papagájce vlnkované (andulky). Zvuky si osvojujú živelne, ale pri intenzívnom výcviku dosahujú prekvapujúce výsledky. Ara a arakanga si napríklad zapamätá až 50 slov, žako 20, amazoňan 15 a andulka rekordných 80 slov. Je zaujímavé, že tieto operence dokážu použiť slová alebo krátke vetné spojenia aj pri vhodnej príležitosti. Napríklad pri príchode majiteľa do miestnosti, pri stolovaní, v blízkosti cudzieho človeka a dobne.
Ak chceme naučiť vtáka napodobňovať cudzie zvuky, treba začať s učením, kým je mláďaťom. Pri sústavnom a intenzívnom výcviku sa nielenže naučí používať slová a intonovať ich, ale aj väčšmi priľne k človeku. Nemusí to byť však iba exotický druh, ale učenlivý je napríklad aj havran či straka. Pri takomto blízkom vzťahu sa môžu naučiť tiež jednoduché akrobatické kúsky, ktoré dokážu zopakovať na pokyn majiteľa. Keď napríklad papagája oslovíme menom a požiadame ho, aby rozkrútil koliesko v klietke, zvyčajne to urobí. Ak ho požiadame, aby "zatancoval" a má na to chuť, dokáže sa točiť na mieste, dvíhať nôžky a pritom si pohvizdovať nejakú melódiu. Prípadne sa bude hrať s papierom: na príkaz ho z našej ruky vytiahne, odloží a podobne.
Za takýmito výsledkami sú skryté nespočetné hodiny práce a trpezlivosti, s ktorou pristupoval chovateľ k vtáčikovi. Rozhodne neobstojí kritika, že ide o trápenie zvierat, pretože pri akomkoľvek nátlaku, už pri nepatrnom zvýšení hlasu, "exot" odmieta spolupracovať. Naopak, tieto vtáky sú natoľko inteligentné a v zajatí závislé od človeka, že si vynucujú jeho prítomnosť a pozornosť. Neraz chcú byť stredobodom pozornosti či už chovateľa alebo celej rodiny, preto sa snažia upozorniť na seba rôznymi "kúskami".
Taktiež je mylný názor, že takto odchované vtáctvo patrí do prírody a nie do klietky či do voliéry. Už pri minimálnom zhoršení podmienok totiž nie sú schopné v našich klimatických podmienkach prežiť. Treba si uvedomiť, že ide o čiastočne domestikované línie, ktoré stratili schopnosť hľadať si potravu, nemajú pud sebazáchovy pred predátormi, respektíve sú natoľko vyšľachtené, že v prírode by uhynuli.
Ing. Peter ORSZÁG
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.