že „10. januára začal Transpetrol prijímať ropu do prečerpávacej stanice Budkovce". Obnovenie dodávok potvrdil aj poľský prevádzkovateľ ropovodov PERN. Včera ráno potvrdila dodávky aj maďarská ropná spoločnosť MOL.
Dnes bude obnovený pôvodný stav
Ministerstvo hospodárstva informovalo, že do včerajšieho rána sa k nám dostalo takmer 10-tisíc ton ropy. V priebehu dňa objem suroviny určenej pre Slovensko a Česko dosiahol 27- až 34-tisíc ton. „Ministerstvo dostalo prísľub, že ruská strana vyrovná výpadky spôsobené prerušením dodávky ropy na Slovensko do konca mesiaca," povedal hovorca rezortu Branislav Zvara. Návrat do pôvodného stavu je podľa Zvaru technická záležitosť. Ide o zložité technologické zariadenie, preto sa štandardný výkon očakáva niekedy v priebehu dneška.
Ministerstvo má informácie, že Slovnaft nečerpal ropu zo štátnych hmotných rezerv. „Je to tak, Slovnaft nevyužil štátne zásoby ropy a celú produkciu počas výpadku zásoboval z vlastných rezerv," povedala šéfka podnikovej komunikácie Kristína Félová. Keďže zmluvné vzťahy na odoberané množstvo ropy sú uzatvárané na dlhšie obdobia, najčastejšie na mesiac alebo štvrťrok, Slovnaftu nevznikli žiadne škody. „Obnova dodávok sa pre rafinériu Slovnaft dostane do štandardného stavu v priebehu dneška," povedala.
Cena ropy naďalej klesá
Bielorusko začalo v stredu v noci vracať ropu, ktorú si nelegálne odčerpávalo ako náhradu za tranzitné clo, ktoré uvalilo za transport ruskej ropy cez jeho územie. Ruská spoločnosť Transnefť začala posielať ropu do ropovodu Družba vo štvrtok ráno po šiestej hodine. „Ropovod Družba funguje opäť normálne," povedal viceprezident spoločnosti Sergej Grigorjev.
Spor medzi Moskvou a Minskom však ukázal, aká je krehká závilosť Európy na energetických surovinách. Prerušenie dodávok donútilo úniu začať intenzívnejšie premýšľať o nutnosti zásadnej zmeny jej energetickej politiky.
Cena ropy aj naďalej klesá a vo štvrtok sa dostala už pod úroveň 53 dolárov za barel. Príčinou je stále teplé počasie a skutočnosť, že spor medzi Ruskom a Bieloruskom sa do ceny ropy vôbec nepremietol.
Organizáciu krajín vyvážajúcich ropu (OPEC) vážne znepokojuje 13-percentný pokles cien ropy v tomto roku a v prípade potreby urobí opatrenia, aby stabilizovala trh. Pokiaľ však potrvá teplé počasie v najdôležitejších oblastiach spotreby ropy i naďalej, môže sa očakávať ďalšie znižovanie cien. OPEC si po minuloročnom prudkom raste ropy stanovil neoficiálnu hranicu 60 dolárov a tú sa snaží teraz opäť dosiahnuť.
Autor: th/SITA/ČTK
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.