podnikateľ sa však dlho v pojednávacej miestnosti nezdržal. Požiadal, aby súd konal v jeho neprítomnosti. Vraj sa zle cíti. "Ťažko sa mi dýcha, bolí ma srdce a užívam lieky proti depresii, psychiatrické lieky." Majského ráno prehliadol lekár a konštatoval, že sa na pojednávaní môže zúčastňovať. Napriek tomu senát obžalovanému vyhovel. "Ďakujem a dovidenia," povedal pri odchode Majský. Po chvíli ho eskorta odviezla späť do väzby.
V najbližších dňoch bude súd riešiť aj ďalšiu Majského žiadosť. Chce, aby ho prepustili z väzby, v ktorej je od začiatku decembra. Majského advokát Peter Filip ponúkol za prepustenie svojho klienta aj kauciu - pol milióna korún. Advokát namieta aj postup súdu pri rozhodovaní o väzbe. Obrátil sa preto s podnetom na ministra spravodlivosti Štefana Harabina (za HZDS). Chce, aby podal dovolanie na Najvyšší súd, ktorý potvrdil pre Majského väzbu. Podľa Filipa boli všetky doterašie rozhodnutia súdov nezákonné.
Ministerstvo spravodlivosti sa podľa hovorcu Michala Jurčiho podnetom zaoberá. Zatiaľ o ňom nerozhodlo. Harabin sa však v minulosti ako sudca vyjadril, že by politici nemali zasahovať do rozhodovania o väzbe.
Okrem Majského sú v kauze tunelovania obžalovaní aj Patrik Pachinger a David Brtva. Podľa obžaloby mali začiatkom roka 2002 z nebankových subjektov previesť pomocou fiktívnych zmlúv asi 800 miliónov korún. Majskému hrozí trest 15 rokov.
Pojednávanie vytýčil súd na dva týždne. Predvolal vyše 50 svedkov, z ktorých sa viacerí ospravedlnili. Rozsudok teda zrejme ešte nepadne. Včera vypovedalo z desiatich šesť. Medzi nimi aj bývalý novinár Juraj Martiny, ktorý ako jeden z mála svedkov hovorí o vzťahu medzi Horizontom a Majským.
MT: Podľa svedka sa Majský správal ako majiteľ Horizontu
Po páde Horizontu a BMG začiatkom roku 2002 sa Jozef Majský vraj správal tak, ako keby mu spoločnosti patrili. Takýto pocit z neho nadobudol bývalý novinár Juraj Martiny, ktorý včera vypovedal pred Špeciálnym súdom. Konkrétny dôkaz o tom, že Majský naozaj subjekty od Vladimíra Fruniho získal, však nemá.
Martiny bol v čase krachu oboch subjektov riaditeľom Petržalskej televízie, v ktorej 80 percent vlastnil Horizont. Vraj, keď chcel niečo kvôli televízii riešiť, išiel za Majským. "Na Červeňovu (sídlo Majského firmy Sipox - pozn. red.) sme chodili ako na klavír."
Okrem Majského hovoril aj s jeho dcérou a synom. Majského požiadal, aby pomohol s prevodom akcií, ktoré mal v televízii Horizont. "Naše požiadavky sme vznášali Majskému. Či on bol vlastník alebo sa s vlastníkmi poznal, to neviem. V každom prípade bol to on, kto nám ich zariadil," povedal Martiny.
Majského ochotu si vysvetľuje aj tým, že nechcel, aby sa zverejnila kazeta s nahratým rozhovorom medzi ním a Vladimírom Frunim. Ide o nahrávku, ktorú podľa Martinyho inicioval Fruni z Chorvátska. V rozhovore žiada od Majského zmluvy o tom, že tieto svoje spoločnosti predal. "No ale prečo je problém teda mať na jednej strane obchodníka zmluvy a na druhej nie," povedal Fruni. Majský mu odpovedal: "Tvoje už neni nič". Nahrávka je pravdepodobne jedným z najdôležitejších dôkazov, lebo na žiadnej zo zmlúv sa Majského meno neuvádza. Nahrávku ako prvý zverejnil v apríli 2002 denník SME.
Bývalý novinár sa pri nahrávaní rozhovoru nezúčastnil. Za Frunim síce bol, ale keď mu odmietol dať rozhovor ku krachu nebankových subjektov, tak po niekoľkých dňoch išiel späť na Slovensko. Nahrávku mu potom dal bývalý hovorca Horizontu Alfonz Šuran. Keď ju Martiny ukázal Majskému, ten bol údajne prekvapený, že niečo také existuje.
Špeciálny súd na včera predvolal desiatich svedkov, z ktorých prišlo šesť. Vypočul aj Petra Bartoňa, ktorý mal s obžalovaným Brtvom uzavrieť jednu z fiktívnych zmlúv o predaji súčiastok za 40 miliónov korún. Svedok viackrát svoju výpoveď menil. Pôvodne hovoril, že sa mu Brtva vyhrážal. Včera to poprel. Predsedajúci senátu Vladimír Peteja ho viackrát počas výpovede upozornil na vedome krivú výpoveď a vyzval ho nech povie pravdu.
Medzi vypočutými svedkami bola včera bývalá ekonomická riaditeľka Horizontu Anna Molčanová, ktorú Špeciálny súd v nedávno ukončenej kauze s bývalými majiteľmi nebankových subjektov oslobodil.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.