starať, alebo ich krása končí najkrajšími sviatkami v roku?
VIANOČNÁ HVIEZDA - pryštec najkrajší (Euphorbia pulcherrima). Vianočná hviezda, teda pryštec najkrajší, je asi najznámejšia vianočná rastlina na svete. Názov je odvodený od jasnočerveného zafarbenia listov, ktoré sa vytvára v zimnom období. Existujú aj ružové, krémovobiele, fialové i viacfarebné odrody vianočnej hviezdy. Dokonca sa vyskytujú i také, ktorých listene majú na ružovom alebo červenom podklade biele pásiky. Pryštec pochádza z vlhkých mexických hôr, kde dorastá až do výšky 5 metrov. Prvé exempláre sa do Európy dostali v roku 1834. Samotné kvety sú v skutočnosti malé a nenápadné. V ich strede sa nachádzajú čierne tyčinky. Žlté kvety obklopujú veľké zafarbené listene v súkvetiach. Zvláštnosťou pryštca je jedovatá mliečna šťava, ktorá z neho vyteká pri poranení rastliny alebo zrezávaní. Toto "krvácanie" sa dá ľahko zastaviť namočením stonky do teplej vody.
Pestovanie
Z hľadiska pestovania je vianočná hviezda rastlina krátkych dní. Pretože sa používa iba na dočasnú živú ozdobu, pestovatelia musia rastlinu oklamať redukciou počtu hodín denného svetla. Počas štyroch týždňov pred Vianocami treba každú noc rastlinu držať v teplej a tmavej miestnosti najmenej štrnásť hodín. Už po troch týždňoch začnú vyrastať drobné kvietky a ozdobné listene. Na lepšie zatemnenie treba použiť kartón, ktorým rastlinu prikryjeme. Kvitnutie brzdí už svetlo pouličných lámp. Viac svetla spôsobuje aj bujnejší a rozkonárený vzrast. Kvitnutie trvá približne tri až štyri týždne a často vydrží až do Hromníc. Po odkvitnutí rastlinu likvidujeme. Ak ju chceme naďalej pestovať, treba jej v byte nájsť svetlejšie miesto a pravidelne prihnojovať. Ďalšiu sezónu sa charakter rastu mení, rastlina sa rozkonáruje.
Starostlivosť o rastlinu
Pri ďalšom pestovaní po odkvitnutí treba rastlinu hlboko zrezať. Dĺžku odstrihnutých vrcholcov odporúčame osem až desať centimetrov. Pri zrezávaní alebo poranení z rastliny vyteká mliečnobiela jedovatá šťava. Ide o takzvané "krvácanie", ktoré možno zastaviť namočením stonky do teplej vody, horiacou zápalkou, alebo plameňom sviečky. Po ošetrení si treba umyť ruky. Kto má záhradu alebo balkón, môže vianočnú hviezdu v letných mesiacoch pestovať vonku na chránenom mieste, kde si musí privyknúť na svetlo a čerstvý vzduch. S príchodom studených jesenných nocí ju znova umiestnime dovnútra. V zime udržujeme rastlinu pri teplote nad 16 °C za primeranej vlhkosti. Nezaškodí ani rosenie vlažnou vodou pomocou rozprašovača. Keď kvitne, umiestnime ju na chladnejšie stanovište a zavlažovanie mierne zredukujeme. Premokrenie pôdy spôsobuje opad listov, preto pred ďalším polievaním treba nechať pôdu v črepníku trochu preschnúť. V dôsledku vlhkého vzduchu rastlinu často napádajú sivé plesne a koreňová hniloba. V suchých podmienkach sa často infikuje plošticami, voškami a roztočmi. Ako prevenciu preto počas leta aplikujeme raz za osem alebo štrnásť dní hnojivo na kvety.
