nacionalistickej minulosti. Hlasovanie je súbojom medzi stranami tzv. demokratického tábora, ktoré chcú krajinu priviesť do Európy, a nacionalistami zo Srbskej radikálnej strany (SRS) a Socialistickej strany Srbska (SPS) exprezidenta Slobodana Miloševiča. Voľby sú prvé po tom, čo sa Srbsko minulý rok stalo nezávislou krajinou, keď Čierna Hora vystúpila zo spoločného štátu.
Krátko po hlasovaní mal osobitný vyslanec OSN Martti Ahtisaari predložiť svoj návrh budúceho štatútu odštiepeneckej provincie Kosovo. Podľa prieskumov bola s 27 - 30-percentnou podporou hlavným favoritom ultranacionalistická SRS haagskeho obžalovaného Vojislava Šešelja. Tá podľa očakávaní mala zviesť tesný súboj s Demokratickou stranou (DS) prozápadného prezidenta Borisa Tadiča (na snímike), ktorá má podporu 23 - 29 percent. Na treťom mieste by sa mala umiestniť koalícia okolo Demokratickej strany Srbska (DSS) úradujúceho premiéra Vojislava Koštunicu, ktorá môže rátať so ziskom 15 - 19 percent hlasov.
Práve konzervatívny Koštunica podľa pozorovateľov asi rozhodne o tom, ako bude vyzerať budúci kabinet - či vstúpi do vládnej koalície s radikálmi alebo demokratmi. Analytici hovoria, že je ťažké predpovedať priebeh a výsledok povolebných rokovaní. Koštunicova vláda sledovala prozápadný kurz, zdôrazňovala reformy a sľubovala tesnejšie vzťahy s EÚ, nesplnila však hlavnú požiadavku Západu a nevydala haagskemu tribunálu OSN obžalovaného generála Ratka Mladiča. Koštunica počas predvolebnej kampane išiel strednou cestou - vyslovoval sa za integráciu do EÚ, odmietol však odsúdiť strany, ktoré vládli za čias Miloševiča.
"Tieto voľby sú jedny z najneistejších, ktoré sa kedy konali," povedal Marko Blagojevič z nezávislého Centra pre slobodné voľby a demokraciu (CeSID). O 250 parlamentných kresiel sa uchádzajú kandidáti 20 strán a koalícií. Päťpercentný prah pre vstup do Skupštiny by mohli prekonať aj prozápadné strany G17 Plus a Liberálnodemokratická strana (LDP). Volebné právo má viac ako 6,6 milióna Srbov. Hlasovacie miestnosti boli otvorené od 07.00 do 20.00 h SEČ. Priebeh volieb sledovalo viac ako 4700 pozorovateľov, z toho 468 zahraničných. Prvé odhady výsledkov sa očakávali okolo polnoci, čiastkové oficiálne výsledky v priebehu dnešného dňa.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.