Korzár logo Korzár

Americký sen

Niet vari obyvateľa kontinentu pomenovaného po moreplavcovi Amerigovi Vespucim, ktorý by od útleho detstva netúžil po splnení amerického sna. Stať sa

slávnym, verejne známym, obletovaným a najmä bohatým. Tvrdenie, že USA sú krajinou neobmedzených možností, takmer do bodky potvrdil kardiológ a elektrofyziológ, Košičan Bohuslav Finta. Za veľkou mlákou žije a pracuje pätnásť rokov. Z toho posledných päť pomáha v Spectrum Health Butterworth Hospital v meste Grand Rapids pacientom s arytmiami, čiže poruchami srdcového rytmu.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Nedávno pricestoval do Košíc, pomáhal arytmológom z Východoslovenského ústavu srdcových a cievnych chorôb Košice, so sídlom vo Fakultnej nemocnici na Triede SNP. Pri operáciách odovzdával košickým kolegom znalosti Američanov o transseptálnych punkciách. Procedúrach, ktorými sa arytmológovia dostávajú do ľavých srdcových dutín za účelom ďalších liečebných zákrokov u pacientov s arytmiami.

SkryťVypnúť reklamu

So 45-ročným odborníkom, ktorého čakala 18-hodinová cesta lietadlom späť do USA sme sa stretli a o jeho pôsobení v "štátoch" porozprávali krátko pred odletom.

"Čo ovplyvnilo moje rozhodnutie robiť medicínu? V mojom prípade to bolo iné, ako v rodinách, kde majú aj niekoľko generácií lekárov," usmieval sa sympatický chlapík. "Otec pôsobil ako inžinier v košickom výskumnom ústave rúd, mamka bola takisto inžinierka. Mňa lákalo pomáhať ľuďom. A práve v časoch rozhodovania na ktorú vysokú školu ísť, začali v medicíne prichádzať novinky. Transplantácia srdca, začali arytmologické výkony. V bývalom Československu však bolo málo informácií, neostávalo nič iné, len sa tomu naučiť niekde inde."

Medicínu študoval na Lekárskej fakulte UPJŠ Košice, absolvoval v roku 1986. Začal pracovať na IV. Internej klinike FN L. Pasteura na Rastislavovej ulici u profesora Takáča. Po troch rokoch musel obliecť zelené súkno, rok pôsobil ako lekár v Příbrami. Ešte aj dnes mu cuká kútikmi keď žartuje, že mu našťastie nedali kopať urán. Po odchode do civilu spravil atestáciu. Na Slovensku však už vtedy nemal veľa možností ďalšieho vzdelávania, preto odišiel do Prahy. Nastúpil do vtedajšej "Mekky" kardiológov, Inštitútu pre klinickú a experimentálnu medicínu. Aj tam však najviac využívali najmä poznatky zo zahraničia, asi najviac z USA. Po nežnej revolúcii a otvorení hraníc navštívilo Československo veľa lekárov pracujúcich v iných krajinách.

SkryťVypnúť reklamu

"Medzi nimi bol aj doktor Zoltán Mesko, absolvent bratislavskej fakulty, ktorý bol v zahraničí od roku 1968. Tento detský kardiológ mal obrovské zásluhy na vybudovaní detského kardiocentra v Bratislave. Písali o ňom v novinách a on v článku povzbudzoval mladých ľudí, aby išli do zahraničia a naučili sa nové veci. Napísal som mu a on poradil, že ak chcem pracovať v USA, musím najprv urobiť skúšky. Aby mi Američania uznali dosiahnuté vzdelanie. Trvalo to celé asi rok, skúšky som robil v Prahe a Budapešti," spomínal B. Finta.

Po príchode do USA prešiel celým postgraduálnym systémom amerického zdravotníctva. Prvý stupeň, takzvaná rezidentúra, trval tri roky.

Robil v meste kozmonautov

Prvým pôsobiskom B. Fintu sa stalo texasské mesto známe najmä z filmov o kozmonautoch, Houston. Prijali ho v Baylor College of Medicine, pracovisku svetoznámeho kardiochirurga Michaela De Bakey. Jedného z tých, ktorí sa zaslúžili práve o transplantáciu srdca. V nemocnici síce B. Finta nezahliadol žiadneho kozmonauta, ale mal kolegu, ktorý sníval o práci pre NASA.

SkryťVypnúť reklamu

"Od prvej chvíle vravel, že chce pre nich robiť kozmickú medicínu. No a krátko po mojom odchode z college tam otvorili oddelenie tejto medicíny. Chlapík sa tam dostal, dokonca pracuje aj vo výskume. Napríklad aj na vplyvoch beztiažového stavu na astronautov. Americkí lekári majú dve možnosti kariérneho rastu. Akademickú medicínu, čiže zameranie sa na výskumnú činnosť, alebo súkromnú prax. Tú považujú niektorí lekári za vrchol kariéry."

