mali za úlohu pripomínať vedúcim predstaviteľom miest a obcí ich práva, povinnosti a spravodlivosť. V Bardejove na vrchole Radničného domu uprostred historického jadra mesta sa nachádza známa postava rytiera Rolanda, ktorý symbolizuje ochranu mestských práv.
V metropole Šariša Prešove, na Župnom dome v trojuholníku (tympanóne) je vyobrazenie známeho Šalamúnovho súdu. Kartuša približuje, ako vedel múdro vyriešiť spor dvoch žien o dieťa. Obidve ženy tvrdili, že dieťa je ich. Kráľ rozhodol dieťa rozseknúť napoly a každej žene dať polovičku. Vtedy sa jedna z nich zriekla dieťaťa v prospech druhej, čo uľahčilo aj rozhodnutie súdu, že dieťa patrí tej žene, ktorá sa ho vzdala, lebo mu chcela zachrániť život.
Ľudí zaujme aj kartuša na Provinčnom dome uprostred historického vretenovitého námestia v Spišskej Novej Vsi. V 18. 19. storočí v ňom bolo sídlo zálohovaných spišských miest. V súčasnosti sa v budove nachádza Vlastivedné múzeum. Kartuša má šesť vyobrazení, ktoré sú rozmiestnené na priečelí domu v medziokennom priestore ozdobené sgrafitovou výzdobou. V prvej kartuši zľava doprava stojí žena so zaviazanými očami. V pravej ruke drží váhy a ľavou rukou ukazuje do stredu budovy, kde v pozadí je kostol a pod vyobrazením je stuha s pozláteným nápisom PONDERE SOLO (len podľa váhy).
Na ďalšej kartuši je v pozadí vyobrazený hrad, pod ním je mesto a nad ním vyčnievajú z neho dve skrížené ramená. Jedno drží meč a druhé veniec. Pod kartušou je nápis UTQUIS MERETUR (ako si kto zaslúži). Tretia kartuša je aj ústredná a je na nej zobrazená jednoposchodová budova so sýpkami a vežičkou, ktorým je Provinčný dom ešte pred prestavbou. Pod obrazcom je nápis SUUM CUIQUE (každému to, čo mu patrí). Vo štvrtej sú dva kopce a na jednom z nich je hrad a na druhom stromy. Nad nimi je trojuholník s bodkou - Božie oko, ktoré vyjadruje vševedúcnosť Boha. Pod obrazcom je nápis DIE NOCTUQUE (vo dne i v noci).
V predposlednej kartuši je znova hrad a pri ňom leží v brnení strážca a v ruke drží zástavu a erb. Provincie 16 spišských miest s nápisom na stuhe IN SOMNIS CUSTOS (strážca v snoch). V tej poslednej kartuši je žena so zaviazanými očami a váhou v pravej ruke a má vystretú ľavú ruku. Stojí na kamennej dlážke, na ktorej pod nohami je stolík s otvorenou knihou a listinou. Na stuhe je umiestnený nápis HINC OCULOS NOSQUAM (odtiaľ oči nikam).
Vyobrazenia symbolicky poukazujú na vlastnosti, aké by mal mať funkcionár mesta a Provincie 16 zálohovaných spišských miest, alebo aj predstaviteľ inej inštitúcie. Každý z nich je sluhom spravodlivosti a každému má dať to, čo mu patrí v materiálnej a morálnej podobe, bez akýchkoľvek okolností, vždy v noci a cez deň a ani v sne nesmie napadnúť strážcu a pritom sa nemá pozerať na literu zákona.
Podobné kartuše by mali mať všetky terajšie budovy, v ktorých sa nachádzajú sídla štátnych, mestských, obecných, súdnych, bezpečnostných, náboženských a iných inštitúcií. Takéto zariadenia by mali prinášať pre ľudí istotu a vieru v spravodlivosť, aby sa nebáli do nich vchádzať pri vybavovaní svojich osobných a spoločenských záležitostí. Keď budú tieto budovy opúšťať, mali by mať pocit spokojnosti, že oni a správcovia zákonov a spravodlivosti vybavili pre nich všetko tak, aby to bolo prospešné pre obidve strany.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.