Najmenej osem ľudí zahynulo v Európe koncom týždňa v dôsledku zlého počasia. Prvý tohtoročný orkán Franz zanechal na severnom pobreží Nemecka ničivé
Redakcia SME
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
stopy, vyvracal stromy, prevracal kamióny a rozbúril more. V Hamburgu zaplavilo rybací trh. Sila vetra v Nemecku dosahovala v noci zo štvrtka na piatok rýchlosť 140 kilometrov za hodinu, doprava v Severnom a Baltickom mori bola čiastočne obmedzená, informovala agentúra DPA.
V poľskom Krakove podľahla v piatok po niekoľkých hodinách v nemocnici ťažkým zraneniam 60-ročná žena, ktorú zranil konár odtrhnutý búrkou zo stromu. Vo východnom vojvodstve Podlesie boli ešte dnes tisíce ľudí bez elektrickej energie, ktorej vedenie prerušili vyvrátené stromy, informovala tlačová agentúra PAP.
Na pobreží Írska sa v búrke utopili najmenej piati rybári, záchranári vytiahli dvoch mužov z posádky rybárskeho člna Honey Dew II, dvaja boli ešte v piatok nezvestní. Do ťažkostí sa dostali aj dve britské lode so 103 ľuďmi na palube, ktorých dostali do bezpečia pomocou záchranných člnov a nikto nebol zranený.
Na francúzskom severnom pobreží dosiahol orkán rýchlosť 120 kilometrov za hodinu a zastavil dopravu do prístavného mesta Calais. Tisíce domácností zostali čiastočne bez prúdu. V meste Boulogne-sur-Mer museli kvôli odtrhnutej streche evakuovať školu so 600 žiakmi.
V Rakúsku bolo ešte v piatok odrezané od sveta lyžiarske stredisko Sölden, čo spôsobili zosuvy skál a vyvrátené stromy, ale spojenie sa v neskorých popoludňajších hodinách podarilo obnoviť. Podľa vyjadrení miestnej polície tu zostalo nedobrovoľne uväznených približne 12 000 turistov a 3000 domácich obyvateľov. Odborník na Alpy Werner Bätzing z Norimbergu pre DPA povedal, že riziko zosuvov a pádu skál zvýšila v Alpách teplá zima. Vysoké teploty zoslabujú väzby zamrznutej vody v zemi. Ak by sa pevne zamrznutá pôda roztopila, posunie sa uvoľnený materiál blata, zeme a skál z nadmorských výšok 2 000 až 2 500 metrov smerom do údolí. Situáciu v Alpách komplikujú aj prudké prechody od mrazov k teplému počasiu. Keď voda v noci skalných štrbinách zamrzne, trhá to bralá, v dôsledku čoho vznikajú nebezpečné pády kameňov, typické skôr pre jarné obdobie. Nedostatok snehu počas tejto zimy môže podľa Bätzingsa tiež ohroziť funkciu Álp ako zásobárne vody, pretože sneh a ľad vo vysokých polohách slúži na vyrovnávanie vlahy počas leta a zásobuje európske rieky vodou.