Hrušovský. Všetky tri strany KDH, SDKÚ
Opozičné strany budú na post predsedu Správnej rady Ústavu pamäti národa presadzovať poslanca Františka Mikloška (KDH) a na post ombudsmana ústavnú právničku Vieru Mrázovú. Zároveň sa rozhodli zúčastniť na hlasovaní o ostávajúcom kandidátovi na ústavného sudcu. "Keďže ide o tajné hlasovanie a inštitúciu, ktorá má byť čo najviac apolitická, nebudeme hovoriť mená," uviedol predseda SDKÚ-DS Mikuláš Dzurinda. Dodal však, že o tom, ako budú hlasovať, majú v podstate jasno.
"V ostatnom čase zaznieva z úst predsedu NR SR Pavla Pašku iniciatíva tzv. ústavnej komisie a komisie na novelu rokovacieho poriadku," otvoril Pavol Hrušovský ďalší bod rokovania. "Požiadame predsedu NR SR, aby listom informoval o dôvodoch, ktoré ho vedú k zriadeniu takejto komisie a o obsahu prípadnej zmeny ústavy," uviedol Hrušovský s dodatkom, že opoziční politici zatiaľ nevidia vážne dôvody na zmenu ústavného systému. "Ale sme pripravení viesť diskusiu vo vecnej, politickej, ako aj odbornej ústavno-právnej rovine," dodal.
Prvé námety do diskusie o ústave, napríklad iniciatívu Slovenskej národnej strany na uzákonenie práva na bývanie, považuje opozícia za parciálne.
Opoziční politici zaslali predsedovi vlády SR Robertovi Ficovi otvorený list, v ktorom vyjadrujú hlboké znepokojenie nad jeho poslednými krokmi v zahraničnej politike SR. "Cítime, že predstavujú reálnu hrozbu pre našu krajinu, ktorá sa z pozície rešpektovaného partnera môže posunúť na okraj rozhodovacích procesov v Európskej únii a Severoatlantickej aliancii," uvádza sa v liste, ktorý reaguje na premiérovu účasť na recepcii na kubánskej ambasáde, ako aj plánované návštevy Líbye a Venezuely. "V oboch prípadoch ide o medzinárodne izolované režimy," upozorňujú opoziční politici a žiadajú premiéra, aby návštevy zrušil. V opačnom prípade podľa nich "nemožno vylúčiť aj nedôveru krajín, ktoré doteraz patrili medzi silných spojencov Slovenska".
Podpredseda SMK Pál Csáky na margo vysokých preferencií Smeru-SD poznamenal, že "hodina pravdy" pre túto stranu sa ešte len blíži, lebo vláda len teraz začína riešiť problémy v oblasti školstva, zdravotníctva a v ďalších oblastiach. "Vtedy sa ukáže, či im tieto preferencie, ktoré nie sú ničím iným, ako lacno kúpenými sympatiami, aj naďalej ostanú," uzavrel Csáky.
Predseda SDKÚ-DS Mikuláš Dzurinda na margo Smeru-SD poznamenal: "na mňa dýcha pôsobenie Smeru ako bývalej štátostrany."
Na stretnutí sa nezúčastnil predseda SMK Béla Bugár, ktorého zastupoval podpredseda strany Pál Csáky. Nie je to zo žiadnych iných dôvodov, ako z osobných a súkromných, upozornil Hrušovský.
Všetci traja politici vylúčili možnosť spolupráce s ĽS-HZDS. Podľa Dzurindu definitívne "padla" vytvorením vlády Smer-SNS-HZDS. "Napriek tomu mi dovoľte zaželať pánovi Mečiarovi skoré uzdravenie," uzavrel Pavol Hrušovský. Mikuláš Dzurinda a Pál Csáky sa k tomuto želaniu pripojili.
Premiér Robert Fico nevidí dôvod, prečo by mal reagovať na kritiku zo včerajšieho stretnutia opozičných lídrov. "Predseda vlády SR rešpektuje opozíciu, dnes však opozícia neponúkla žiadne témy, na ktoré by mal predseda vlády SR reagovať," povedala premiérova hovorkyňa Silvia Glendová.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.