samotní Iračania. Vyplynulo to zo včerajšej spoločnej tlačovej besedy ministerky zahraničných vecí USA Condoleezzy Riceovej a jej partnera princa Sauda al
Princ vyjadril podporu Saudskej Arábie americkému plánu na stabilizáciu Iraku, ale trval na tom, že iba Iračania ho môžu urobiť úspešným. "Plne súhlasíme s cieľmi, vytýčenými novou stratégiou," povedal princ a dodal, že ak tieto ciele budú dosiahnuté, tak to z pohľadu Saudskej Arábie môže vyriešiť problémy, ktorým čelí Irak. Na implementáciu plánu a dosiahnutie cieľov je podľa jeho slov potrebná pozitívna reakcia Iračanov, ostatné arabské krajiny "môžu len pomôcť", ale hlavná zodpovednosť za prijaté rozhodnutia zostáva na Iračanoch.
Riceovej zástavka v Saudskej Arábii je súčasťou niekoľkodňovej cesty po Blízkom východe, na ktorej sa snaží získať podporu arabských krajín pre plán prezidenta USA Georgea W. Busha, ktorý chce poslať do Iraku ďalších viac ako 20 000 vojakov, a tak konečne zastaviť etnické a náboženské násilie v krajine, a najmä v Bagdade. Riceová v Rijáde povedala, že budú spolu s irackou vládou pokračovať v práci tak, aby bolo isté, že nebezpeční militanti budú zastavení. Ocenila prístup Saudskej Arábie pri posudzovaní problému Iraku a označila ho za "veľmi nápomocný". Dodala, že Irak ale musí veľa urobiť pre to, aby bol plán úspešným.
Bagdad - V priebehu uplynulého roku bolo v Iraku zabitých vyše 34 000 a zranených viac než 36 000 civilistov. Na tlačovej konferencii v Bagdade to oznámil Gianni Magazzeni, šéf irackej pobočky úradu OSN pre ľudské práva. "V roku 2006 zahynulo v Iraku násilnou smrťou 34 452 civilistov," uviedol Magazzeni, i keď v posledných dvoch mesiacoch roku v porovnaní so septembrom a októbrom počet obetí mierne klesol.
Magazzeni obvinil irackú vládu z neschopnosti zaistiť bezpečnosť a vinu za násilnosti sčasti pripísal milíciám, ktoré paktujú s políciou a armádou alebo pracujú priamo v radoch ozbrojených zložiek. Údaje, ktoré poskytol šéf úradu OSN v Iraku, sú omnoho vyššie než akákoľvek oficiálna štatistika, akú dosiaľ poskytla iracká vláda. Tá považuje čísla OSN za prehnané a zakázala irackým predstaviteľom zverejňovať údaje o počte obetí. Predchádzajúce odhady počtu obetí sa pohybovali okolo hranice 12 000.
Na otázku, ako je takýto výrazný nepomer možný, Magazzeni odpovedal, že štatistika OSN vychádza z údajov irackého ministerstva zdravotníctva, operačných centier, v nemocniciach po celej krajine a ďalších úradov. Porovnateľné údaje za rok 2005 zatiaľ nie sú k dispozícii, no podľa vývoja je zrejmé, že v roku 2006 došlo v Iraku oproti minulosti k prudkému nárastu krviprelievania i jeho obetí.
Výbuchy pri bagdadskej univerzite
Najmenej 60 zabitých a 110 zranených si vyžiadali výbuchy dvoch bombových náloží pri univerzite v šiitskej štvrti na východe Bagdadu, informovala iracká polícia. Väčšinu z obetí tvoria študenti. Smrtiace explózie spôsobili bomby umiestnené v dvoch mikrobusoch pri hlavnom vchode do univerzity al-Mustansríja. Došlo k nim krátko po sebe v čase, keď študenti odchádzali domov po skončení vyučovania. Išlo o ďalší zo série útokov, ktoré otriasli hlavným mestom Iraku deň po poprave dvoch spolupracovníkov Saddáma Husajna, v čase, keď iracká vláda pripravuje veľkú bezpečnostnú operáciu v oblasti Bagdadu.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.