Korzár logo Korzár

Dakarská rely chytila Jakeša za srdce, rád by štartoval aj o rok

Trocha skôr ako predpokladal sa domov vrátil jeden z dvojice slovenských pretekárov, ktorí sa šiesteho januára v Lisabone postavili na štart 29.

ročníka púštnej rely Lisabon Dakar - Ivan Jakeš,. Pre 32-ročného nováčika sa jedna z najťažších rely predčasne skončila v šiestej etape, keď pre technické problémy s motorkou nemohol pokračovať ďalej. Spoločne s Jarom Katriňákom boli členmi nadnárodného Mol Dakar tímu, v ktorom okrem nich boli aj maďarskí jazdci a jeden Rumun. Veľký podiel na účasti má aj ich domáci Environ servis moto tím, ktorý zabezpečuje ich účasť na tomto púštnom dobrodružstve. Ako Ivan priznal, dôvodom odstúpenia bol pravdepodobne skrat v elektroinštalícii, ktorý nedokázal na trati odstrániť. Časť šiestej etapy absolvoval v zbernom kamióne, ktorý ho dopravil aj s motorkou do cieľa etapy, avšak na spiatočný let domov si musel v mauretánskom Atare počkať do nedele. Na nováčika si niekoľkonásobný majster Slovenska v endure i motokrose nepočínal najhoršie, hoci na úvodné dve etapy v Európe nemá najlepšie spomienky. V nich sa mu príliš nedarilo a hlavne ho mrzela penalizácia. "Bol som rád, že som už doma, lebo som dlho čakal na lietadlo do Európy a rozmýšľal nad všetkým, čo ma na tejto súťaži postretlo. Potešilo ma prílet do Paríža medzi ľudí, lebo v Afrike je úplne iný život, miestni obyvatelia majú všetko v paži. Iná mentalita, uznávajú iné hodnoty. Musím priznať, že som si vydýchol, že už som doma. Počas niekoľko dní čakania ma mrzelo, že som vypadol, pretože som prišiel na tieto preteky súťažiť a nie čakať na lietadlo domov. Z môjho príchodu mala radosť rodina, že som prišiel skôr, aj keď to mysleli skôr obrazne, lebo mi držali palce,aby som došiel až do cieľa. Teraz to nevyšlo snáď na druhý raz sa to podarí," povedal Ivan Jakeš po prílete domov.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Po dvoch etapách uvažoval o odchode

Dve európske etapy boli oveľa náročnejšie ako po uplynulé ročníky a viacerým pretekárom poriadne zamotali hlavu. Na prvú a druhú nemá najlepšie spomienky ani Ivan, ktorý v prvej padol a stratil opravou motorky viac ako hodinu. V druhej mu zase organizátori udelili penalizáciu, čo veľmi nepridalo na jeho vnútornej pohode. Ivana však poznáme z domácich podujatí ako veľkého bojovníka, ktorý sa len tak ľahko nevzdáva a aj keď sa práve nedarí, dokáže zabrať.

"Po prvýkrát v histórii mala prvá etapa iný a hlavne náročný charakter, pričom samotný prológ meral namiesto predchádzajúcich päť kilometrov rovnú stovku. Jazdil sa v hlbokom piesku, čo dalo každému zabrať. V tejto etape som spadol a nešťastne poškodil elektroinštaláciu. Bola to prvá vážnejšia závada na tejto rely, vyše hodiny som ju opravoval. Mrzelo ma to, lebo som mal na viac ako 211. miesto. Potom som zase doplatil na neznalosť GPS a nesúlad aj s ďalšími prístrojmi. Počas jazdy musí jazdec sledovať veľa vecí naraz a pokiaľ príde na to, čo je ozaj dôležité, urobí na prvý raz aj niekoľko chýb. Organizátori ma poriadne vytrestali, bol som na nervy, na odchod z pretekov, lebo za prekročenie rýchlosti o 18 km dostal 5 hodín penalizácie. S predchádzajúcou hodinou som už bol takmer posledný a veľmi ma to mrzelo. Všetci ma upokojovali, že 5 hodín na Dakare nie je nič, čo je fakt. Po štvrtej etape som už išiel dobre, vedel som prístroje lepšie ovládať, ale nebol som s nimi celkom zžitý ako napríklad Coma, ktorý už automaticky všetko sleduje, ale jednoducho som už vedel pridať a odsledovať niektoré veci," hovorí I. Jakeš.

