zamestnanie, ako v priemere obyvatelia Európskej únie. Vyplýva to z jesenného Eurobarometra, celoeurópskeho prieskumu verejnej mienky, ktorý organizuje Európska komisia.
Iba 17 percent obyvateľov Slovenska očakáva, že v nasledujúcom roku sa ich vlastná situácia týkajúca sa zamestnania zlepší. Je to o šesť percent menej ako európsky priemer. Vyjadriť sa nevedelo 16 percent opýtaných.
"Zdá sa teda, že Slováci sú v porovnaní s celoeurópskym priemerom menej sebaistí, pokiaľ ide o ich pozíciu na trhu práce," mieni Ivan Kuhn, autor národnej správy o výsledkoch prieskumu.
To zodpovedá skutočnosti, že obyvatelia Slovenska za jeden z dvoch najväčších problémov považujú nezamestnanosť. Aj hodnotenie stavu zamestnanosti v krajine tomu nasvedčuje. Za skôr alebo veľmi zlý ho pokladá 88 percent opýtaných, Slovensko je v tomto rebríčku štvrté. Relatívne viac nespokojencov je iba v Maďarsku, Portugalsku a Nemecku.
Slovákov, čo očakávajú, pokiaľ ide o zamestnanie, že sa ich situácia zhorší, je však najmenej v histórii prieskumu. Kým v jeseni 2004 to bolo 17, o dva roky je to 11 percent respondentov. Oproti predchádzajúcim prieskumom je najmenej aj tých, čo predpokladajú zhoršenie možnosti zamestnať sa na Slovensku. Kým ešte na jeseň 2005 ich bolo 39, teraz ich je iba 27 percent.
Podľa sociologičky Magdalény Piscovej to potvrdzuje častý rozpor medzi všeobecným hodnotením a hodnotením konkrétnej situácie. Tento rozpor môže byť spôsobený aj tým, že "ľudia sa stále spoliehajú na to, že 'niekto' im zabezpečí prácu, že neuvažujú v kategóriách vlastnej iniciatívy či vlastného sebazamestnávania", povedala.
Už tento rok sa hodnotenie trhu práce môže zmeniť. Vláda totiž mieni novelizovať Zákonník práce, a to, ako sama tvrdí, v prospech zamestnancov.
Ministerka práce Viera Tomanová povedala, že nie je možné, aby bol zamestnanec vydaný na svojvôľu zamestnávateľa. Dodala, že slovenský zákonník je podľa jednej štúdie Svetovej banky tretí najliberálnejší na svete.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.