* * *
VIANOČNÝ KAKTUS (Schlumbergera). Napriek názvu "vianočný" pochádza tento kaktus z horských oblastí tropickej Brazílie. Vianočné kaktusy rastú vo svetlom tieni korún stromov. Stonky sa im prehýbajú do oblúkov a vytvárajú malé kríčky. Väčšinou majú červené kvety, existujú však i odrody s ružovými a žltými kvetmi. Zelené alebo červenkasté plody sú podobné bobuliam hrozna.
Kvitne v zimných mesiacoch a podobne ako veľkonočný kaktus (Rhipsalidopsis) patrí medzi listové a článkové kaktusy. Na rozdiel od ostatných kaktusov obľubuje polotienisté stanovište. Ak je vystavený priamym slnečným lúčom, žltú mu výhonky. Sadí sa do zmesi rašeliny (dva diely) a listového humusu (1 diel), alebo do substrátu, ktorý neobsahuje vápnik. Na dne črepníka musí byť drenážna vrstva. Rastlina rastie prudko od začiatku jari do konca leta. Potrebujú priemernú zálievku, rozhodne však mäkkú vodu. Použiť môžete vodu dažďovú, alebo zmäkčenú hnojivom Engo na tvrdú vodu. Je možné polievať i vodou, ktorú uvaríte a pridáte do nej niekoľko kvapiek octu. Rozhodne sa musí dať pozor na to, aby substrát nebol nadmerne vlhký a voda nestála v miske pod črepníkom. Od mája do septembra sa odporúča 1 x v mesiaci pridať do zálievky hnojivo s vyšším obsahom draslíka. Ideálna teplota je medzi 16-18 °C. Ak je vyššia, postavte rastlinu von na mierne tienisté miesto a dajte pozor na to, aby ju nepoškodili slimáky. Môžete sa postarať o zvýšenú vlhkosť vzduchu postrekovaním rastliny po určitých časových intervaloch. Na jeseň sa kaktus prenesie dnu. Na podporu kvitnutia je dôležitá nie príliš vysoká teplota, ktorá nesmie byť vyššia ako 13 °C. Do konca zimy sa starostlivo polieva, aby bol substrát mierne vlhký. Ak sa ukážu prvé puky, hnojí sa každé dva týždne. V tomto období (november/december) musí stáť rastlina v teplej miestnosti. Aby nezhadzovala puky, postaví sa k svetlu tak, ako bola v chladnej miestnosti. Po odkvitnutí má rastlina obdobie kľudu, v ktorom by mala byť až do konca marca na svetlom, ale chladnom stanovišti (asi 15 °C). Do polovice mája ju postavte opäť na teplé miesto.
V marci a apríli sa rastlina rozmnožuje výhonkami, pričom tieto musia mať aspoň dva články. Rezná plocha musí niekoľko dní schnúť. Až potom sa vložia odrezky do substrátu. Potrebujú iba tieň a teplotu 18-21 °C. Ak sú mladé rastlinky dostatočne veľké, presadia sa do črepníka. Je možné súčasne vložiť k okraju väčšieho črepníka i viac odrezkov.
Kaktus sa presádza každých tri až päť rokov vtedy, ak korene vyplnili obsah črepníka. Aby vytvoril dostatok pukov, odporúča sa vysadiť ho na jar až do konca leta von do záhrady. Na konci leta ho prenesiete do bytu, aby chladné nočné teploty podporili tvorbu pukov. Rastlina by mala stáť na parapetnej doske a otočená k svetlu tak, ako bola na pôvodnom stanovišti. Zmena by mohla viesť k opadávaniu pukov.
Vianočný kaktus je citlivý na chyby pri zálievke. Škodí mu veľa vody, pri nedostatku začínajú schnúť výhonky. Prievan a nízke teploty zapríčiňujú zaostávanie rastu. Vlnatky je možné odstrániť štetcom, ktorý ste predtým namočili do denaturovaného liehu. Spoľahlivé obdobie kvitnutia počas Vianoc majú iba tie rastliny, ktoré stáli v lete a na jeseň na mieste s teplotou v noci okolo 15 °C. Ak máte túto rastlinu po celý rok v temperovanej izbe, nemusí vytvoriť puky.
Autor: jv
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.