londýnskom letisku Heathrow, keď pricestoval do Británie, aby spáchal vraždu. Muž vraj používal slovenský alebo litovský pas, píše britský denník The Times.
Priatelia bývalého agenta tvrdia, že muž bol nájomným vrahom, ktorého poslal Kremeľ, a z Británie zmizol niekoľko hodín po tom, čo podal Litvinenkovi smrteľnú dávku rádioaktívneho polónia 210. Do Londýna pricestoval na falošný pas Európskej únie a údajne dal jed do šálky čaju, ktorý pripravil Litvinenkovi v londýnskej hotelovej izbe. Podľa informácií v článku Litvinenko, ktorý zomrel 23. novembra, ešte počas rozhovorov na smrteľnej posteli v nemocnici University College Hospital uviedol policajným vyšetrovateľom podstatné a významné detaily o podozrivom vrahovi.
Polícia sa rozhodla neuverejniť snímky tohto muža, ktorého zachytili bezpečnostné kamery, keď priletel z Hamburgu 1. novembra - teda v deň, keď Litvinenko ochorel. Podozrivý je vysoký, statný muž po tridsiatke, má nakrátko zostrihané vlasy a typické stredoázijské črty. Údajne cestoval tým istým lietadlom ako Dmitrij Kovtun, ruský podnikateľ, ktorého vyšetrujú pre pašovanie rádioaktívneho materiálu použitého pri otrave.
Oleg Chordijevskij, bývalý agent KGB a Litvinenkov priateľ, ktorý úzko spolupracuje s políciou pri vyšetrovaní, vyhlásil: "Tento muž údajne používal litovský alebo slovenský pas. Neubytoval sa v žiadnom londýnskom hoteli, kde by uviedol svoje meno alebo sa preukázal niektorým z týchto pasov. Krajinu opustil na iný pas Európskej únie."
Nemecká polícia vyšetruje, ako sa mohlo polónium 210 objaviť na viacerých miestach v Hamburgu, ktorý navštívil Kovtun. Až doteraz nebolo známe, že Litvinenko navštívil izbu na štvrtom poschodí hotela Millennium, kde debatoval o obchodnej záležitosti. Do hotelovej izby išiel s Kovtunom a ďalším bývalým ruským agentom Andrejom Lugovým. K trom mužom v izbe sa neskôr pridal záhadný muž, ktorý sa predstavil ako Vladislav. Gordievskij povedal v piatok pre denník The Times, že Vladislav sa opísal ako človek, ktorý môže pomôcť Litvinenkovi získať lukratívnu zmluvu so súkromnou bezpečnostnou spoločnosťou, sídliacou v Moskve. "Saša (Alexander Litvinenko) si spomenul, že muž mu pripravil šálku čaju. Podľa Sašovho názoru bola voda z čajníka iba vlažná, a keď do nej muž pridal polónium 210, nápoj sa rozhorúčil vďaka radiácii, takže dostal šálku s horúcim čajom. Jed by sa v studenom nápoji ukázal," dodal Gordijevskij.
Hotelová izba, kde Litvinenka údajne otrávili, je stále zapečatená. V tejto izbe sa našli najsilnejšie stopy po polóniu 210 v porovnaní s desiatkami iných miest výskytu v Londýne.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.