banskobystrických sudcov. Sudca Okresného súdu Banská Bystrica Peter Pulman zvažuje podanie žaloby na ochranu osobnosti. Predseda Krajského súdu v Banskej Bystrici Ján Bobor včera vyhlásil, že počas jeho dlhoročnej kariéry sa nestretol nikdy s tým, aby prokuratúra napadla súd a spochybnila všetkých jeho sudcov, vrátane civilných, správnych a obchodných. "Je to nepochopiteľný postup. Doteraz sme sa stretávali s obštrukciami iba od obhajcov," dodal Bobor.
Dôvodom námietky zaujatosti všetkých sudcov Krajského súdu v Banskej Bystrici, korú podala krajská prokuratúra v piatok minulý týždeň, sú údajné aktivity Ľubomíra Samuela, bývalého advokáta Mikuláša Černáka. Samuel mal podľa tvrdení prokuratúry vydierať a ovplyvňovať okresného sudcu Pulmana, ktorý vydal rozhodnutie o prepustení Černáka obvineného z niekoľkých vrážd z väzby, pôsobiť na jedného z členov senátu krajského súdu, ktorý rozhoduje o sťažnosti prokuratúry a podľa výpovede jedného z Černákových bývalých priateľov mal v minulosti zobrať úplatok.
Sudca Pulman poprel akékoľvek ovplyvňovanie a vydieranie diskreditáciou zo strany Samuela a tvrdí, že zverejnením informácií z jeho manželského života prokuratúra zasiahla nevyberaným spôsobom do jeho súkromia. V tejto súvislosti Pulman požiadal o vylúčenie z prejednávania Černákovej kauzy a zvažuje, že podá na prokuratúru žalobu na ochranu osobnosti. "Polopravdy a doslovné lži prednesené prokuratúrou ma zasiahli tak, že vo mne vyvolali silne nepriateľský postoj k tejto strane. Takýto postup od zástupcu štátu som nečakal. Je to zníženie sa pod ľudskú a profesionálnu dôstojnosť," zdôvodnil žiadosť o vylúčenie z procesu.
Pulman podozrieva štátne orgány z použitia informačno-technických prostriedkov, teda odposluchov. Svoju domnienku zdôvodňuje tým, že okrem nepravdivých údajov o vydieraní a hrozbe diskreditáciou policajný záznam celkom presne zachytáva obsah jeho rozhovoru s Černákovými obhajcami na chodbe súdu.
Prokuratúra podala v piatok námietku zaujatosti všetkých banskobystrických krajských sudcov, ktorí mali v týchto dňoch potvrdiť, alebo zamietnuť Černákovo prepustenie z väzby. Zároveň žiada o pridelenie prípadu inému súdu. O prepustení rozhodol okresný súd krátko pred Vianocami, ale prokurátorka proti rozhodnutiu podala sťažnosť. Prokuratúra odôvodnila námietku Samuelovým "neštandardným zasahovaním do rozhodovacej právomoci súdov".
Pravdepodobne reakciou na tento krok bolo Černákovo vypovedanie plnej moci Samuelovi. Včera obhajcovi vypovedali plnú moc aj jeho ďalší dvaja klienti Černákov švagor Jozef M. a advokát Daniel M.
Samuel tvrdí, že nič z toho, o čo sa opiera prokuratúra, nie je pravda, doslovne uviedol, že sú to blbosti. "Počkám až do predloženia dôkazov, ktoré ma budú usvedčovať, v čom som ovplyvňoval súdy. Doporučujem prokuratúre, aby s vecou pohli a vyhlásili výberové konanie na utajených svedkov a agentov, ktorí by ma v tejto veci usvedčili. Najspoľahlivejší sú niekoľkonásobní vrahovia, ktorých veci nie sú doteraz právoplatne skončené," reagoval včera bývalý Černákov obhajca Samuel.
Advokát tvrdí, že dôvodom útokov zo strany prokuratúry je snaha, aby neobhajoval Černáka a jeho zverejnenie "klamstiev prokuratúry ohľadne zásady špeciality".
Krajský súd dočasne odložil rozhodovanie o Černákovej väzbe, kým Najvyšší súd nerozhodne o námietke zaujatosti. Približne 60 sudcov krajského súdu sa musia jednotlivo vyjadriť k námietke, až potom sa spis dostane na Najvyšší súd. Celý proces môže trvať niekoľko mesiacov.
(dv)
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.