Korzár logo Korzár

Stavby sveta 1 - Taipei 101

Keď som uvažoval, ktorou stavbou začať náš nový seriál o zaujímavých stavbách súčasnosti a minulosti, do úvahy prichádzali najmä stavby, ktoré sa

pýšia nejakým tým "naj". Bez dlhšieho rozmýšľania som sa rozhodol, že na úvod seriálu predstavím budovu, ktorá sa v súčasnosti hrdí titulom "najvyššia budova sveta".

Dlhé desaťročia dominovali v zozname najvyšších budov sveta prakticky len americké mrakodrapy. V roku 1913 sa najvyššou budovou sveta stal mrakodrap Woolworth Building, ktorý má výšku 241 metrov. V roku 1930 ho výškou 319 metrov prekonal mrakodrap Chrysler, ale už o rok na to sa najvyššou stavbou stal známy mrakodrap Empire State Building. Ten svojou výškou 381 metrov kraľoval vo svete vysokých budov vyše štyri desaťročia, a to až do do roku 1972, keď bola ukončená výstavba známych dvojičiek Svetového obchodného centra (World Trade Center), vysokých 417 m. Dnes už neexistujúce dvojičky (padli za obeť teroristickým útokom 11. septembra 2001) boli v roku 1974 prekonané budovou Sears Tower, ktorá má výšku 442 m a stojí (na rozdiel od predtým spomenutých, postavených v New Yorku) v Chicagu. Až v roku 1997 sa titul najvyššej budovy na svete presťahoval do Ázie, konkrétne do malajzijského hlavného mesta Kuala Lumpur. Výškou 452 metrov získali tento titul dvojičky Petronas Towers, ktoré si aj "zahrali" v trileri Pasca, v ktorom Sean Connery a Catherine Zeta-Jones lezú po lane z jednej veže dvojičiek do druhej. Po siedmich rokoch dvojičky Petronas Towers svoj primát stratili a najvyššou budovou sveta sa koncom roka 2004 stal mrakodrap Taipei Finacial Center, stojaci v taiwanskom hlavnom meste Taipei. Tento mrakodrap, stručne nazývaný Taipei 101, má výšku 509 metrov, čím sa stal prvou budovou, ktorej výška prekročila magickú hranicu pol kilometra.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

101 podlaží

Mrakodrap Taipei 101 si nechala postaviť spoločnosť Taipei Finacial Centre Corp. a sú v nej len kancelárske priestory a reštaurácie (na prízemí sú obchody). Pozemok na stavbu poskytlo mesto Taipei, ktoré sa po 50 rokoch stane vlastníkom mrakodrapu. Podľa pôvodných plánov z roku 1997 mala mať budova len 66 podlaží. Neskôr boli plány pozmenené tak, aby budova mala 88 podlaží a výšku 422 metrov. V januári 1999 boli plány prepracované na definitívnu verziu, podľa ktorej sa začal stavať mrakodrap s 101 podlažiami (z tohto počtu je odvodený názov budovy) a s rekordnou výškou 509 metrov.

80 metrov hlboké piliere

Návrh stavby je dielom taipeiského architektonického štúdia C. Y. Lee & Partners. Postaviť najvyššiu budovu sveta práve v Taipei bolo skutočne dielom odvahy. Na Taiwane sa nezriedka vyskytujú zemetrasenia, tropické búrky a tajfúny, a samotné hlavné mesto Taipei stojí na bažinatom teréne. Preto bola budova postavená na 557 pilieroch, ktoré siahajú do hĺbky až 80 metrov a stoja na skalnatom podloží. Samotný základ budovy obsahuje 9 000 ton ocele a 26 000 kubických metrov betónu. Nosnú konštrukciu budovy tvoria dva stĺpy na každom rohu. Od prízemia až po 67. podlažie sú tieto stĺpy tvorené vysokopevným betónom v oceľovom plášti. Jednotlivé segmenty stĺpov štvorcového prierezu majú výšku 3 m a dĺžku hrany 2,4 m. Nad 67. podlažím sú stĺpy zhotovené len z oele. Tuhosť celej konštrukcie sa dosiahla tým, že na každom ôsmom podlaží sú stĺpy prepojené sústavou 16 priečnych nosníkov, ktoré vytvárajú šachovnicovú vzorku. Fasádu budovy tvorí 17 000 prvkov, ktoré zhotovila nemecká firma Josef Gartner GmbH z bavorského Gundelfingenu. Tá podrobila vzorku fasády náročným testom. Jeden z týchto testov spočíval v ofukovaní fasády výkonným leteckým motorom, ktorý simuloval účinok tajfúnu s intenzitou vetra 13. Veľkej zaťažkávacej skúške bol budovaný mrakodrap vystavený 31. marca 2002, keď Taipei zasiahlo zemtrasenie intenzity 6,8 stupňa. Počas tohto zemetrasenia spadli z vrcholu budovy, ktorá mala vtedy 60 podlaží, dva žeriavy, pričom zahynuli obidvaja žeriavnici. O život prišli ďalší traja robotníci, padajúce trosky zranili na zemi desiatich ľudí. Nepoškodená však ostala už dokončená časť fasády. Slávnostné otvorenie mrakodrapu Taipei 101 sa konalo na Silvestra roku 2004.

