spôsobom: Moderátora, ktorý si svojvoľne prerušil reláciu a vyzval ho na diskusiu o televíznej slobode, by z televízie nevyrazil, ale omilostil, prípadne mu udelil nejakú pokutu a povedal no-no-no. Hríb by totiž z STV, s vysokou pravdepodobnosťou, aj tak odišiel. Možno hneď, alebo neskôr, keďže pomery, voči ktorým vystúpil, by mu nič iného nedovolili, ak mal zostať konzistentný so svojou solidaritou k Eugenovi Kordovi.
Radim Hreha je však človek okresného formátu (Košice vidiek) a preto využil prvú (a veľkú) príležitosť, aby sa Hríba zbavil. Keby ho zdržiaval a prejavil akúsi predstieranú veľkorysosť, mohol byť geroj a dlho sa obhajovať asi takto: Vidíte, že nepodlieham politickým tlakom, celá koalícia ho má v zuboch a ja mu dám po takom lapse druhú šancu. Aký dôkaz ešte chcete, že som slobodný a nezávislý?
Najjednoduchšia reakcia, na úrovni takpovediac predĺženej miechy, svedčí o rozmeroch Hrehu a pritakáva Janovi Krausovi, ktorý ho má za "parazita" a hovorí, že "v skutočnosti nevie robiť nič". Tak sa stalo, že Pod lampou už dnes večer nebude mať ani derniéru. Kto je zvedavý, uvidí frašku nie s "otvoreným koncom" (podtitul "lampy"), ale s vopred vypočítateľným priebehom, keď všetci hostia sú, ako v iných debatách, čitateľní a priehľadní až po slipy, a môžete vopred pečatiť, čo bude ktorý hovoriť. Hreha, Kollár, Bobocký, Minárik, Jarjabek to sú otvorené knihy.
Aj keď by Hríb s kolektívom sám odišiel, v análoch zostane čosi iné: Riaditeľ STV si zrušil jediný program, ktorý mal úroveň, bol originálny a hoden tých 100 Sk mesačne, čo je momentálne verejnoprávne výpalné. Predstava, ktorú už Hreha artikuloval, že prestavajú kulisy a vyrobia podobný žáner s novým moderátorom, svedčí len o hĺbke, do akej televízii nerozumie. Mariánsky priekop. On si myslí, že to je ako produkovať klasickú politickú diskusiu. Kus ako kus nebude Hríb, nastúpi Anna Vargová. Pre spravodlivosť, čo sa týka programu, vôbec mu nerozumel ani Rybníček. Táto "lampa" mu padla z neba a inak štyri roky dirigoval obsahovo a tvorivo suverénne najbiednejšiu štátnu televíziu na blízkom i vzdialenejšom obzore. Iste, za Materáka to bolo rovnaké a predtým ešte oveľa horšie.
Nejde však ani o osoby riaditeľov. Teda nie v prvom rade. STV nemôže byť nikdy zaujímavá či pozerateľná televízia z podstaty okolností, v ktorých funguje. Slovensko je päťmiliónový štát a preto počet domácností, ktoré prispievajú (nedobrovoľne) na STV, bude vždy o polovicu nižší než v Česku, osemkrát nižší než v Poľsku a 16-krát nižší než v Nemecku (a pod.). To ešte nevraviac o reklamnom trhu, ktorý je na SR menší viac ako proporcionálne, a príjmy obyvateľstva. Nároky ľudí sú pritom všade rovnaké. Keďže program sa ale vyrába za peniaze, musí sa to odraziť zákonite na objeme i kvalite ponuky. Na kupovanie "konzerv" od iných vysielateľov predsa "verejnoprávnosť" nepotrebujeme. Pre malosť trhu je STV prvá televízia, ktorá so SuperStar prerobila... Také je to triviálne: Ak chceme úroveň aspoň ČT, koncesionárske poplatky musia byť dvojnásobné. To však vám už žiadny z politikov, "analytikov" či iných príživnikov, čo rotujú dlhé roky okolo verejnoprávneho válova, nepovie. Aj Hreha kdesi zachrochtal, že STV má byť "štandardná európska verejnoprávna televízia". Jemu by veru nepomohli ani nemecké koncesie...
Problém Hríbovej revolty je podpora ilúzie, že nezávislá STV nebude na Slovensku preto, lebo riaditeľom sa stal Hreha. Tak si tento príbeh zapamätá polovica, či štvrtina národa ("protificovská"). Ale falošne Kohokoľvek by Rada STV zvolila, ten istý problém by bol na stole. Možno nie dnes "pod lampou", ale o týždeň či kedykoľvek. Aj Rybníček, ktorý si nenechal priamo do televízie kecať, sa slobodne rozhodoval iba tak, ako bolo očakávané a tak, aby si nikoho z vplyvných nepohneval. Inak "verejnoprávny" riaditeľ konať nemôže. Na Slovensku, ani nikde inde. Pozrite sa kamkoľvek, kamkoľvek. Pretože televízie na koncesie sa nepremenili z kedysi i formálne štátnych do terajšej formy preto, aby plnili ušľachtilé poslania, čo majú napísané v zákonoch a štatútoch, ale preto, lebo v konkurenčnom prostredí sa politici báli, že prídu o "svoj", kedykoľvek vymáhateľný priestor na prezentáciu, a tiež preto, lebo mraky lobistov, producentov, tvorcov, zamestnancov a iných príživníkov si nedokázali odriecť dojnú kravu za cudzie peniaze. Hreha je "iba" logický produkt systému. Nič mimoriadne. S tou poznámkou, samozrejme, že pri moci sú zvlášť priamočiare a "na vec" idúce strany.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.