reginae bola pomenovaná po kráľovej manželke, kráľovnej Charlotte von Meklenburg-Strelitz. Reginae latinsky znamená kráľovská. V Holandsku pre strelíciu vymysleli mnoho ľudových názvov ako je napr. rajka, vtáčí zobák, hlava rajky. Všetky tieto mená vychádzajú z jej tak trochu výstrednej a exotické krásy.
Charakteristika
Strelícia je vytrvalá bylina, až 200 cm vysoká, listy sú dlhé rapíkaté (rapík až 120 cm dlhý), čepeľ je pretiahnutá, oválna, až 50 cm dlhá, s hrubou strednou žilkou, kvetenstvo na dlhom stvole, s člnkovitým listom, z ktorého kvitnú až tri kvety s veľmi nápadnými korunnými plátkami - kvety opeľujú vtáky. Plodom sú kožovité, trojpuzdrové tobolky s mnohými semenami. Vo svojej juhoafrické domovine rastie na brehoch vodných tokov, v pobrežnej buši a krovinách. Pestuje sa pre krásne kvety, ktoré kvitnú postupne.
Umiestnenie
Strelícia vyžaduje jasné svetlé stanovište. Je náročná na svetlo. V letných mesiacoch nevyžaduje tienenie.
Teplota
Strelícia v zime uprednostňuje mierne alebo chladné stanovište pri teplote okolo 14 - 15 °C, minimum pre pestovanie v zimných mesiacoch je 12 °C.
Osvetlenie
Zatienenie je vhodné, ak rastlina stojí na južnom alebo juhozápadnom okne. Najlepšie je stanovište pri východnom okne.
Zálievka
Zálievka strelície je primeraná od jari do jesene, v zime má byť obmedzená - približne raz za 10 až 14 dní. Zemina v žiadnom prípade nemôže úplne preschnúť.
Hnojenie
Od marca do augusta prihnojujeme každé 2 týždne špeciálnym tekutým hnojivom pre kvitnúce izbové rastliny, dávkami, ktoré sú odporúčané v návode.
Vzdušná vlhkosť
Listy strelície otierame pravidelne hubou. Je dobré strelíciu pravidelne rosiť.
Presádzanie
Mladé rastlinky sa presádzajú každoročne na jar. Dospelé rastliny sa presádzajú každé 2 roky. Zemina musí byť čo najvýživnejšia, v odporúčanom zložení drnovky so zmesou listovky a rašeliny a tiež zapareného kravinca a piesku. Nutná je dobrá drenáž. Odporúčané pH zeminy pre tieto rastliny je 6,5.
Rozmnožovanie
Strelíciu rozmnožujeme delením pri presadzovaní a semenami. Rastlina vydrží na stanovišti 8 rokov, potom by sa mala rastlina rozmnožovať.
Choroby a škodcovia
Najčastejšie je strelícia napadaná sviluškami, mšicami, červcami.
Autor: jv
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.