Smeru. Koalícia niektoré nominácie neuzavrela, podľa našich informácií má však ísť už iba o "drobnosti", ako napríklad o niektoré finančné inštitúcie a niektoré ďalšie spoločnosti. "Proces etablovania sa, prevzatia štátnej moci, v týchto týždňoch pomaly končí," povedal po včerajšej koaličnej rade Fico. Pol roka trvajúce výmeny zdôvodnil tým, že do vlády nastúpili iba strany, ktoré boli predtým v opozícii.
"Všetko je vo vývoji, všetko prechádza. Dohodli sme sa takisto na niektorých iných inštitúciách," povedal šéf HZDS Vladimír Mečiar. Neupresnil, o aké ide. Rokovania o výmenách budú podľa neho pokračovať na úrovni predsedov strán a jednotlivých ministrov a budú "o spôsobe spolutvorenia politiky v rezortoch".
Na výmenu čaká napríklad šéf Štatistického úradu Peter Mach, ktorému o pár dní končí funkčné obdobie. Pri obsadzovaní takýchto miest ale podľa Fica už nebudú problémy. Uzavrie sa aj otázka kandidátov na sudcov Ústavného súdu, keďže koalícia sa dohodla, že posledným z nich bude Tibor Šafárik. Zvoliť by ho mal parlament na schôdzi, ktorá sa začína 30. januára. Bývalý sudca Šafárik má pritom podľa Daniela Lipšica z KDH za sebou účelové rozhodnutia, ktoré sa týkajú Mečiarových amnestií únosu Michala Kováča mladšieho.
Šéfovia strán zatiaľ nedoriešili snahu HZDS, aby vzniklo nové ministerstvo turizmu a o tejto otázke sa včera vôbec nebavili a nepadlo definitívne rozhodnutie v otázke zachovania alebo zrušenia Špeciálneho súdu. Podľa Fica ide o čisto odbornú vec. Predsedovia Smeru aj HZDS ale odmietli myšlienku predsedu SNS Jána Slotu, že by sa koalícia mohla rozšíriť o KDH.
Predsedovia strán sa naopak zhodli, že Slovenské elektrárne, v ktorých vlastní väčšinu talianska spoločnosť Enel, by mali prísť o dlhoročný prenájom gabčíkovskej vodnej elektrárne. "Tu sa naozaj domnievam, že by malo (vodné dielo) patriť štátu a zmluva, ktorá bola podpísaná je od samého začiatku nulitná - neplatná - a je absolútne nevýhodná pre Slovenskú republiku. V tomto duchu bude vláda Slovenskej republiky aj v najbližších týždňoch a mesiacoch konať," povedal Fico. Predaj 66 percent akcií elektrární Enelu ale podľa neho zostane nedotknutý.
Enelu odchádzajúca Dzurindova vláda podľa Fica ako bonus pridala, že elektrárne mali právo podpísať zmluvu o prenájme Gabčíkova na 30 rokov, čo nebolo súčasťou kúpnej ceny a Slovensko tak vraj prichádza o 1,5 až 2 miliardy ročne.
Hovorca Slovenských elektrární Juraj Kopřiva povedal, že spoločnosť považuje zmluvu za štandardnú a platnú. Či sa elektrárne po prípadnom zrušení zmluvy obrátia na súd, považuje zatiaľ za špekuláciu.
(knm)
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.