zohriať a organizmus na prácu potrebuje v zime viac energie. A polievka je ideálna voľba. Sú chutné, mnohé z nich aj hutné a podporujú látkovú výmenu. Takže nevzdávajte sa ich ani počas chudnutia. Práve naopak. Doprajte si ich aspoň raz denne, ale rozmýšľajte aké. Výhodou polievok totiž je, že si ich môžte pripraviť na tisíce spôsobov a vždy budú chutiť inak. Polievok sa tiež nedá prejesť, ak však nerátame už polievku omáčkového charakteru.
Ak si dáte zeleninový, nemastný vývar, zabijete niekoľko múch jednou ranou. Takáto polievka nemá vysokú energetickú hodnotu a môžte jej zjesť veľa. Zaplní žalúdok, takže už "druhého" jedla zjete oveľa menej. Obsahuje rôzne vitamíny a keďže je tekutá, tak si jej príjem môžte zarátať do pitného režimu. Práve polievky, ktoré obsahujú veľa zeleniny, zásobujú telo atioxidantmi, obsahujú minerálne látky a všetko čo potrebujete ku zdraviu. Zelenina je zároveň zdrojom vlákniny, ktorá podporuje činnosť čriev.
Lenže väčšina z nás má rada silné a husté polievky, typu kapustnica, fazuľová, guľášová, držková, hubová, boršč a mnohé iné. Dať si ich, alebo vynechať? Odborníci radia, že aj takéto polievky si môžeme dať, ale s mierou. Ak silné polievky nechcete o nič ochudobniť a nahradiť v nej určitú komoditu čímsi menej kalorickým, tak prosím. Pokojne si poctivú domácu polievku dajte, ale berte ju už ako hlavné jedlo. Hustá polievka môže mať aj okolo 2-tisíc kilojoulov.
Ak chcete polievku trochu "zdietniť", i to sa dá. Snažte sa o energeticky menej výdatné náhrady. Napríklad miesto vaječných cestovín vyberte do polievok bezvaječné. Zápražku robte na olivovom oleji a nie na bravčovom tuku. Nezahusťujte maslom a smotanou, ale napríklad rozmixovanou zeleninou. Veľmi nesoľte, skôr koreňte. Aj "diétna" polievka môže byť veľmi chutná, keď ju bohato okoreníte. Všetky ostré koreniny, ako tabasko, chilli omáčka a iné dodajú polievkam šmrnc a navyše svojou ostrosťou vás zahrejú, čím správne naštartujú látkovú výmenu, zvýšia spotrebu kalórií aj spaľovanie tukov a aktivujú obrannyschopnosť organizmu.
Pri chudnutí si v žiadnom prípade nedávajte sáčkové polievky!
Ich jedinou výhodou je rýchla príprava, ale to je asi tak všetko. Bývajú mimoriadne presolené a mávajú extrémne výraznú chuť. Ak milujete tieto polievky a nedokážete sa ich vzdať, doprajte si ich, ale naozaj len veľmi výnimočne. Nie častejšie ako raz za mesiac.
TIP
Jednoduchý zeleninový vývar
Potrebujeme: koreňovú zeleninu (petržlen, mrkva, kaleráb), hrášok v konzerve, červenú mletú papriku, čierne korenie, soľ a hydinový vývar.
Postup: Do hydinového vývaru dajte očistenú zeleninu. Keď zmäkne, tak pridajte hrášok. Počas varenia ochuťte korením a osoľte. Ak sa vám zdá veľmi vodnatá, tak ju zahusťte jemne popraženou múkou na lyžici olivového oleja. Menej pôstna bude aj vtedy, keď do nej urobíte obyčajné vajíčkové haluštičky. Múku s jedným vajcom a vodou rozrobte na poloriedke cesto, ktoré lyžičkou hádžete do polievky už tesne pred dovarením.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.