zabila a ďalších 17 zadržala. Čínske úrady podľa agentúry Sin
Tábor sa nachádzal v pohorí Pamír v nepokojnom Ujgurskom autonómnom regióne Sin-ťiang, kde väčšinovú populáciu tvorí asi 8,5 milióna ujgurských moslimov. K boju o tábor, pri ktorom zahynul aj jeden policajt, došlo v piatok. Výcvikový tábor podľa polície prevádzkovala skupina Islamské hnutie východného Turkestanu, ktorú na nátlak Číny zaradili Spojené štáty na zoznam teroristických skupín. "Máme množstvo dôkazov, vrátane dôkazov získaných počas operácie, že hnutie je napojené na medzinárodné teroristické siete a že plánovalo uskutočniť sériu násilných akcií v Číne," informoval hovorca ministerstva zahraničia Liu Ťian-čchao.
Polícia, ani úrady viac informácií neposkytli. Čína boj proti terorizmu na svojom území využíva najmä na
boj proti Ujgurom bojujúcim za nezávislosť. Ujgurská menšina žijúca v regióne Sin-ťiang patrí k sunnitom, ide však o liberálnu skupinu moslimov. Čínska vláda opakovane tvrdí, že ujgurskí separatisti sú napojení na Taliban a ďalšie teroristické skupiny a že sa zúčastňujú na výcvikoch v táboroch v Afganistane. Niektorí experti však spojenie Ujgurov s medzinárodným terorizmom vylučujú. "Ujgurovia nemajú radi Taliban, ani islamské právo šaría. Máloktorý Ujgur by podporoval radikálny islam," hovorí americký odborník na čínskych moslimov Dru Gladney. Ujgurovia sa podľa neho snažia najmä o náboženskú, kultúrnu a hospodársku slobodu, ktorú im podľa nich Čína upiera.
Ujgurovia používajúci arabské písmo sú v Číne druhou najpočetnejšou moslimskou skupinou. Väčšina žije v
Sin-ťiangu a usiluje sa o nezávislý štát Východný Turkestan na území, ktoré obýva už vyše 1250 rokov. "Väčšina skupín v Sin-ťiangu nie je motivovaná islamom, ale suverenitou," tvrdí Gladney. Čína však trvá na tom, že Ujgurovia sú najväčšou teroristickou hrozbou pre krajinu.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.