náročnejšie a ukážkové priznania kvôli svedomiu existujú len vo filmoch. Dokázať vinu možno len základe jednoznačných dôkazov a medzi tie patria hlavne stopy z miesta činu. Veľa zločincov sa dostane za mreže vďaka najdôležitejším ľuďom vo vyšetrovaní - kriminalistickým technikom.
Ich práca sa stala populárnejšou po tom, ako sa začal v televízii vysielať úspešný seriál CSI Kriminálka Las Vegas. Diváci môžu vidieť, ako odborníci špeciálnou technikou a metódami objavujú stopy na neuveriteľných miestach, robia ich rozbor, vyhodnocujú ich a potom zadržiavajú páchateľov. Aby sme videli, ako práca kriminalistických technikov vyzerá v slovenských pomeroch, navštívili sme ich pracovisko v Košiciach.
"Práca technika v bežný deň znamená robenie fotodokumentácie z prípadov, daktyloskopovanie (snímanie odtlačkov) a fotenie osôb, ktoré mu dovedú kriminalisti, vyšetrovatelia alebo policajné hliadky. Na požiadanie sa im robí bukálny výter - výter ústnej dutiny za účelom porovnania DNA. Keď sa urobí nejaký záťah alebo špeciálna akcia, robí sa naraz aj dvadsať osôb. Pri prepočte, že jednej osobe sa treba venovať dvadsať až tridsať minúť, je čo robiť celý deň," hovorí kpt. Ľudovít Major z Okresného riaditeľstva PZ Košice I.
Najčastejšie prípady, na aké slovenských kriminalistickí technikov posielajú, sú vlámania do vozidiel. Podstatou ich práce je vyhľadať, nájsť a zaistiť stopu, ktorá by mohla pomôcť pri usvedčení páchateľa.
Za devätnásť rokov služby Ľudovít Major zaisťoval stopy na viacerých miestach činu, kde boli spáchané vraždy. Tieto ohliadky majú zvláštnu dôležitosť. Po oznámení vraždy idú na miesto dvaja, niekedy až traja technici. Ako dlho technik pracuje na mieste činu, je individuálne. Záleží od toho, kde všade môžu byť stopy, ktoré páchateľ alebo páchatelia zanechali. Pri vražde sa stopy zaisťujú priemerne osem hodín.
"Na mieste činu sa už niet kde ponáhľať. To, čo tam vtedy neurobíš, už neskôr nebudeš môcť urobiť. Vražda je najzávažnejší trestný čin a nikto z policajtov od páchateľa neočakáva, že sa k jeho spáchaniu prizná dobrovoľne. Preto vtedy treba precízne prehľadať každý centimeter štvorcový. Lebo neexistuje miesto činu, kde by páchateľ nezanechal nejakú stopu. Ide o to, či sme schopní ju vyhľadať, zviditeľniť a zaistiť."
Ako jeden z príkladov nám uviedol vraždu 17-ročného dievčaťa v byte na jednom z košických sídlisk. Páchateľ sa snažil narafičiť všetko tak, že išlo lúpežnú vraždu a byt sa pokúsil aj podpáliť. V tomto prípade bolo veľmi dôležité, že nedošlo k znehodnoteniu veľmi dôležitej stopy. Na linoleu za dverami bola viditeľná trasologická stopa. Okrem toho tam zobrali aj "daktylky" a tiež aj pachovú stopu. Kriminálka páchateľa odhalila. Dokázať mu vinu sa podarilo aj na základe zaistenej trasologickej stopy.
"Problém je, keď dôjde k prekrytiu stôp. Najčastejšie sa majitelia vykradnutých bytov idú rýchlo pozrieť, čo im chýba. Je to zle, lebo mi tak ničia stopy. Na mieste činu by sa po jeho zistení do príchodu technika nemal nikto pohybovať, tiež by sa tam nemalo jesť, piť a fajčiť."
Ľudia často pozorujú, že na mieste činu technik pracuje so štetcom a nejakým práškom. Na zviditeľnenie daktyloskopickej, trasologickej alebo inej stopy sa používajú špeciálne prášky. Pri snímaní z papiera sa používajú magnetické, pri lesklých kovoch zlaté prášky. Kedy aký použiť Ľ. Major vie zo získaných skúseností. Prirodzene, každý nový prášok si naštuduje z manuálu a vyskúša. Na miesto, kde páchateľ mohol zanechať odtlačok, sa nanesie prášok a ak tam odtlačok je, zviditeľní sa. Potom ho technik zaistí na fóliu. V ohliadke miesta činu sa musí táto stopa vyznačiť s presným popisom, kde bola zaistená.