Každý rok prijímajú na Ministerstve zdravotníctva SR celý rad sťažností na poskytovateľov zdravotnej starostlivosti, dokonca aj v súvislosti s úmrtiami pacientov. Príbuzní väčšinou tvrdia, že lekári či iný personál v nemocnici zanedbali svoje povinnosti. Kým v našich končinách skončí vo väzení či platí odškodné len veľmi málo lekárov, v USA jestvujú celé tímy právnikov, chrániacich práva pacientov.

"Mesto Grand Rapids je väčšie ako Košice a máme tam niekoľko veľkých právnických skupín, ktoré sa špecializujú len na takéto veci. Ak zdravotnícky personál spraví chybu, nedá sa vylúčiť ani súdny spor," súhlasil B. Finta. "Iba málokedy sa však stane, že niekoho z nemocnice vyhodia. Systém v USA totiž nedovoľuje, aby sa lekár s málo skúsenosťami či vedomosťami do praxe dostal. Ľudia nešikovní a bez vedomostí skončia na nižších úrovniach. Na druhej strane, niekedy dochádza k opomenutiam. V operačnej sále pripravia lekárovi zlú stranu pacienta alebo žene s rakovinou zoberú nesprávny prsník. Stáva sa to možno v jednom z tisíca prípadov. Chybu si nikto dovoliť nemôže, lebo sa všetko ihneď pretriasa na verejnosti a tým utrpí lekárovo renomé. V konečnom dôsledku už nikdy nemusí nájsť dobrý flek. Tretím aspektom sú zdravotné poisťovne. Nepreplatia žiadny zo zle urobených zdravotných výkonov."

V tejto súvislosti poukázal B. Finta aj na dôležitosť podrobného vedenia dokumentácie. Na rozdiel od amerických filmov jednotlivé postupy pri operáciách nenahrávajú na pásky, záznamy robia Američania manuálne a vraj oveľa dôslednejšie ako na Slovensku. V USA majú vyčlenených ľudí, ktorí sekundu po sekunde zaznamenávajú všetko, čo zdravotnícky personál počas operácie robil. Výrazne to pomáha práve pri objasňovaní sporných prípadov.

Späť do Košíc sa mu nechce

Slovenskí Lekári sa v minulosti veľa ráz sťažovali, že dostávajú za svoju prácu malú plácu. Boli sme zvedaví, koľko zarába bežný "medicinman" v Amerike.

"Sú v tom obrovské rozdiely," zdôraznil po krátkom zamyslení B. Finta. "Američania udávajú plat ročný a v hrubom, na Slovensku mesačný a v čistom. Lekár v USA môže začínať so mzdou okolo sto tisíc dolárov, ak ide o špecialistu, aj niekoľkonásobne viac. Životné náklady sú však omnoho vyššie ako v SR, daň predstavuje aj tretinu zárobku. Kým náklady na štvorčlennú slovenskú domácnosť sú okolo 25 000 korún, tak isto to vychádza v USA, len v dolároch. Ja dolár beriem a narábam s ním ako so slovenskou korunou."

B. Finta má ešte sestru, ktorá žije v Rakúsku a metropola východu slúži obom ako miesto vzácnych rodinných stretnutí. Lekár má v USA vybudované dobré zázemie a späť na Slovensko sa zatiaľ vrátiť nemieni. Vraví, že aspoň v najbližších piatich rokoch to nepovažuje za reálne.

