Do nedeľňajšej polnoci, kedy sa rozlúčime s týmto rokom a privítame nový, zostávajú dva dni. Pridržiavate sa pri tom rituálov predkov?
Rozhodne by ste mali myslieť na svoje budúcoročné šťastie, na hojnosť v kuchyni a plnú peňaženku. Zabezpečí vám to mäso zo svinky, lebo ona bola vždy nositeľkou šťastia aj hojnosti. Šošovica, hrach a cestoviny - halušky či pirohy priťahujú peniaze. Nie že by vám na Nový rok zažiada kurča, nebodaj hus či kačka! Uletelo by vám šťastie a s operencami by sa rozpŕchol aj majetok. Vtedy sa má obedovať len "štvornohé" mäso, nesmie byť však zo zajaca, lebo by sa vás po celý rok nedržali peniaze a aj troška majetku by prišla navnivoč. O finančnú aj majetkovú stabilitu sa postará bravčové pečené, vypražené dusené, údené. Ostatného sa môžete najesť do vôle. Čo by ste povedali na takéto jedlá: bravčová škraňa na ragú, alebo so sviečkovou pečienkou, polievka z rakov, hovädzí lizák, kapor s bočporovou omáčkou, číky s kapustovou polievkou. Nechceli by ste si pochutiť na fašírovaných slimákoch alebo kotletkách zo žiab? Peklovaný jazyk s ryžou je vynikajúca pochúťka, ako dezert zbitý kugelhupf aj jabĺčkový kúchoň. Zapiť môžete sillebubom. Všetky tieto jedlá a 1500 iných pripravovali v rokoch 1870 - 1894 v slovenských domácnostiach v niekdajšom Uhorsku, v reštauráciách našich miest a v slovenskej reštaurácii v Budapešti. Recepty pozbieral, upravil, knižne vydal a v svojej reštaurácii v Pešti varil Ján Babilon, pôvodom z Gemera. Kuchárska kniha bola úspešná, aj jedlá, hoci ich názvy by niekoho mohli odradiť. Bola to prvá kuchárka v slovenčine s výrazmi, ktoré sa používali medzinárodne. Jedlá, ktoré sme vymenovali, vám priblížime:
Hovädzí lizák bol jazyk a škraňa znamenala mäsitú časť čeľuste hovädzieho dobytka, ktorú uvarili, pokrájali, doplnili sviečkovou alebo teľacinou a podávali s holandskou omáčkou. Podobne sa pripravovala bravčová škraňa, ale s pikantnejšou chrenovou omáčkou. Veľmi často boli na jedálnom lístku ryby - kapor, šťuka, číky (tak sa volali aj vtáky), potočné raky sa používali na polievku a k mäsu sa podávali ovocné studené omáčky, k rybám smotanové. Kapor s bočporovou omáčkou znamená s pľúckovou. Často pripravovali z vnútorností ľadvinky na plnky do hydiny, obľúbený bol mozoček, hovädzí jazyk sa nakladal do kyslých nálevov - hovorilo sa mu, že jazyk je peklovaný. Bežné boli jedlá zo záhradných slimákov a zo žiab. Žaby predávali už ako opracované mäso vo vedrách a pripravovali sa z neho fašírky zo zmesi s rybacím mäsom. vyprážané ako rezne alebo pečené na masle. To, čoho dnes niet, boli jarabice. Ich mäso nemleli, ale tĺkli okrem pŕs v mažiari aj s kosťami po udusení a pripravovali jemný kratinfáš, čiže mäsovú plnku (prsia sa do nej najemno nakrájali). Jedli ju ako studenú delikatesu, vychladenú v hlinenej nádobe.
Slimáky a žaby boli pôstnym aj diétnym jedlom. Slimáky mohli mať na tanieri aj na Vianoce. Zachoval sa návod, ako sa to dá dosiahnuť, podľa Jána Babilona: "Kto rád jedáva v zime a v pôste slimáky, v lete zbije z dosák truhlicu a v záhrade zakope na štyri prsty do zeme. Zvrchu dá z jednej dosky vrchnák, kadiaľ sa bude dávať potrava. Slimáky sa dajú do truhlice a kŕmia kapustnými listami. Keď sa v jeseni pozatvárajú do škrupiny, treba ich vybrať a dať do suda medzi ovos a sud dať na studené miesto, ale nie von. Na prípravu jedla sa vyberú podľa potreby, umyjú, posolia a naleje sa na ne vriaca voda. Na ohni sa raz zvaria, odcedia, otvoria, povyťahujú zo škrupín. Žltkasté sa očistí a slimáky nakrájajú nadrobno. Pridajú sa do nádoby, kde sa na masle užiarila cibuľa, petržlen a šampiňóny, namočená žemľa, aj pár žĺtkov, posolí a masou sa plnia slimačie škrupiny, navrch sa dá sardela. Pomastí sa maslom a žĺtkom, posype žemľovými omrvinkami, poukladá do ťapše a opečie v peci."
Ostáva nám už len upiecť zbitý kugelhopf, čiže bábovku z ušľahaného cesta, a jabĺčkový kúchoň, čiže koláč. Nápoj sillebub pripravíme z rýnskeho vína a smotany, do ktorého pridáme kôru z 2 citrónov, cukor a po vychladení vyšľaháme do peny. Nalejeme do pohárov na šampanské a pripijeme si na nový rok 2007.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.