chyby tiež uviedol, že ňou bolo neposlať ich do konfliktom zmietanej krajiny skôr.
"Situácia v Iraku je neprijateľná pre Američanov a je neprijateľná pre mňa," vyhlásil Bush v televíznom prejave z Bieleho domu. "Kde boli urobené chyby, zodpovednosť je na mne." V čase čoraz menšej trpezlivosti americkej verejnosti Bush uviedol, že zvýši tlak na Iračanov, aby nastolili bezpečnosť v Bagdade. Varoval tiež, že podpora USA nie je časovo neohraničená.
"Ak iracká vláda nebude realizovať svoje prísľuby, stratí podporu Američanov - a stratí podporu Iračanov. Teraz je čas konať," vyhlásil Bush.
Nová stratégia, podľa sa majú iracké bezpečnostné sily ujať do novembra kontroly nad všetkými 18 provinciami namiesto terajších troch, podľa Busha neprinesie okamžité ukončenie samovražedných bombových útokov a ďalšieho násilia.
Bush obvinil Irán a Sýriu, že umožňujú využívať svoje územia teroristami a vzbúrencami na to, aby sa presúvali do Iraku. "Prerušíme prísun podpory zo Sýrie a Iránu. A vypátrame a zničíme siete poskytujúce pokročilú výzbroj a výcvik našim nepriateľom v Iraku," vyhlásil. Pred nadchádzajúcou cestou ministerky zahraničných vecí Condoleezzy Riceovej na Blízky východ Bush povedal, že Saudská Arábia, Egypt, Jordánsko a štáty Perzského zálivu musia pochopiť, že porážka USA v Iraku "by vytvorila nové útočisko pre extrémistov - a strategickú hrozbu ich prežitia".
Americký minister obrany Robert Gates včera vyhlásil, že odporučí prezidentovi Georgeovi W. Bushovi posilniť armádu a námornú pechotu o 92 000 vojakov počas najbližších piatich rokov v dôsledku dlhodobého boja s terorizmom.
Európska komisia (EK) včera varovala Spojené štáty, aby sa v snahe ukončiť násilie v Iraku nespoliehali len na vojenskú silu. Výkonný orgán Európskej únie upozornil Washington, že na nastolenie mieru v krajine je potrebný komplexnejší prístup. "Stabilizácia Iraku si vyžaduje zásah v sektore bezpečnosti, no súčasne aj v oblasti politickej a hospodárskej, ako aj v sektore rozvoja," zdôraznil hovorca EK Johannes Laitenberger. Komisia však víta, že prezident Bush komplexnejší prístup aspoň naznačil, dodala Emma Udwinová, hovorkyňa komisárky pre vonkajšie vzťahy Benity Ferrerovej-Waldnerovej.
Nová stratégia prezidenta USA Georgea W. Busha pre Irak sa stretla s ostrou skepsou na celom Blízkom východe. V oblasti panuje názor, že cyklus násilia v Iraku sa Amerike nepodarí prelomiť ani s dodatočnými vojenskými posilami. Analytici varujú, že vyslanie ďalších vojakov do Iraku namiesto utíšenia bojov len zvýši počet obetí a prispeje k ďalšiemu rozdeleniu už i tak vojnou rozdelenej krajiny.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.