Najčítanejšie na Korzár

Komerčné články

  1. Čo bude toto leto in?
  2. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  3. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  4. Kam smerujú peniaze bohatých?
  5. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  6. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je
  7. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  8. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad
  1. Dovolenka v Egypte: Kde sú pláže pre deti a kde podmorský život?
  2. Čo bude toto leto in?
  3. Najkrajšie letné túry, cyklotrasy, jazerá a pamiatky v Rakúsku
  4. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  5. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  6. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum
  7. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  8. Kam smerujú peniaze bohatých?
  1. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie 9 083
  2. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je 8 693
  3. Kam smerujú peniaze bohatých? 5 014
  4. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú 3 782
  5. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum 3 293
  6. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad 2 645
  7. Dovolenka v Egypte: Kde sú pláže pre deti a kde podmorský život? 2 262
  8. Crème de la Crème štartuje už čoskoro 2 198
  1. Milan Srnka: Ficov parlamentný rybník
  2. Tomáš Mikloško: Toxické peklo: Ako rozpoznať narcistu a jeho obeť
  3. Ľudmila Križanovská: Charakter človeka sa spozná v náročných životných situáciách. Je to naozaj tak?
  4. Tomas Hlavaty: Ateizmus a viera: Dve pasáže z Levovej homílie, ktoré vyvolávajú pochybnosti
  5. Ján Škerko: Sme vo vesmíre sami? Vesmírna prázdnota vo veľkom ničom
  6. Vladimír Krátky: Cintľavky - zobuďte sa !
  7. Milan Srnka: Quo vadis, hokejová reprezentácia?
  8. Štefan Šturdzík: Po boji je každý generál.
  1. Viktor Pamula: Slovenský zväz ľadovej hanby 17 244
  2. Anna Brawne: Pridrahý Robo, nebolo tých klamstiev už dosť? 8 323
  3. Natália Milanová: Nové záchody na ministerstve kultúry smrdia. Poriadne smrdia. 7 945
  4. Ivan Čáni: Pobavený Fico ako nevinné batoľa. 7 918
  5. Matej Galo: Tibor Gašpar, ste hluchý, nemý, slepý alebo čo? 7 520
  6. Miroslav Ferkl: Stupnica Ficovej nenávisti 7 508
  7. Branko Štefanatný: Hráči z KHL nie, Šatan nie! 7 051
  8. Ján Valchár: O Istanbule a vybrakovaných skladoch tankov 5 635
  1. Marian Nanias: X (Röntgenové) lúče, alebo Gama žiarenie? Aký je rozdiel...
  2. Marcel Rebro: Nebezpečný terorista s valaškou a mierumilovný rasista so samopalom
  3. Anna Brawne: Pán minister, to naše zdravotníctvo som už zachránila ja, preto je najvyšší čas, aby ste zo seba prestali robiť šaša!
  4. Roman Kebísek: Štefánikova priateľka Weissová o ňom: Je to dobyvateľ
  5. Radko Mačuha: Fico je kráľ politickej džungle.
  6. INESS: Energetická pomoc – adresnosť v nedohľadne
  7. Věra Tepličková: "I napriek tomu, že ste žena, buďte slušná."
  8. Radko Mačuha: Šmejdi" sa menia. Predražené hrnce nahradili politikou.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Milan Srnka: Ficov parlamentný rybník
  2. Tomáš Mikloško: Toxické peklo: Ako rozpoznať narcistu a jeho obeť
  3. Ľudmila Križanovská: Charakter človeka sa spozná v náročných životných situáciách. Je to naozaj tak?
  4. Tomas Hlavaty: Ateizmus a viera: Dve pasáže z Levovej homílie, ktoré vyvolávajú pochybnosti
  5. Ján Škerko: Sme vo vesmíre sami? Vesmírna prázdnota vo veľkom ničom
  6. Vladimír Krátky: Cintľavky - zobuďte sa !
  7. Milan Srnka: Quo vadis, hokejová reprezentácia?
  8. Štefan Šturdzík: Po boji je každý generál.
  1. Viktor Pamula: Slovenský zväz ľadovej hanby 17 244
  2. Anna Brawne: Pridrahý Robo, nebolo tých klamstiev už dosť? 8 323
  3. Natália Milanová: Nové záchody na ministerstve kultúry smrdia. Poriadne smrdia. 7 945
  4. Ivan Čáni: Pobavený Fico ako nevinné batoľa. 7 918
  5. Matej Galo: Tibor Gašpar, ste hluchý, nemý, slepý alebo čo? 7 520
  6. Miroslav Ferkl: Stupnica Ficovej nenávisti 7 508
  7. Branko Štefanatný: Hráči z KHL nie, Šatan nie! 7 051
  8. Ján Valchár: O Istanbule a vybrakovaných skladoch tankov 5 635
  1. Marian Nanias: X (Röntgenové) lúče, alebo Gama žiarenie? Aký je rozdiel...
  2. Marcel Rebro: Nebezpečný terorista s valaškou a mierumilovný rasista so samopalom
  3. Anna Brawne: Pán minister, to naše zdravotníctvo som už zachránila ja, preto je najvyšší čas, aby ste zo seba prestali robiť šaša!
  4. Roman Kebísek: Štefánikova priateľka Weissová o ňom: Je to dobyvateľ
  5. Radko Mačuha: Fico je kráľ politickej džungle.
  6. INESS: Energetická pomoc – adresnosť v nedohľadne
  7. Věra Tepličková: "I napriek tomu, že ste žena, buďte slušná."
  8. Radko Mačuha: Šmejdi" sa menia. Predražené hrnce nahradili politikou.

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Minúta Video
SkryťZatvoriť reklamu