ulici pokojne špacírovať bez toho, aby vzbudili väčšiu pozornosť. No človek z reklamy na bankovú spoločnosť, liek pre pánov, kávu či alkohol už pozornosti ľudí neujde. My sme oslovili niekoľko košických hercov, ktorí svoju tvár prepožičali reklame.
Peter Dudás: "Najlákavejšie je finančné ohodnotenie"
Peter Dudás je hercom divadla Thália, no Košičania ho viac registrujú ako jedného z dvojice z reklamy na Prostenal, či na bankové subjekty. "Najlákavejšie na reklamách je zrejme finančné ohodnotenie," netají herec. "Spočiatku to bolo naozaj veľmi slušne platené. No v poslednom období je to čoraz slabšie. Lákavý na reklame je aj kontakt s kamerou. Aj to je totiž naša práca," vraví P. Dudás, ktorý mal šťastie aj na zaujímavú filmovú ponuku. Pred piatimi rokmi sa objavil v hollywoodskej snímke Povstanie, kde hrali Donald Sutherland, David Schwimmer, či Lily Sobjesky. "Na takejto veľkej filmovačke je zaujímavé, že hoci máte malú úlohu, správajú sa tam k vám ako k hviezde. Na to doma nie som zvyknutý."
Doma je Peter Dudás naučený skôr na anonymitu a obchádzanie konkurzov. "Mám veľa kolegov, ktorí na kastingy nechodia, lebo ich to uráža. Ani ja nemôžem povedať, že by som na ne chodil rád, ale chodím. Aj za menšiu rolu totiž človek dostane takmer jeden mesačný plat."
A hoci teraz je už jeho tvár Košičanom o čosi známejšia, popularita vďaka reklamám má aj svoje tienisté stránky. "Napríklad pri Prostenale to bolo dosť trápne. Robili si zo mňa srandu, posielali mi sms-ky. Raz som dokonca sedel na obede s jednou dámou. A odrazu sa pri nás zastavil môj kamarát so slovami: ´Ten liek na prostatu by si nemal brať´. Nevedel som, čo mám v tej chvíli povedať, pretože som netušil, či dotyčná vôbec chápe kontext. Tak som to radšej nekomentoval. Pochopila, ako chcela," hovorí s úsmevom P. Dudás, ktorý netají, že odkedy sa zjavil v reklamách, jeho popularita je o čosi väčšia. "Určite ma ľudia spoznávajú viac ako kedysi. Ale nikdy som to nezneužil."
Jozef Fila by nikdy nepropagoval cigarety alebo politickú stranu
Dodo Fila patrí k hercom, ktorí majú s reklamami bohaté skúsenosti. Točil ich nielen na Slovensku, ale aj v zahraničí. "Je to z núdze cnosť. Ak štát nevie dlhodobo nájsť peniaze na kultúru a filmovú tvorbu, treba si pomôcť, ako sa dá. Takto si môžeme udržať aspoň istý životný štandard," hovorí herec, ktorý však so sebou musí neraz zápasiť. "Musím z niečoho žiť, ale nesúhlasím s tým, kam tento svet speje. Všetko je o značke, o logách... No keďže nemám inú príležitosť, musím aspoň občas prijať ponuku na nejakú reklamu. To ma na východe Slovenska robí nezávislým. Inak by som si nemohol dovoliť byť umelcom na voľnej nohe."
Na kastingy chodí aj štyrikrát do mesiaca. "Vyjde mi však možno každý dvadsiaty," upresňuje D. Fila, ktorý by odmietol aj lukratívnu ponuku, ak by mal propagovať cigarety alebo politickú stranu. "Myslím si, že reklamu potrebuje zdravie, šťastie, sem-tam nejaké auto. Ale zo zásady som proti reklamám na cigarety. Pritom nie som zarytý nefajčiar. Som pôžitkár a niekedy si pri dobrom drinku s priateľmi jednu zapálim."
Ako vo všetkom, aj pri ponukách neraz platia Murphyho zákony. "Nedávno som robil reklamu pre telefónneho operátora. A keď som sa rozhodol pre jednu veľkú firmu, ako naschvál sa mi hneď vzápätí ozvali z konkurenčnej telekomunikačnej firmy, kde mala byť reklama omnoho lepšie zaplatená. Ale už som bol sľúbený inde."
Najviac ho bavila práca pre Japoncov. Točil pre nich reklamu na auto v Budapešti. "Robil na nej medzinárodný tím a strihali ju v Los Angeles. Bola to veľmi zaujímavá prácička. V jednom kuse sme krúžili po diaľnici a okolo nás kolóna policajtov, ktorá udržiavala diaľnicu v pojazdnom stave," spomína herec, ktorý si pri natáčaní tejto reklamy užil aj honosný hotel, v ktorom ho produkcia ubytovala.