SkryťVypnúť reklamu

Obavy z púšte sa nenaplnili

Väčšina jazdcov európsku časť brala ako malý predkrm pred hlavným chodom súťaže, ktorým je africký kontinent s nevyspytateľnými traťami púšťou. Pred touto časťou pretekov neskrýval obavy ani Ivan, pre ktorého bola jazda v púšti prvým krstom ohňom. Samozrejme, že nemal skúsenosti ani s navigáciou, preto jeho obavy boli namieste. "Do Maroka som neodchádzal ani tak sklamaný z prvých dvoch etáp, ako skôr nedočkavý, čo ma tu bude čakať. Z púšte som mal rešpekt, ale počas cesty trajektom sme debatovali s Jarom i českými jazdcami, čo nás v nej asi bude čakať. Osobne som sa obával, či v púšti nájdem správny smer a dorazím do cieľa. Nakoniec sa obavy nepotvrdili, lebo ak jazdec trocha uvažuje a nejde - ako sa hovorí - cez závit, tak dokáže nájsť správny smer. V Maroku sme jazdili prevažne na tvrdom povrchu, všade bolo veľa kamenia. V pohorí Atlas sú všelijaké kľukaté cestičky, po krajoch je veľa šutrov, ktoré domáci vyskladali tak, že sa z tej cesty nedá zísť. Zažil som štvrtú etapu, kde boli poriadne duny, niektoré mali aj 30 50 metrov. Vtedy som mal aj problémy, lebo som si nevedel nájsť tú správnu stranu duny, po ktorej sa dá ísť. Párkrát som aj zapadol na záveternej strane, kde nebol sfúkaný piesok. Neskôr som sa to naučil a vyberal som si lepšiu stopu," opisuje svoje zážitky. Ak by išiel Dakar ešte raz, na čo by si dával najviac pozor? "Môj dobrý kamarát a jazdec Roman Michalík hovorí, že čo znamenajú v živote tri sekundy? Týmto by som odpovedal na túto otázku. Na tejto súťaži musí človek najprv rozmýšľať a ísť podľa svoji možností a nejazdiť cez hranu. Ak tam niečo preženiete, nemá vám kto veľmi pomôcť." Na druhej strane súdržnosť pretekárov na Dakare je iná, a väčšina súťažiacich si dokáže navzájom vychádzať v ústrety.

SkryťVypnúť reklamu

"Určite väčšia ako na podujatiach, ktoré som doteraz absolvoval. Hlavne v tej Afrike, lebo v Európe sa ešte spí v hoteloch a nie je tam taká skupina, ktorá je zväčša spolu v jednom stane, kde je nachystaný obed či večera. Všetci sú tam spolu, či už motorkári, súťažné autá či kamióny. Každí z nich má možnosť sledovať toho druhého, čo robí na motorke či aute a prečo to robí. Nik zo známych jazdcov, ktorí už niečo znamenajú, sa nehrá na veľkých. Dokážu si sadnúť s vami za jeden stôl a nerobia žiadny problém z toho, že niektorí z jazdcov sú tu viacmenej iba ako turisti. Opak je pravdou, pokojne si prisadnú k vám, či už Sainz alebo Kleinschmidtová a jedia spolu s vami. Čo sa týka tamojšej stravy, nebola zase až taká pestrá, každé dva dni sa jedlá striedali. Mali sme aj baraninu, ktorú napríklad ja osobne nemusím. Mali sme aj stejky, ráno sme dostávali balíčky, kde sme mali vitamíny. S hygienou je to v púšti trocha horšie, ale počas týchto pretekov to dokážete zvládnuť."

S elektrikou si nepotykal

Aj keď Ivan chcel veľmi vidieť cieľ v Dakare a jazdiť poslednú etapu v okolí Červeného jazera, spiatočnú letenku mu vystavila jeho motorka už v šiestej etape. Čo sa v nej vlastne stalo? "Musím povedať, že som slabým elektrikárom a elektrika je pre mňa španielskou dedinou. Práve na to som doplatil. Odštartoval som skoro ráno do etapy ešte za tmy a po 44 km mi zhasli svetlá a následne aj motorka. Naokolo bláznila púštna búrka a nebolo vidieť na desať metrov. Nedalo sa s tým nič robiť a bol som rád, že som sa mohol ukryť do motorového priestoru motorky a prečkať prvotný náraz vetra a piesku. Nešiel priamo na mňa ale cez motorku. Čakal som, až sa rozbrieždi. Potom ma našlo naše asistenčné vozidlo s mechanikom Rasťom Katriňákom. On sa pohrabal v kábloch a zrazu to išlo. Rozhodol som sa pokračovať a na 218. km mi to opäť zadymilo v motorke a tá zhasla. Pokúsil som sa pohrabať v kábloch ako Rasťo ale nepomohlo to. V tej chvíli som už vedel, že moje účinkovanie na tejto rely sa končí. Bolo už veľa hodín a vedel som že cez púšť už neprejdem. Stalo sa mi to na spojovačke a nejaký kus cesty mi chýbal do štartu erzety, ktorá merala vyše štyristo kilometrov. Za štyri hodiny bola tma, takže mi bolo jasné, že sa to nedá zvládnuť. S odstupom času, keď sa nad tým zamýšľam, je aj dobré, že som nepokračoval, lebo na prvej tankovačke sme nakladali do kamiónu ďalších dvoch jazdcov, ktorý nedostali benzín, lebo poriadateľ už bol zbalený. Neprišli v stanovenom termíne a nemali dosť benzínu pokračovať na pokračovanie." Časť šiestej etapy strávil Ivan Jakeš v zbernom kamióne, ktorý ho dopravil do cieľa etapy. Aké spomienky mu zostali na túto cestu v zberáku? "Bolo to úplne fantastické a doprial by som to každému, kto si myslí, že Dakar je prechádzka ružovou záhradou, alebo pre starcov či nebodaj zraz turistov, alebo niečo podobné. Každému by som to doprial prežiť to, čo napríklad aj Jaro pri svojom prvom dakarskom štarte a čo som prežil teraz. V "balle", ako nazývajú tieto zberné autá, by som sa už viesť nikdy nechcel. Motorku naložia na korbu auta a v jej prednej časti je miesto pre vás. Tento priestor je oplachtovaný, nie veľmi široký a na podlahe sú iba lavice a pás na pripútanie ako v lietadle. Plachty sú bez okien čiže nemáte výhľad pred seba či za seba. Nemáte prehľad, ktorou časťou púšte sa veziete. Hádže to s vami a človek si neraz pripadá ako dobytok, ktorý prevážajú."

