Reagovali tak na informácie o politických tlakoch na personálne zmeny v televízií, medializovaných vyjadrení politikov k situácií v STV a hlavne na rozhovor s Milanom Urbánim v internetovom vydaní denníka SME. Urbáni priamo hovoril o politických dohodách pri kontrolovaní istých postov v STV, kde HZDS malo záujem o post šéfa spravodajstva.
S textom vyhlásenia prišiel na radu Miroslav Kollár. Podľa prijatého uznesenia rada je znepokojená snahami politických strán zasahovať do rozhodovania manažmentu televízie. "Vníma ich ako snahu o porušenie zákona o STV," uvádza sa vo vyhlásení. Za vyhlásenie hlasovalo osem zo 14 členov rady.
Hreha poprel, že by sa rozhodoval na základe odporúčaní politikov či pod politickým tlakom, sám priznal, že politici mu na stretnutiach hovoria o svojom pohľade na chod v STV. Podľa našich informácií Hreha sa od svojho zvolenia stretol s viacerými politikmi. „Vždy boli politické tlaky, aj teraz sú," myslí si o politických tlakoch člen rady Peter Malec.
Už pri samotnej voľbe sa hovorilo o politických dohodách, pričom za Hrehom mal stáť Smer, on to poprel.
Členovia rady sa venovali aj prípadu odvolania Eugena Kordu, podľa ktorého riaditeľ pri jeho odvolávaní argumentoval tým, že neustál politické tlaky. Hreha to pred členmi rady poprel a povedal, že dôvodom sú prehraté súdne spory pri Reportéroch. Politickými tlakmi Hreha údajne zdôvodnil aj odvolanie šéfredaktora spravodajstva Rolanda Kyšku.
Korda si za svojimi tvrdeniami stojí a tvrdí, že riaditeľ zahmlieva pravé príčiny. STV v prípade Reportérov prehrala len jeden spor na prvostupňovom súde, pričom právnik STV sa neodvolal, hoci mohol.
Z postu predsedu odstúpil Miroslav Kollár, členom rady sa nepodarilo zvoliť nového predsedu. Navrhnutí boli Bohumír Bobocký a Peter Malec, obaja získali v hlasovaní po sedem hlasov, na zvolenie je potrebných osem.
Autor: mk
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.