ale hlavne o obchodno-ekonomickú cestu spojenú so schôdzkou s vrcholnými prestaviteľmi Demokratov.
Hovorkyňa premiéra hovorí zatiaľ len o pozvánke od Americkej obchodnej komory, podrobnosti ale vraj ešte nie sú dohodnuté. Nie je vylúčené, že Fico nakoniec nepoletí do hlavného mesta USA, ale na západné pobrežie, kde sa stretne s podnikateľmi.
Ficovu návšteva Líbye, ktorá začne koncom týždňa, bude podľa našich informácií sledovať aj Brusel. Aj keď stretnutie Fica s diktátorom Muammarom Kaddáfím nie je neštandardnou záležitosťou, otázkou bude, či premiér otvorí otázku bulharských sestričiek, ktoré by mali byť popravené. V Európskom parlamente sa dokonca chystá rezolúcia, ktorá by naliehali na politikov z únie, aby túto otázku pri kontaktoch Líbyou otvárali a za sestričky intervenovali.
Rezolúcia sa ale možno schváli až na februárovom zasadnutí parlamentu. Ficova hovorkyňa najprv infomovala, že premiér túto otázku zrejme sám od seba neotvorí, potom svoje stanovisko korigovala a povedala, že možno predsa áno.
Diplomacia a úrad vlády pripravujú pre premiéra na tento rok aj ďalšie cesty. Mal by cestovať do Brazílie, Argentíny a Chile. Novozvoleným brazílskym prezidentom je ľavicový populista Luíz Lula da Silva, v Chile vládne umiernená ľavica, v Argentíne pravica. Práve v rámci cesty mal ísť do Venzuely. Okrem Latinskej Ameriky sa na začiatku februára chystá do Číny a ďalších štátov Ďalekého východu. Čaká ho cesta do Ruska, Česka, Izraela, na Ukrajinu a do Rakúska. Predseda vlády sa tiež zrejme stretne s nemeckou kancelárkou Angelou Merkelovou. Tá totiž chce ohlásiť bilaterálne strenutia s premiérmi únie počas nemeckého predsedníctva - mohlo by sa tak stať prostredníctvom Ficovej návštevy v Berlíne. Naopak, premiérova cesta do Británie na sklonku funkčného obdobia Tonyho Blaira analytici skôr nepredpokladajú. Očakáva sa, že britský premiér odíde z Downing Street začiatkom leta.
Zahraničná politika predsedu vlády vzniká podľa našich informácií do značnej miery v hlave premiéra. Konzultuje ju najmä s ministrom zahraničia Jánom Kubišom, aj keď Kubiš na schôdze vlády chodí len zriedka. Napríklad nápad na kontroverznú cestu do Venezuely ale oznámil ministerstvu zahraničných vecí úrad vlády na žiadosť predsedu Smeru.
Eurposlankyňa a bývalá podpredsedníčka Smeru pre zahraničie Monika Beňová predpokladá, že je to práve Fico, ktorý si vymýšľa cesty za venezuelským prezidentom a hlavným spojencom Fidela Castra Hugom Chávezom, alebo za líbyjským diktátorom Muammarom Kaddáfím. "Návštevy Líbye, Venezuely a podobných krajín bol podľa mňa jeho osobný nápad, ale či to s niekym konzultoval, neviem povedať. Skôr to mohla byť jeho vlastná iniciatíva," myslí si Beňová.
Člen poradného zboru premiéra - bývalý minister zahraničia a vicepremiér Pavol Hamžík - tvrdí, že sa Ficom stretáva len zriedka. Hamžík je autorom časti programovného vyhlásenia vlády o zahraničnej politike.
Bývalý premiér Mikuláš Dzurinda mal dvoch zahraničnopolitických poradcov ktorí fyzicky sedeli na úrade vlády a boli s ním v dennom kontakte.
"Treba si uvedomiť, že premiér zahraničnej politike nikdy nevenoval veľkú pozornosť a ešte ako šéf opozície mal výhrady k jednostrannej orientácii na Západ. K cestám do Líbie i Venezuely z hospodárskeho hľadiska nemožno mať výhrady, otázne je ale, či ich uskutočňovať na úrovni premiérov," myslí si politológ Juraj Marušiak. „Posledné aktivity premiéra pripomínajú správanie slona v porceláne. Nedostatočne citlivo reflektuje oblasť zahraničnej politiky a môže to vyvolať aj negatívne rekcie v kontexte Európy."
Autor: knm, hud
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.