SkryťVypnúť reklamu

Minca pre šťastie

Pri pohľade na najvyššiu budovu sveta iste zaujme jej tvar, ktorého základnou črtou sú opakujúce sa prvky tvaru pagody. Tých prvkov je osem, pretože osmička je v čínskej kulúre považovaná za šťastné číslo. Ďalšou inšpiráciou pre tvorcov mrakodrapu bol bambus, ktorý je symbolom pevnosti, odolnosti a elegancie. Mnohé aspekty dizajnu budovy boli konzultované a schválené majstrom feng-šuj. Na čelnej fasáde budovy je umiestnená obrovská symbolická minca pre šťastie, ktorá má chrániť ľudí pred uzatváraním zlých obchodov.

Maličkosť: 1,5 miliardy dolárov

V mrakodrape Taipei 101 sú inštalované najrýchlejšie jazdiace výťahy na svete. Smerom nahor jazdia výťahy rýchlosťou 16,8 metra za sekundu (to je 60,5 km/h), nadol idú výťahy rýchlosťou 36,6 km/h. Jazda na vyhliadkovú plošinu v 89. podlaží trvá len 39 sekúnd. Aby cestujúcim pri jazde nahor nezaliehalo v ušiach, sú výťahy hermeticky uzavreté a panuje v nich konštantný tlak. Z celkového počtu 63 výťahov má približne polovica poschodové kabíny. Otvorená vyhliadková plošina na 91. poschodí je najvyššia na svete. Na 92. až 100. podlaží sú umiestnené telekomunikačné zariadenia. Celkové náklady na výstavbu budovy Taipei 101 boli okolo 1,5 miliardy dolárov.

SkryťVypnúť reklamu

Rámček

V Dubaji rastie nový rekordman

Mrakodrap Taipei sa zo svojho primátu dlho tešiť nebude, pretože v Dubaji sa rýchlym tempom stavia budova, ktorej výška po dokončení by mala presiahnuť osemsto metrov.

Do rámčeka k obr. Taipei 101_damper:

Jedným z technických unikátov mrakodrapu Taipei 101 je tlmič kmitov, zavesený na 92. poschodí. Tento tlmič svojou veľkou zotrvačnou hmotnosťou (660 ton) tlmí výkyvy budovy, spôsobené silným vetrom alebo zemetrasením. Tlmič má tvar približnej gule priemeru 5,5 metra, poskladanej z hrubých oceľových platní. Povrch gule je pozlátený.

Prípadný ďalší rámček:

Prípadné spory o výške budov rozhoduje Council of Tall Buildings and Urban Habitat (Rada vysokých budov a mestských sídel) v Chicagu. Spor môže nastať vtedy, ak je na vlastnej budove umiestnená napríklad vysielacia anténa, ktorá nie je súčasťou konštrukcie budovy. Takáto anténa sa do tzv. štruktúrnej či architektonickej výšky budovy neráta. Napríklad v článku spomenutý chicagský mrakodrap Sears Tower je spolu s anténou vysoký 527 metrov, čo je viac ako je výška Taipei 101, ale napriek tomu nie je najvyššou budovou sveta, lebo jeho konštrukčná výška je len 442 m.