"V reklame síce neprepožičiavate veľkú dušu a je to len o momente, ktorý máte vyjadriť, ale ja beriem reklamy aj preto, že nechcem vypadnúť zo zručností pred kamerou." Herec totiž musí byť vždy pripravený na všetko. "Raz mi jedna talianska produkcia zavolala, či viem jazdiť na koni a narábať so zbraňou. Na koni som síce nikdy nejazdil, ale tvrdil som im opak. O tri dni sa so mnou chceli stretnúť na skúšku. Za ten čas som sa teda musel naučiť jazdiť na koni. Na skúšku som síce odchádzal s chrastami na kolenách, ale tak efektne som sa vyhodil do sedla, že som tú postavu napokon dostal," dodáva J. Fila.
Szilárd Petrik z peňazí za reklamy spláca dlhy
Szilárd Petrik, ktorý je v stálom angažmán divadla Thália, oslovil režisérov reklám už pred niekoľkými rokmi. A tak sa aj napriek jazykovej bariére objavil už v niekoľkých určených pre slovenské televízie. "Museli ma však predabovať. Nie som totiž taký jazykovo nadaný, aby som sa naučil hovoriť po slovensky bez prízvuku. S mojou slovenčinou to vzdali už počas vysokej školy," priznáva herec, ktorého hlas paradoxne dobre poznajú v susednom Maďarsku. "Už dvakrát som robil reklamu v Budapešti. Chceli totiž herca, ktorý však u nich nie je okukaný. A tak ma oslovili."
Sz. Petrik po kastingoch nechodí. "Som evidovaný v agentúrach, a tak sa mi občas stane, že mi z ničoho nič zazvoní telefón a ponúknu mi prácu na reklame. Tú vždy s radosťou prijmem, pretože neraz na tom zarobím aj svoje štyri mesačné platy. A ja osobne žijem tak, že mám dlhy, ktoré z peňazí za reklamu splatím, a tak stále dokola," smeje sa Szilárd, pre ktorého je popularita, spôsobená tým, že sa objavuje v reklamách, nie veľmi príjemná. "Som totiž dosť hanblivý," dodáva.
Peter Rašev: "Mal som pocit, že točíme veľkofilm"
Peter Rašev patrí k jedným z mála východoslovenských hercov, ktorí sú aj širokej verejnosti dobre známi. Rovnako dobre, ako jeho tvár, poznajú diváci aj jeho nádherne zafarbený hlas. Ten sa z obrazovky prihováral nielen z filmov a seriálov, ale i z čítaných reklám. "Často som lietal do Prahy, kde som načítaval reklamy. Jednou, v ktorej som sa aj objavil, bola reklama na liek na problémy s prostatou," prezrádza košický herec, ktorý reklamy nemá veľmi rád. "Pre herca to nie je veľmi vďačná robota, ale dobre zaplatená. Predáva totiž ilúziu, že on sám dané výrobky používa a je s nimi maximálne spokojný." Reklamu na liek mu preto aj mnoho priateľov vyčítalo. "No je to totálna hlúposť, pretože je to liek, ktorý pomohol tisíckam mužov zbaviť sa svojich problémov. Ja ho síce nemám vyskúšaný, pretože som ho, našťastie, nikdy nepotreboval, no chodilo za mnou dosť veľa mužov v mojom veku, ktorí mi povedali, že sú ním nadšení. A že si ho kúpili kvôli mne, pretože ma poznajú a dôverovali mi."
P. Rašev by veľmi rád urobil reklamu na dobré auto. "Ale tie sa točia v zahraničí. Robia ich veľké nadnárodné spoločnosti a stoja strašné peniaze. My sme po revolúcii zistili, že rozpočet na jeden slovenský film je 15 miliónov korún, pričom niektorá firma vysolí za 30-sekundovú reklamu dva milióny dolárov. To je veľký nepomer. Práve preto sa tieto reklamy netočia u nás. Ale robiť reklamu na dobré auto by sa mi páčilo. A keby som to auto dostal ako honorár, to by bolo úžasné," smeje sa Peter Rašev, ktorý bol pri natáčaní reklamy prekvapený, aký veľký štáb ľudí to robí. "Na 30-sekundovú reklamu sme urobili hádam aj 150 záberov. Už som bol aj nervózny. Hovoril som si: ´Robíme vari veľkofilm?´ Ale oni svoju prácu berú veľmi vážne, pretože medzi firmami vyrábajúcimi reklamy je obrovská konkurencia. Nasadenie všetkých od osvetľovačov, garderobierov až po kameramanov - bolo maximálne. Keby sa takým spôsobom u nás točili celovečerné filmy, pokojne by sme ich mohli produkovať do Ameriky."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.