Ako dodal Ivan Jakeš, táto súťaž ho napriek všetkému poriadne chytila za srdce a počas roka urobí všetko pre to, aby sa na štart jubilejného ročníka mohol postaviť o rok.

Umiestnenie Jakeša na Dakare

1. ETAPA: 211. miesto

2. ETAPA: 40. miesto

3. ETAPA: 25. miesto

4. ETAPA: 43. miesto

5. ETAPA: 22. miesto

6. ETAPA: odstúpil pre poruchu

Najčítanejšie na Korzár

Komerčné články

  1. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  2. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  3. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  1. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  2. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  3. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  4. Fico škodí ekonomike, na reformy roky kašľal
  5. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  6. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  7. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  8. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 15 365
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 063
  3. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 7 097
  4. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 6 918
  5. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 5 136
  6. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 4 912
  7. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky? 2 623
  8. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 503
  1. Jozef Foltýn: Zavraždený Marek bol stelesnením slušného človeka
  2. Ján Škerko: Obchodné deficity? Žiadny problém! Trump má vzorec na clá ako z Harryho Pottera
  3. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  4. Jaroslav Furman: Nekonečný príbeh - Prvá časť
  5. Vladimír Krátky: Škoda, že aj Škoda ... .
  6. Norbert Kaník: Najlepší vyjednávač vo vesmíre, ruský agent alebo len šašo a klamár?
  7. Rastislav Strhan: Trumpova skúška viery
  8. Ján Valchár: Au moje uši (blog písaný tak trochu pod obstrelom)
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 100 395
  2. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 51 038
  3. Ján Šeďo: Stalo sa to včera na "urgente". 40 773
  4. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 26 325
  5. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 21 618
  6. Matej Galo: Pán Fico, ste tak neschopný, alebo len žijete mimo reality? 17 858
  7. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 17 685
  8. Karol Galek: Fico odovzdal Slovenské elektrárne českým finančným žralokom 9 853
  1. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  3. Tupou Ceruzou: Medvede
  4. Tupou Ceruzou: Mr. Business
  5. Věra Tepličková: Romana nám odkazuje, že je stále úžasná
  6. Radko Mačuha: Po MDŽ SMER pozýva na zabíjačku.
  7. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente.
  8. Tupou Ceruzou: Spravodlivosť pre všetkých
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Jozef Foltýn: Zavraždený Marek bol stelesnením slušného človeka
  2. Ján Škerko: Obchodné deficity? Žiadny problém! Trump má vzorec na clá ako z Harryho Pottera
  3. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  4. Jaroslav Furman: Nekonečný príbeh - Prvá časť
  5. Vladimír Krátky: Škoda, že aj Škoda ... .
  6. Norbert Kaník: Najlepší vyjednávač vo vesmíre, ruský agent alebo len šašo a klamár?
  7. Rastislav Strhan: Trumpova skúška viery
  8. Ján Valchár: Au moje uši (blog písaný tak trochu pod obstrelom)
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 100 395
  2. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 51 038
  3. Ján Šeďo: Stalo sa to včera na "urgente". 40 773
  4. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 26 325
  5. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 21 618
  6. Matej Galo: Pán Fico, ste tak neschopný, alebo len žijete mimo reality? 17 858
  7. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 17 685
  8. Karol Galek: Fico odovzdal Slovenské elektrárne českým finančným žralokom 9 853
  1. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  3. Tupou Ceruzou: Medvede
  4. Tupou Ceruzou: Mr. Business
  5. Věra Tepličková: Romana nám odkazuje, že je stále úžasná
  6. Radko Mačuha: Po MDŽ SMER pozýva na zabíjačku.
  7. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente.
  8. Tupou Ceruzou: Spravodlivosť pre všetkých

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Minúta Video
SkryťZatvoriť reklamu