Autor: Najvyššia budova na svete

Najčítanejšie na Korzár

Komerčné články

  1. Čo bude toto leto in?
  2. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  3. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  4. Kam smerujú peniaze bohatých?
  5. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  6. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je
  7. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  8. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad
  1. Dovolenka v Egypte: Kde sú pláže pre deti a kde podmorský život?
  2. Čo bude toto leto in?
  3. Najkrajšie letné túry, cyklotrasy, jazerá a pamiatky v Rakúsku
  4. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  5. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  6. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum
  7. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  8. Kam smerujú peniaze bohatých?
  1. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie 9 033
  2. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je 8 635
  3. Kam smerujú peniaze bohatých? 4 889
  4. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú 3 690
  5. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum 3 291
  6. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad 2 813
  7. V Japonsku vlaky meškajú len vo filmoch. Aj jedlo má pravidlá 2 220
  8. Crème de la Crème štartuje už čoskoro 2 151
  1. Tomas Hlavaty: Ateizmus a viera: Dve pasáže z Levovej homílie, ktoré vyvolávajú pochybnosti
  2. Ján Škerko: Sme vo vesmíre sami? Vesmírna prázdnota vo veľkom ničom
  3. Vladimír Krátky: Cintľavky - zobuďte sa !
  4. Milan Srnka: Quo vadis, hokejová reprezentácia?
  5. Štefan Šturdzík: Po boji je každý generál.
  6. Anna Miľanová: Obchodovanie áno. Dačo za dačo. Zakúpenie, výmena, či iné ocenenie kvality tovaru.
  7. Eva Bachletová: Šéfovia a šéfky!
  8. Otilia Horrocks: Keď sa p. redaktorka Benedikovičová opýtala premiéra Roberta Fica na PPA haciendy... /plus video/
  1. Viktor Pamula: Slovenský zväz ľadovej hanby 17 220
  2. Miroslav Ferkl: Stupnica Ficovej nenávisti 8 303
  3. Anna Brawne: Pridrahý Robo, nebolo tých klamstiev už dosť? 8 294
  4. Matej Galo: Tibor Gašpar, ste hluchý, nemý, slepý alebo čo? 8 067
  5. Ivan Čáni: Pobavený Fico ako nevinné batoľa. 7 893
  6. Natália Milanová: Nové záchody na ministerstve kultúry smrdia. Poriadne smrdia. 7 818
  7. Branko Štefanatný: Hráči z KHL nie, Šatan nie! 7 032
  8. Ján Valchár: O Istanbule a vybrakovaných skladoch tankov 5 586
  1. Marian Nanias: X (Röntgenové) lúče, alebo Gama žiarenie? Aký je rozdiel...
  2. Marcel Rebro: Nebezpečný terorista s valaškou a mierumilovný rasista so samopalom
  3. Anna Brawne: Pán minister, to naše zdravotníctvo som už zachránila ja, preto je najvyšší čas, aby ste zo seba prestali robiť šaša!
  4. Roman Kebísek: Štefánikova priateľka Weissová o ňom: Je to dobyvateľ
  5. Radko Mačuha: Fico je kráľ politickej džungle.
  6. INESS: Energetická pomoc – adresnosť v nedohľadne
  7. Věra Tepličková: "I napriek tomu, že ste žena, buďte slušná."
  8. Radko Mačuha: Šmejdi" sa menia. Predražené hrnce nahradili politikou.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Tomas Hlavaty: Ateizmus a viera: Dve pasáže z Levovej homílie, ktoré vyvolávajú pochybnosti
  2. Ján Škerko: Sme vo vesmíre sami? Vesmírna prázdnota vo veľkom ničom
  3. Vladimír Krátky: Cintľavky - zobuďte sa !
  4. Milan Srnka: Quo vadis, hokejová reprezentácia?
  5. Štefan Šturdzík: Po boji je každý generál.
  6. Anna Miľanová: Obchodovanie áno. Dačo za dačo. Zakúpenie, výmena, či iné ocenenie kvality tovaru.
  7. Eva Bachletová: Šéfovia a šéfky!
  8. Otilia Horrocks: Keď sa p. redaktorka Benedikovičová opýtala premiéra Roberta Fica na PPA haciendy... /plus video/
  1. Viktor Pamula: Slovenský zväz ľadovej hanby 17 220
  2. Miroslav Ferkl: Stupnica Ficovej nenávisti 8 303
  3. Anna Brawne: Pridrahý Robo, nebolo tých klamstiev už dosť? 8 294
  4. Matej Galo: Tibor Gašpar, ste hluchý, nemý, slepý alebo čo? 8 067
  5. Ivan Čáni: Pobavený Fico ako nevinné batoľa. 7 893
  6. Natália Milanová: Nové záchody na ministerstve kultúry smrdia. Poriadne smrdia. 7 818
  7. Branko Štefanatný: Hráči z KHL nie, Šatan nie! 7 032
  8. Ján Valchár: O Istanbule a vybrakovaných skladoch tankov 5 586
  1. Marian Nanias: X (Röntgenové) lúče, alebo Gama žiarenie? Aký je rozdiel...
  2. Marcel Rebro: Nebezpečný terorista s valaškou a mierumilovný rasista so samopalom
  3. Anna Brawne: Pán minister, to naše zdravotníctvo som už zachránila ja, preto je najvyšší čas, aby ste zo seba prestali robiť šaša!
  4. Roman Kebísek: Štefánikova priateľka Weissová o ňom: Je to dobyvateľ
  5. Radko Mačuha: Fico je kráľ politickej džungle.
  6. INESS: Energetická pomoc – adresnosť v nedohľadne
  7. Věra Tepličková: "I napriek tomu, že ste žena, buďte slušná."
  8. Radko Mačuha: Šmejdi" sa menia. Predražené hrnce nahradili politikou.

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Minúta Video
SkryťZatvoriť reklamu