susedov by sa mala postaviť vojenská radarová základňa. Mala by byť súčasťou dlhodobého projektu protiraketového dáždnika, ktorý má zaručovať ochranu pred krajinami s nepredvídateľnými režimami, akými sú napríklad Irán a Severná Kórea. Radar by mal zamerať nepriateľskú strelu a naviesť proti nej obrannú raketu z niektorej z vojenských základní. Jedna z nich by sa údajne mala nachádzať na poľskom území.
Zo slovenských politikov by protiraketovú základňu najviac privítalo HZDS. Predseda vlády a Smeru Robert Fico podľa jeho hovorkyne Silvii Glendovej rozhodnutie Poliakov a Čechov nechce komentovať. "Predseda vlády by ale ťažko súhlasil s umiestnením radarov na území Slovenska," dodala.
Podpredseda HZDS Milan Urbáni povedal, že on by bol prvý, ktorý by o tom išiel rokovať, keby taká požiadavka na Slovensko zaznela. "Pokiaľ vieme, v akom stave je naše letectvo, Slovensku by to zabezpečilo dlhodobú ochranu." O zvýšenej hrozbe terorizmu by nehovoril. "Dnes je terorizmus tak rozšírený, že každá krajina musí byť na pozore. Skôr by to ale teroristickým útokom zabránilo."
Predseda SNS Ján Slota si myslí, že základňa nič nevyrieši. "Neviem, proti komu je protiraketová obrana, keď v rámci Európy nie je nikto nepriateľ." Keby došlo k nejakému konflitktu, "je nielen po Európe, ale po celej zemeguli". Slota vyzýva: "Nebuďme padnutí na hlavu. Aká ochrana? Jedni vlastnia desať tisíc balistických hlavíc, druhí takisto, veď keď to buchne, ani to nemusí vyletieť a sme všetci v háji." Američania sa podľa neho možno trochu ochránia, ale Európa určite nie.
Ministerstvo zahraničných vecí vydalo stanovisko, podľa ktorého "USA, Česko a Poľsko sú blízki spojenci Slovenska a členovia NATO, preto sme presvedčení, že všetky kroky, ktoré podnikajú, sú zamerané na zlepšenie bezpečnosti v Európe".
Predseda SDKÚ Mikuláš Dzurinda povedal, že hrozieb je vo svete pomerne veľa a "bolo by prejavom nezodpovednosti, keby sme sa tvárili, že sa nič nedeje a nekonali tak, aby sme týmto hrozbám čelili a vedeli im zabrániť".
Predseda SMK Béla Bugár prijal správu skôr pozitívne, predseda KDH Pavol Hrušovský ju rešpektuje.
Analytik Slovenskej spoločnosti pre zahraničnú politiku Ivo Samson hovorí, že pre Slovensko to nebude znamenať vôbec nič a ak sa hovorí o nejakých rizikách, tak sa dotknú len Česka.
Autor: mož
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.