Na rozdiel od spomínaného seriálu, kde si technici sami stopy vyhodnocujú, u nás to robia experti v kriminalisticko expertíznych ústavoch. Tam ju porovnávajú so stopami uloženými v databáze. Polícia pracuje so systémom, ktorý po vložení stopy z miesta činu vyhodnotí okruh podozrivých. Z tých potom kriminálka vytypuje možného páchateľa.
Odtlačky po obuvi - trasologické stopy - sa zaisťujú na fóliu ako odtlačky prstov. Ale tiež odlievaním a fotografovaním. Do odtlačku v pôde sa leje sadra, ktorá je na to špeciálne určená.
Pachové stopy sa zaisťujú na čistú bavlnenú handričku. Tá sa položí na predpokladné miesto, kde páchateľ stál, sedel, ležal, alebo sa pohyboval. Tá sa potom uloží do pachovej konzervy. Tá materiál uchová až na dvadsať rokov. Ak sa podarí nájsť podozrivého, ďalšia handrička sa potom priloží na jeho telo. Všetko potom vyhodnocuje špeciálne vycvičený pes.
Pachová stopa bola zaistená pri vražde predavačky v Košiciach na Ludmanskej ulici, ktorá sa stala v polovici deväťdesiatych rokov. Traja páchatelia vtedy početnými ranami nožom usmrtili len 19-ročnú ženu. Nakoľko sa na Slovensku táto stopa nepovažovala za priamy dôkaz, bola vtedy vyhodnocovaná v Nemecku aj v Rakúsku. Podľa znaleckého posudku, ktorý k nej vypracovali, stopa zaistená na mieste bola zhodná s materiálom odobratým obvinenému. Páchateľov napokon za túto vraždu odsúdili.
K biologické stopám patria sekréty pri znásilnení, sliny, krv, vlasy a časti ľudského tela. Krv sa zaisťuje na tampóny alebo na vatové tyčinky. K čerstvej krvi technik priloží tyčinku a zabalí ju. Keď je krvná stopa zasušená, tyčinku najprv namočí do fyziologického roztoku. Podobný spôsobom sa zaisťujú aj ostatné biologické stopy.
Táto práca sa pre niekoho možno zdá byť zaujímavá, no má aj svoje nepríjemné stránky.
"Pre mňa je najnepríjemnejšie, keď musím pracovať s mŕtvymi deťmi. Je to veľmi traumatizujúce a musím sa na to psychicky pripraviť. Ináč to beriem, ak idem k mŕtvemu, ktorého som nepoznal. Veľmi ťažké to bolo, keď zastrelili našich dvoch kolegov. Tam som musel na sebe veľmi pracovať, aby som sa nezložil," spomína skúsený technik.
Vysvetľuje, že nepríjemné je aj prehľadávanie odležaných mŕtvol. Pri takej ohliadke je nebezpečie nakazenia, pretože dopredu nikdy nie je známe, ako chorobou nebožtík trpel. Pri ohliadke rozložených ľudských tiel sú okrem pohľadu veľmi nepríjemné aj pachy. Dozvedáme sa, že dôležité je nedýchať zhlboka. Dýchať treba maličkými dávkami, aby si organizmus privykol. Kriminalistickí technici si veľmi nepríjemné ovzdušie neutralizujú octom.
V práci však zažívajú aj veselé príhody. Nie je ich veľa, ale tie najveselšie ostanú v pamäti.
"Chlapík vyskočil zo šiesteho poschodia v bloku a ostal ležať bez známok života. Tak sme to išli dokumentovať, no keď sa lekár nad neho zohol, samovrah vykríkol: KUK! Myslel som, že aj s lekárom dostaneme infarkt. Dnes sa už z toho všetci smejú. Skokanovi namerali 2,7 promile alkoholu a pri neúspešnom pokuse o samovraždu si zlomil iba kľúčnu kosť."
V databáze stôp majú v Košiciach nasnímaných 12-tisíc osôb. Do systému sa dostanú iba obvinený alebo odsúdený. Systém má celoslovenský dosah, to znamená, že aj Bratislave budú môcť porovnať stopy z miesta činu so vzorkami odobratými osobe v Košiciach. Ak odtlačok získaný na mieste činu po vložení do počítača nenájde zhodu so žiadnou osobou v databáze, dokáže ešte vyhodiť, či sa našiel ešte na nejakom inom mieste činu. To sa využíva hlavne pri sériovej trestnej činnosti, napríklad pri vlámačkách do bytov a podobne.
Práca kriminalistických technikov na celom svete je nepochybne psychicky náročná. Košický technik Ľudovít Major prezradil o sebe, že nemá rád filmy - kriminálky. Nepáči sa mu neprofesionalita a povrchné spracovanie skutočnej práce polície. Aj tu platia výnimky. Hrdinom seriálu CSI Kriminálka Las Vegas závidí skvelú techniku. Z filmov však viac obľubuje komédie a príjemne relaxovať dokáže hlavne pri počítačových hrách.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.