Neplodnosť postihuje každý siedmy pár
Miro a Lucia sú manželmi už viac ako päť rokov. Dieťa hneď nechceli, chceli sa zodpovedne pripraviť, splatiť pôžičku na byt, leasing auta, dokončiť vysokú školu popri zamestnaní. Podobne ako väčšina ich rovesníkov po tridsiatke si aj oni mysleli, že keď si povedia teraz, stanú sa bez problémov rodičmi. Veď prečo by aj nie. Obaja sú zdraví, nemajú žiadne problémy. Lenže po roku neúspešných pokusov spozorneli, niečo asi predsa len nebude v poriadku.
"Neplodnosť postihuje približne každý siedmy pár. Zlou správou je, že vek, životný štýl a biologické faktory znižujú šance na počatie. Dobrou správou je, že pokroky v oblasti reprodukčnej medicíny pomáhajú lekárom omnoho účinnejšie zistiť príčinu neplodnosti a mnohým párom pomôcť dočkať sa potomka. Vyhľadať špecialistu na liečbu neplodnosti sa doporučuje po jednom roku pravidelného nechráneného pohlavného styku, existujú aj výnimky, kedy tak treba urobiť skôr," hovorí MUDr. Radomír Hredzák zo Sanatória pre liečbu neplodnosti v Košiciach.
Neplodnosť je vážne ochorenie, v súčasnosti diagnostikované u takmer 60 000 slovenských párov a z roka na rok narastá aj sekundárna sterilita. Laická verejnosť sa nedokáže zbaviť predsudkov a považuje neplodnosť za výlučne ženskú záležitosť. Vyplýva to napríklad aj z postoja zdravotných poisťovní. Úhrada z verejného zdravotného poistenia určená na liečbu neplodnosti v centrách asistovanej reprodukcie sa totiž vzťahuje len na základný výkon vo vymedzených indikačných skupinách väčšinou u žien. Často je nutné, najmä v prípade mužskej neplodnosti, použiť špeciálne metódy, napríklad vloženie spermie priamo do vajíčka, čo už poisťovňa nehradí. Empíria pritom hovorí jasnou rečou v 40% prípadoch je príčina sterility diagnostikovaná u muža.
Pri vyšetrení sa postupuje od jednoduchších vyšetrení k zložitejším, takže sa môže stať, že pár ani nemusí absolvovať všetky dostupné vyšetrenia a príčina bude odhalená. To, čo je potrebné vykonať u jedného páru, nemusí byť potrebné robiť u iného páru.
Lucia bola v centre trikrát počas jedného menštruačného cyklu. Zakaždým jej odobrali krv, aby zistili hladinu hormónov a urobili ultrazvukové vyšetrenie, aby zistili, či dochádza k ovulácii. Súčasne s ňou Miro v centre absolvoval najjednoduchšie vyšetrenie - spermiogram. A príčina bola lekárom hneď jasná.
"Spermiogram často odhalí príčinu práve na strane muža, preto by muži nemali s vyšetrením otáľať, ale ho absolvovať súčasne s vyšetreniami partnerky. Najčastejším nálezom je znížený počet a pohyblivosť spermií. Problémom u mužov je, že na rozdiel od žien, kde niektoré príčiny vieme liečiť aj medikamentózne, u mužov vo veľkej väčšine nezistíme, čo je príčinou zhoršenej kvality spermií a často jedinou možnosťou, ako im pomôcť, je mimotelové oplodnenie. Až v 99 percentách sa nedá zistiť dôvod zhoršenej kvality spermií," vysvetľuje MUDr. Hredzák.
