2005 protestovali proti nezákonnému spôsobu, akým sa informovalo o výstavbe časti rýchlostnej komunikácie R1 medzi Žarnovicou a Šášovským Podhradím. Najvyšší súd potom cestárom zrušil územné rozhodnutie.
Vážny tvrdí, že Občianske združenie CEPA sa začiatkom januára znovu odvolalo a spôsobilo viac ako dvojročný sklz výstavby. Je však presvedčený, že koncom roku začnú cestu stavať. Približne desaťkilometrový úsek by mali otvoriť o dva roky.
"Musíme viac medializovať problém a zapojiť viac občanov. Je scestné, keď iniciatíva nejakých piatich-desiatich ľudí zahatá takúto výstavbu a premrhá možné prostriedky z eurofondov. To nechcem pripustiť. Cesta sa totiž inak trasovať nedá," vyhlásil minister dopravy. "Keby bol iný variant, tak ustúpim. Zo strany úradníka a člena vlády v maximálnej miere skrátim všetky dovolacie a odvolacie časy, ale neviem rozkázať súdom."
Vážny predstavil aj riešenie sporu o trasu rýchlostnej komunikácie R3, ktorá by mala spojiť Šahy s poľskou hranicou na severe. Podľa pôvodného projektu mala viesť Kremnicou, ale banskobystrickí lobbisti sa ju snažili presmerovať na Banskú Bystricu, čo by si vyžadovalo tunel popod Hiadeľské sedlo. Minister chce zachovať oba varianty, ale cez Hiadeľské sedlo pôjde iba cesta I. triedy.
"Ak budem ministrom, budem vždy presadzovať variant cez Hiadeľské sedlo. Severný obchvat Banskej Bystrice skončí ako cesta I. triedy. Chcel by som, aby sa tam taký istý štvorpruh napojil. Trasu R3 nebudeme rušiť, len ju budeme financovať neskôr. V roku 2010 by sme chceli zahájiť výstavbu," povedal Vážny.
"Najkratší a lacnejší variant je cez Banskú Bystricu. Musíme lobbovať u ministrov, pretože nestačí rozhodnutie nášho ministra z Banskej Bystrice. Ak by to neprijala vláda, tak my na ministerstve môžeme robiť aj stojky na hlave, aj tak to nezmeníme. Verím, že sa nám to podarí," vyhlásil nedávno štátny tajomník ministerstva dopravy Dušan Švantner z SNS.
Podľa posledných zámerov vlády by mala ísť rýchlostná komunikácia od Šiah cez Zvolen na Žiar nad Hronom a pokračovať na Martin, Dolný Kubín a za Trstenou na poľský Krakov. R3 je rozpočtovaná na viac ako 27 miliárd korún. Banskobystrický variant je podľa analýz lacnejší o takmer pol miliardy. Dĺžka ťahu je 234 kilometrov a ukončenie výstavby naplánovali na rok 2015.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.