klesá ich produktivita a oslabuje sa imunitný systém zvierat. Stávajú sa vnímavé na viaceré, najmä infekčné choroby.
Väčšina chovateľov už podáva králikom kompletné kŕmne zmesi, prípadne ich kombinuje s tradičnými zložkami. Iní majitelia uprednostňujú klasický spôsob kŕmenia, základ ktorého tvoria rastlinné produkty. Vo vegetačnom období predkladajú najmä ďatelinotrávne miešanky, trávu, kŕmnu kapustu, vňate zeleniny. Nenahraditeľné pre správne trávenie zvierat po celý rok je kvalitné lúčne seno, z okopanín hlavne kŕmna repa, mrkva, prípadne topinambury. Výkrmové, kotné a mladé zvieratá potrebujú aj jadrové krmivo, najmä ovos, jačmeň, kukuricu, slnečnicu, ľanové semeno, výlisky i pivovarské mláto. Zo živočíšnych krmív je vhodné podávať čerstvé, sušené alebo kyslé mlieko, ktoré upravuje črevnú mikroflóru.
Krmivo nesmie byť namrznuté, zaparené, plesnivé ani hnilé, inak spôsobí v chove zdravotné ťažkosti. Pri nekvalitnom kŕmení králiky trpia hnačkami, sú nafúknuté, pH v črevách sa mení, v črevnej mikroflóre sa množia kokcídie a iné choroboplodné zárodky. Prípravky je potrebné striedať, nakoľko pôvodcovia si proti nim vytvárajú odolnosť. Osvedčili sa aj v poslednom období značne propagované probiotiká, ktoré obnovujú činnosť črevných baktérií, čo vedie k úprave trávenia.
Doposiaľ sa niektorí chovatelia mylne domnievajú, že ak králiky dostávajú šťavnaté krmivo, vodu na napájanie už nepotrebujú. Zvieratá si však tento deficit nahrádzajú nadmerným príjmom šťavnatých krmív, čo môže viesť k črevným problémom. Nezávadnú pitnú vodu majú mať preto stále k dispozícii.
V jesennom období sa častejšie objavujú otravy králikov po požití kalerábu, najmä Gigantu. Obsahuje totiž látku, ktorá vyvoláva krvavý zápal tenkého čreva a poškodzuje vnútorné orgány. Nebezpečná je tiež vňať z karfiolu.
Menej známe, zato časté ochorenie spôsobujú hemolytické kmene baktérie Escherichia coli, ktoré sa množia v čreve pri prekrmovaní bielkovinnou potravou (lucernové seno, jačmeň, prípadne granule). Postihnuté jedince trpia hnačkami, chudnú a rýchlo hynú. Pri kŕmení granulami stačí na doplnenie vlákniny jačmenná alebo ovsená slama alebo trávne seno. Ak kŕmime lucernovým alebo ďatelinovým senom, zvieratám pridáme ovos a suché pečivo (rohlíky). Na uvedené ochorenie doplácajú zväčša najžravejšie králiky, lebo prijmú veľké množstvo vysoko bielkovinovej potravy.
Autor: mi
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.