Česku lámu politici vlastné i európske rekordy. Dejú sa tam udalosti, čo raz vstúpia do knižiek ako odstrašujúce príklady.
Tri dni po tom, čo najdlhšie obdobie povolebného bezvládia v Európe ukončila vláda, podoprená dvomi prebehlíkmi, má jej premiér na stole prvú demisiu. To je unikát, aký nemá páru podobne, ako osem mesiacov patu. A k milenke, ktorá je podpredsedníčkou parlamentu, má Topolánek ešte aj podpredsedu vlády, čo je namočený až po nozdry v korupčnom podozrení. To sú fakt rarity, avšak ak sa pozrieme lepšie na koreň veci, úplne v logike vývoja. Nielen štáty, aj vlády žijú najmä ideami, na ktorých vznikli.
Topolánkova druhá vláda vznikla na myšlienke uchovania parlamentných kresiel pre všetkých poslancov, ktorí boli v júni 2006 zvolení. Len preto stranícke špičky neboli schopné dohodnúť jediné štandardné riešenie, ktorým by boli predčasné voľby. Líder ČSSD, Paroubek, mal navyše aj druhú bariéru - klesajúce preferencie a vyššiu prehru, než v ouvertúre. Potreba postaviť vládu s dôverou za akúkoľvek cenu, v kombinácii s veľkou nevraživosťou oboch lídrov i strán, ktorým šéfujú, viedla k lanáreniu prebehlíkov pre získanie "stoprvého" hlasu, čo bola "koaličná stratégia" oboch kohútov. Úspešnejší bol Topolánek, ktorý mal aj výhodu dvoch mečbolov - čiže dvoch poverení od prezidenta ako nominálny víťaz. "Reformná vláda" ODS s ľudovcami (KDU-ČSL) a zelenými má však korupciu a zradu vo svojich základoch. Prepisovať výsledok volieb je podvod na občanoch. Ešte aj vtedy, ak urobili "renons" a funkčný parlament nevznikol ich "zásluhou". To nemá nič spoločné s ústavne zaručeným slobodným výkonom mandátu.
Včerajšia rezignácia ministerky kultúry, ktorá ani nestihla zohriať stoličku, je toho korunným dôkazom. Dokumentaristka-režisérka Třeštíková, ktorej populárnu tvár nasadili ľudovci ako marketingový ťah, ešte pred hlasovaním o dôvere šokovala mimoriadnou tlačovkou, kde dala ultimátum, že buď jej premiér Topolánek prestane vnucovať námestníka, alebo podá hneď demisiu. Nezávislá žena, ktorá sa dovtedy nezaplietla s politikou, pritom ešte nemala ani tušenia, kde je pointa: František Formánek, o kom je reč, je lobista, ktorý sa výrazne angažoval v sprostredkovaní komunikácie medzi ODS a dvoma prebehlíkmi. To vyšlo najavo neskôr, keď denník Mladá fronta dnes toto podozrenie nastolil (resp. dokázal - vec názoru). Lídri koalície vzápätí vydali vyhlásenia, že Třeštíková to prehnala, veď je taká neskúsená v tej politike. Stačilo diskrétne povedať a vec by sa vyriešila aj bez kriku. Topolánek rovno sľúbil, že ak Formánka nechce, v takom prípade ho on prestane presadzovať. Nie je jasné, čo sa stalo včera a predvčerom (agentúry do uzávierky mlčali). Je ale zrejmé, že záväzok sa Topolánkovi dodržať asi nepodarilo. Ani nemohlo. Je v logike hry, že Formánek má nárok na odmenu, ak tak veľmi ODS pomohol. A zrejme má na ministerstve kultúry "rozrobené veci". Funkcia pre neho je súčasťou koaličnej dohody, ktorá sa nešťastne dostala na svetlo. Prebehlíci majú svoju cenu. Hovorí sa tomu aj obchodovanie s vplyvom.
V tej sekunde, keď Třeštíková odstupovala, odporučil imunitný výbor českého parlamentu vydať k trestnému stíhaniu podpredsedu vlády. Až také zlé, ako s izraelským prezidentom, ktorý čelí obžalobe z niekoľkých znásilnení a zastrašovania svedkov, to s Jiřím Čunkom, ktorý je inak aj predsedom KDU, teda kresťanskej strany, zrejme nebude, ale polmiliónový úplatok "drobotina" tiež nie je. My si ešte pamätáme, že presne toľko sa našlo v kufríku exposlanca Karlina.... Čunek nemal kufrík, len účet, na ktorý v roku 2002 uložil skoro 500-tisíc v hotovosti, veľkou zhodou okolností v rovnaký deň (či jeden neskôr), čo istá firma, s ktorou radnica vo Vsetíne, kde bol starostom, čulo obchodovala. Aká náhoda! Čerstvý podpredseda českej vlády nikdy predtým ani potom takú sumu na účet nevkladal. Nie je ani nápadné a nikto sa v Prahe vôbec nečuduje, že kauza ležala roky (v rovine trestného oznámenia) a spod zeme sa vynorila a pohla vo chvíli, keď si to Čunek namieril do vlády a koalície s ODS.
Politici diskreditujú seba i svoju profesiu rýchlosťou Pendolina a spád je taký prudký, že publikum ani nevníma, ako geniálne sa im darí vylúčiť verejný záujem zo všetkého, čo robia. Fico-Nefico, posledná vec, ktorú môžeme starším bratom závidieť, je americká raketová základňa.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.