Ženy sa na neplodnosti podieľajú rovnako ako muži asi v 40 percentách. Existuje mnoho dôvodov, prečo má stále viac párov problémy s otehotnením. Najmä budovanie kariéry a neskoršie uzatváranie manželstiev majú vplyv na to, že sa dnešné ženy rozhodujú pre materstvo neskoršie, s čím súvisí aj pokles plodnosti. Vo väčšine prípadov vedia lekári stanoviť príčinu neplodnosti, len asi 10 percent je nevysvetliteľných, čo znamená, že príčina existuje, len ju nevedia súčasnými metódami zistiť. Napriek tomu vie súčasná medicína pomôcť aj týmto párom.
"U žien ide najčastejšie o poruchy dozrievania a uvoľňovania vajíčka v dôsledku hormonálnych porúch, ďalej sú to poškodené vajíčkovody ako dôsledok zápalových ochorení, pomerne častá je endometrióza - výskyt sliznice maternice mimo dutiny, najčastejšie v malej panve a vaječníkoch," dodáva MUDr. Hredzák.
Ženy aj muži sa štatisticky podieľajú na neplodnosti v rovnakej miere. Zlou správou je, že celosvetové štatistiky naznačujú stúpajúci trend mužského podielu na neplodnosti. Normy pre kvalitu mužského semena, ktoré platili v päťdesiatych rokoch, sa museli upraviť, pretože dnes by ich splnil možno jeden muž zo sto.
Lucia a Miro po oznámení výsledkov vyšetrení neprepadli panike.
"Najdôležitejšie je brať všetko s humorom, pragmaticky sa k problému postaviť, neobviňovať sa a nezúžiť celý svet len na to, že bez dieťaťa náš život nemá zmysel. Lekár nám vysvetlil, že ak sa rozhodneme, budeme musieť absolvovať in-vitro fertilizáciu, to znamená mimotelové oplodnenie. Ja som dostala hormonálne lieky a injekcie, vďaka ktorým vo vaječníkoch dozrelo niekoľko vajíčok. Tie sa potom pod ultrazvukovou kontrolou pomocou ihly cez pošvu odobrali do skúmavky a tam sa k nim pridali manželove spermie. Embryá, ktoré takto vznikli, sa po niekoľkých dňoch preniesli do dutiny maternice. Mne vložili dve a už dva mesiace sa s manželom tešíme, že čakáme dvojičky," hovorí šťastná Lucia, ktorej vyšiel hneď prvý pokus.
Nie je to však vždy tak, existujú páry, ktoré sa o splodenia bábätka umelým oplodnením snažia aj niekoľko rokov.
"Metóda in-vitro fertilizácia je najzložitejšia a najdrahšia metóda. Poisťovne uhrádzajú približne dve tretiny ceny liekov a základné úkony u žien do dovŕšenia 39. roku veku a to tri cykly. Zvyšok si musí pár doplatiť, maximálny doplatok za lieky a výkon je cca 30-tisíc korún. Existuje však viacero spôsobov liečby neplodnosti. Vždy záleží na diagnóze a zistenom type neplodnosti. Najjednoduchší spôsob je načasovanie pohlavného styku s tým, že žena berie tabletky, ktoré umožnia dozrieť vajíčku a vo vhodnom čase jej lekár odporučí pohlavný styk. Ďalej je to napríklad umelá inseminácia spermiami partnera, ktorá spočíva v tom, že priamo do maternice sa podá upravené semeno v čase dozretia a uvoľnenia vajíčka," vysvetľuje MUDr. Hredzák.
Miro a Lucia sú šťastní, spolu so špecialistami pomohli osudu a namiesto jedného sa stanú rodičmi hneď dvoch bábätiek. Výskyt viacplodovej gravidity po umelom oplodnení je vyšší ako v prípade prirodzených tehotenstiev. Podľa MUDr. Radomíra Hredzáka je to spôsobené hlavne tým, že sa snažia čo najviac zvýšiť pravdepodobnosť, aby žena otehotnela, a preto sa prenášajú zvyčajne dve embryá. Štatistika hovorí, že asi štvrtina tehotenstiev po umelom oplodnení je viacplodová, väčšinou ide o dvojičky, výskyt trojičiek je len asi 1 percento.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.