeho vlády váhal od Vianoc a zdôrazňoval, že mu nie je po chuti ani Topolánkom dohodnutá koalícia, ktorá nespolupracuje s ČSSD, ani niektorí budúci ministri. Názorovo a personálne vadí Klausovi Strana zelených a budúci minister zahraničných vecí Karel Schwarzenberg.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.